گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » یادی ازشهیدی که همیشه زنده ماند
یادی ازشهیدی که همیشه زنده ماند

یادی ازشهیدی که همیشه زنده ماند

Nauandeshi Art and Culur Table

   سعد یا مرد نکونام نمیرد هرگز

مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

میگویند عظمت همواره در جستجوی چشمانی است که اورا ببیند و خوبی همواره در انتظار خرد و عشقی است که او را بشناسند و زیبایی همیشه تشنه دلی است که با او عشق ورزند . بدون شک احمد ظاهربزرگ  با این خصلت زیست و با چنین متاعی به شهادت رسید . هرچند وی تنها قربانی دژخیمان آن دوران نبوده اما مرگ وی به اندازه میلیون ها انسان کشته شده آن دوران برای حاکمان وقت بها داشت ، زیرا وی بربالهای  براق هنر اش یک شبه به معراج حیات ابدی رسید و بدین سان صدای گیرای  وی به فریادی مبدل گشت که نسل های پرخاشگر ما اکنون از آن به عنوان وثیقه محکومیت جلادان تاریخ  بهره میبرند .

زیرا وی تنها سلاحی را در دست داشت که کانگستر های آدم کش بنام احیأ و گسترش آن آن ظهور کرده بودند شهادت جاویدانه وی که در نخستین ماه های قدرت جلادان خلق وپرچم بصورت دراماتیک به شهادت رسیده بود پرده از ریأ کاری دژخیمانی که شعار میدادند آن ها برای احیای هنرطبقات زحمتکش جامعه دست به قیام زده اند بر داشت .

ahmad zaher

در توصیف و تمجید شهید احمد ظاهر به تکرار بیشتر از سایر آوازخوانان گفته و نوشته شده، ولی آنچه در هاله‌ای از ابهام پیچ خورده و به گوشه‌ای متروکی از سوی حکام مستبد پرتاب شده است همانا بلند کردن فریاد عصیان و پرخاش متعهدانه  احمد ظاهر در برابر نابرابری های اجتماعی بوده که از حنجره‌ی هم دوره هایش و از پیشکسوتان موسیقی ما کمتر  شنیده شده است. وی درحالی توسط رژیم سفاک امین وتره کی به شهادت رسید که توجه به هنر و هنرمند اصیل در جامعه افغانی آنزمان و حتی تا امروز در مظلومیت قرار داشت و هنوز هم اسیرفتوی های ریأ کاران دغل باز بوده است

نباید تعجب کرد که چرا در فرهنگ آن زمان و یاهم طی یکنیم دهه از عمری که بنام حاکمیت  دموکراسی مگر با شیوه پوشالی سپری میشود  آنرا بصورت تیوریزه نگهبانی میکنند ، زیرا هنوز هم حرمت به انسان و تفکرضد خشونت  به وجدان عمومی بویژه جنگسالاران در جامعه ما مبدل نه شده است .  نواندیشی تربیون نواندیشان مسلمان افغانستان یاد بودی از سالگرد  مرگ جاویدانه احمد ظاهررا گرامی میدارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا