گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » افغانستان درچنگال زالوها… !
افغانستان درچنگال زالوها… !

افغانستان درچنگال زالوها… !

Naurooz Hamid

اوضاع نابسامان و ناهنجاری که در نتیجه به قدرت رسیدن شماری دزد و چپاولگر بر کشورحاکم شده است، هر آن آبستن فاجعه ی در گوشه ی از کشور است. از همان آغاز ایالات متحده و همکاران جهانی اش علی الرغم مصرف میلیاردها دالر در ساحات نظامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی، حقوق و زنان و …، نتوانستند تغییرات مثبت را در حیات اکثریت مردم افغانستان وارد نموده و نظامی را ایجاد نمایند که به پای خود بایستد و به مشکلات اقتصادی، اجتماعی، قضایی و آرزو های مشروع مردم پاسخگو باشد.

حکومت موقت

کسانی را که ایالات متحده و همکاران بین المللی اش بر مردم افغانستان حاکم ساختند، کسانی بودند که مورد اعتماد خود شان قرار داشتند، نه کسانی که مردم افغانستان آنها را انتخاب نموده و به آنها اعتماد کرده باشند. همکاران داخلی و بومی ایالات متحده کسانی بودند و هستند که فاقد پایه ی مردمی بوده و با هنر مردمداری و مردم دوستی و خدمت به مردم کاملن بیگانه اند. بعضی از این چهره ها به قتل و قتال مردم افغانستان و فرزندان شان متهم و معروفند.

جنگ سالاران

این مفسدین که در رده های مختلف حکومت، پارلمان، قضا، سکتور خصوصی، و جامعه ی مدنی جابجا شده اند، جز خدمت به خود و خانواده ها و هم پارتی های خود، هدف و دیدگاه دیگری نداشته و ندارند. این مشتی مزدور مردم افغانستان را در برابر تهدید طالبان و داعش به گروگان گرفته و بنابر این تهدید ها است که مردم افغانستان وجود این سردمداران ظلم و استبداد اجتماعی-اقتصادی را تحمل می کنند. هرگاه تهدید گروه های دهشت افگن و امکان از سرگیری جنگ داخلی نمی بود، مردم افغانستان سالها قبل خود را از شر این زالوهای خون آشام و نوکران منافع خارجی نجات می بخشیدند.

اکنون که اوضاع بدین جا کشیده و فاصله میان عاملین دولت و مردم بطور چاره ناپذیری افزایش یافته است، انتظار چه وقایعی را باید داشت؟ قانون عملکرد اجتماع بشر حکم میکند که باید منتظر وقایع بیشتری بود. زالوهای اجتماعی به مکیدن خون مردم مظلوم افغانستان دوام خواهند داد، نارضایتی، بی تفاوتی و عدم همکاری مردم با حکومت بیشتر خواهد شد، خارجی ها به تعقیب اهداف استراتیژیک خود و نادیده گرفتن خواست های مردم افغانستان دوام دوام خواهند داد، رده های بالای دولت به دزدی مال مردم و بیت المال دوام خواهند داد، تردید پاکستان و سایر ممالک منطقه به توانائی ایالات متحده در امر مدیریت سالم اوضاع افغانستان بیشتر خواهد شد، استخبارات خارجی در تار و پود جامعه بیشتر رخنه خواهد کرد، فقر و فاقه در سطح داخلی افزایش خواهد یافت، شمار قربانیان جنگ و ارتش و پولیس افزایش خواهد یافت، ایالات متحده و سازمان ملل و سازمان های حقوق بشر اشک های تمساح مانند بیشتری در باره ی افغانستان و مردم آن خواهند ریخت، احتمالن انتخابات ساختگی و تقلبی دیگری براه انداخته خواهد شد، مهره ها و چهره های تازه تری به صحنه خواهند آمد، تعداد محدود دیگری به صف ملیونرها و اکثریت دیگری به صفوف فقرا خواهند پیوست، و …

جنگسالاران

ولی درد اصلی مردم افغانستان که محرومیت از حقوق انسانی و فقدان یک حکومت سالم و مسئول است، هرگز دوا نخواهد شد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا