گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » دعوت به صلــح رئیـس اشرف غنی و شرکـــأ ازکــــــدام جنــس اســت ؟
دعوت به صلــح رئیـس اشرف غنی        و شرکـــأ ازکــــــدام جنــس اســت ؟

دعوت به صلــح رئیـس اشرف غنی و شرکـــأ ازکــــــدام جنــس اســت ؟

Nauandeshi Besawad

سوال،آیافکرمیکنیدباورود ومشارکت طالبان درقدرت درافغانستان” صلح ” و عدالت برقرار می شود ؟ چون کسانی که هیچگونه باور بر صلح حقیقی ندارند و صلح با دولت را فرصت بدست آوردن غنیمت ها و تیوریزه کردن و نهادینه ساختن خشونت وغنیمت درمیان توده های فقیر افغانستان میدانند ونگاه شان به فرایند صلح نیز بر همین هدف می چرخد شعار رسیدن به چنین صلح را سر میدهند . 

شیر پور و فقر

راستی آیا برای تان گاهی این پرسش بوجود آمده یا خیر که فرض کنیم همه رهزنان دیروزی وقاتلان  مردم حتی در بلند ترین مقامات مافیائی قرار گیرند فقرأ و تهی دستان بدون آنکه تصویری از خشونت کهن و آشنا  برپرده های چشم شان فرو افتد از عواطف تازه که بدون یک قرار داد از زمین مجهول و بربستر منافع مادی روئیده باشند بهره مند خواهند شد ؟ وراستی این چگونه صلح مجهول و مجعول خواهند بود که حتی قاتلان حاضر نباشندتا  قبول کنند که گذشته شان مملو از خشونت و اشتباه بوده است ؟

و تازه برخی از این هواداران صلح مجهول و خونین نشسته اند تا اگر پدر پیری ، مادر سر سفیدی و کودکان یتیمی که فرزند شان ، پدر شان و یگانه نان آور خانه شان  در جنگ و معرکه فیلان مست به شهادت رسیده است در غیاب فرزند و دلبند اش از جلاد معذرت خواهی کنند وبالاخره  اعتراف  بر حقانیت راه جلادان و قاتلان فرزند اش کنند .! و از جلادان معذرت خواهی کنند و شهادت دهند که راه تان حق است اگر فرزند ما را شما نه بخشید پروردگار هم نه خواهند بخشند!

جناب محمد اشرف غنی با این وضع وحال خواستار کرسی در شورای حقوق بشر شده است .!

ببینید حضرت اشرف خان غنی را در بلند ترین مرکز جهان سازمان ملل متحد که بر پیشانی آن این  شعرزنده یاد سعدی ع  شاعر نامدارمشرق زمین حک زده شده  که     ” بنی‌آدم اعضای یک پیکرند/که درآفرینش ز یک گوهرند” چگونه مفهوم صلح را به بازی گرفت ؟ وی در بخشی از پیام اش که هیچگونه مصداق زمینی نداشت و ندارد همچنان به مثابه یک پیام متضاد و پارادُکسیال که از یک سو از جنایات خشونت گرایان در میرزا اولنگ ، حمله بر مساجد درکابل و هرات را جنایات  نابخشودنی و مغائر با حقوق بشری تلقی میکند و از سوی برای مشارکت در غنیمت ها بنام مقدس ” صلح ” دست دوستی دراز میکند . وی در این ارتباط ” بزبان شیرین انگریزی ”  چنین ارشاد فرمود :

نه میتوان از انسان فرهیخته ای چون جناب محمد اشرف خان غنی که بیش از چهل سال  در گاوصندوقهای نظام سرمایه داری بویژه باقرئت غارتگرانه مافیائی معاصر  نگهداری شده است  غیر از این توقع داشت مگر ناگزیریم بر سخنان بازهم ضد ونقیض یکی از نامدارترین رهبران جهاد مقدس افغانستان علیه ارتش سرخ که تازه از مغاره های لغمان شریف ظهور نموده است و آخیرأ در نخستین سفر پس از ظهورش که به ولایت باستانی هرات انجام یافته است  چشم پوشید ، زیرا وی در غلو وافراط که از خاصه مرشدان تازه ظهور کرده است  از معیار صد در درصد وغیره استفاده می کرد که به جز حکومت صد در صد اسلامی قانع نه می گردید ، جناب آقای حکمتیار در سخنرانی اش که در جمع “صد در صد !!” مریدان  ایراد می فرمود با همان ادبیات داعشی خاطر نشان ساخت که مشکل طالبان را باید حل کنیم .

موضع سیاسی همه گروه های سیاسی ” شامل دولت ! “ ……طالبان را به دوگروه باید تقسیم کرد . طالب خوب و طالب بد ! با همان ترتیبی که هرگروه خوب وبد دارند طالب نیز خوب و بد دارد!لهذا ما همه گروه های سیاسی را دعوت میکنیم بیا ئید مشکل طالبان خوب را حل کنیم ، شرائط معقول اینها را بپذیریم ، آغوش خود را برای شان باز بگذاریم براین تأکید نکنیم که راه حل بحران این است که همه مخالفین مسلح دولت باید سرکوب شود . ذبح شوند !

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا