گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » تــراژدی انسانی مسلـمانانِ میانــمــارو رسانه‌هـــای غربی!
تــراژدی انسانی مسلـمانانِ       میانــمــارو رسانه‌هـــای غربی!

تــراژدی انسانی مسلـمانانِ میانــمــارو رسانه‌هـــای غربی!

Mehran Mwahed Name 2
بسیاری از غربی‌ها آیین بودایی را آیینی عمیقاً انسان‌گرا و سازگار با طبیعت و روان انسان امروزی و شدیداً طرف‌دار صلح و آشتی می‌شمارند. این در حالی‌است که در سال‌های اخیر، پاک‌سازی نژادی مردم روهینگیا در میانمار توسط افراط‌گرایان بودایی را راهبان بودایی رهبری می‌کنند.

این راهبان ناسیونالیست، مدعی‌اند که رفتار خشن‌شان برضد مسلمانان روهینگیا ریشه در آموزه‌های آیین بودایی دارد.غالباً رسانه‌های غربی در تحلیل آن‌چه در میانمار در این سال‌ها اتفاق می‌افتد، خشونت‌های فاجعه‌بار برضد مسلمانان میانمار به دست بودایی‌ها را محصول جدال‌ها و کشمکش‌های سیاسی می‌دانند و به ذات بودیسم ارجاع نمی‌دهند.

بودائی های میان مار و جنایت علیه مسلمانان

اما همین رسانه‌ها درگیری‌هایی را که در اطراف و اکناف جهان به نام اسلام صورت می‌پذیرد، کاملاً رنگ دینی می‌بخشند و عوامل غیر دینی (مثلاً سیاسی) را در به وجود آمدن این تنش‌ها و خشونت‌ها نادیده می‌گیرند.

 mainstream media and cnn bbc fox

بی‌طرفی رسانه‌ها اعم از شرقی یا غربی، افسانه‌ای بیش نیست. رسانه‌ها با واقعیت‌ها به گونۀ گزینشی برخورد می‌کنند و حقایق را به شکلی که خودشان می‌خواهند بازسازی می‌نمایند. ما باید مهارت مواجهۀ نقادانه با رسانه‌ها را کسب کنیم (همان چیزی که از آن به نام سواد رسانه‌ای یاد می‌شود) تا در «عصر رسانه‌ها» فریب جریان مسلط رسانه‌‌ای (mainstream media) را نخوریم و مخاطبان نقاد و نه منفعلِ رسانه‌ها باشیم. 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا