گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » گزارشی از پنجمين کنفرانس بين المللی وحدت اسلامی درلندن
گزارشی از پنجمين کنفرانس بين المللی وحدت اسلامی درلندن

گزارشی از پنجمين کنفرانس بين المللی وحدت اسلامی درلندن

                           

کنفرانس بين المللی سه روزه وحدت اسلامی با عنوان “تغيير مطلوب برای امت” با حضور جمعی از انديشمندان و صاحبنظران از کشورهای مختلف و همچنين ميهمانان ويژه در روزهای شنبه، يکشنبه و دوشنبه ۲۸ تا ۳۰ جوزا  ۹۰ (۱۸ تا ۲۰ جون  ۲۰۱۱) در منطقه ومبلی لندن، از سوی ” منتدی الوحدة الاسلامية فی لندن” برگزار شد. 
حجت الاسلام والمسلمين “معزی” رئيس مرکز اسلامی انگليس که بنا به دعوت برگزارکنندگان کنفرانس بين المللی وحدت اسلامی در لندن، در اولين روز اين نشست سخنرانی می کرد، مقاله خود را تحت عنوان: ” بيداری اسلامی و قيام‌های عصر حاضر ” ارائه کرد.
رئيس مرکز اسلامی انگليس در مقاله خود ضمن تشکر از تلاش‌های صادقانه مسئولين اين همايش بين المللی که در راستای همبستگی امت اسلامی انجام می‌پذيرد، برگزاری اين کنفرانس را در شرايط حساس کنونی کشورهای منطقه خاورميانه و تحولات پی در پی آن  بسيار حائز اهميت دانست و اظهار داشت: در چنين اوضاعی اميدها و بيم های گوناگونی در پيش روی ماست. اميد به پيروزی ملت‌ها و رهايی آنان از ستم حاکمان و بيم از ربوده شدن اين پيروزی ها.
حجت الاسلام والمسلمين معزی با تأکيد بر اينکه سقوط ديکتاتورها بدست ملت‌های منطقه خاورميانه بيانگر کوچک بودن همه چالش‌ها در برابر اراده اين ملتهاست، افزود: اين ملت‌ها برخوردار از نيروی بالقوه ای هستند که توان حرکت پيشروانه را به آنان می‌دهد و اين همان بيداری اسلامی است و نه فقط مطالبات برای نان و آزادی. حقيقت اين است که رشد روزافزون دين‌گرايی در ميان توده‌های مردم به اندازه ای افزايش يافته که ديگر تاب و تحمل ستم حاکمان را ندارند و با قيام خود در صدد رسيدن به اهداف والای اسلامی همچون آزادی، برقراری عدالت و رفاه اقتصادی هستند که همه اين مطالبات برخواسته از متن دين وانديشه اسلامی است.
رئيس مرکز اسلامی انگليس با اشاره به اينکه نگاه مثبت انسان‌ها به آينده، دل آنان را آرامش بخشيده و اميدوار به حرکت و انجام کارهای بزرگ می سازد، افزود: در مقابل نگاه بدبينانه، زمينه ساز شکست و ناتوانی و تسليم شدن در برابر مشکلات است. از اين‌رو صاحبان انديشه اسلامی همواره نگاه روشنگرانه خود را در راستای اهداف و رسالت انبياء و اولياء الهی تعريف می‌نمايند و همانطور که هيچ پيامبر و يا امام و پيشوايی، روحيه يأس و نااميدی را به امت خود منتقل نکرده، آنان نيز همين سيره و روش را در گفتار و کردار خويش تجلّی می بخشند و برای ساختن جامعه و انسان‌ها، همان مشی را که قطعاً منتهی به پيروزی خواهد شد، دنبال می کنند.
حجت الاسلام والمسلمين معزی اضافه کرد: همانطور که شما مشاهده کرديد در طول چند دهه متوالی قبل و بعد از پيروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ايران، هرگز سخنی که از آن ياس و نا اميدی فهميده شود، در کلام امام خمينی رهبر و بنيانگذار انقلاب اسلامی صادر نشد و بلکه همواره بااميد به پيروزی و توکّل به خدای بزرگ پيش می رفت . چون دين اسلام هرگز يأس و نا اميدی از رحمت خداوند را برنمی تابد.
رئيس مرکز اسلامی انگليس تاکيد کرد: مسلمانانی که به رحمت الهی ايمان دارند هرگز از ايمان خود برنمی گردند و جز به خدا به کس ديگری اتکا و توکل ندارند و اين درست مخالف روش کسانی است که سستی و ضعف و تسليم خود در برابر استکبار جهانی را به بهانه‌های واهی توجيه می کنند. استکبار جهانی خواهان خاورميانه جديد با معيارها و اندازه های مورد نظر خود است ولی اراده الهی بر چيز ديگری تعلق گرفته و جز مشيّت او امر ديگری واقع نخواهد شد و اراده الهی تخلف ناپذير است. از اين‌رو امروز شاهد بيداری ملت‌های اسلامی در راستای ارزش‌های متعالی که خداوند برای انسان‌ها خواسته، می باشيم.
وی با تاکيد بر اينکه امروز بايد با جديّت از قيام ملت‌هايی که جز حقوق حقه خويش مطالبه ديگری ندارند حمايت شود تا دستاوردهای آنان مورد دستبرد حراميان قرار نگيرد، افزود: بايد با تمام انواع تفرقه افکنی‌ها و با عناوين مختلف از قبيل طايفه‌ای و مذهبی به شدت برخورد شود و اجازه داده نشود تا با تحريکات مذهبی که متأسفانه از سوی برخی رسانه‌های استکباری به آن دامن زده می شود، حرکت‌های اخير مردم کشورهای خاورميانه از قبيل ملت مظلوم بحرين که يکپارچه عليه ظلم و استبداد به پا خواسته اند، سرکوب وغيرواقعی منعکس شود.
حجت الاسلام و المسلمين معزی با اشاره به اين مطلب که اگر قيام‌های مردمی در کشورهای اسلامی از ارزش‌های اسلامی فاصله بگيرد و هماهنگ با مبانی اصيل اسلامی و ايجاد وحدت ميان امت اسلامی نباشد، خطر دخالت کشورهای خارجی بسيار افزايش خواهد يافت، بر لزوم مقابله سرسختانه با هرآنچه که موجب تفرقه امت اسلامی است ، تاکيد کرد وگفت: رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آيت الله العظمی خامنه ای همواره بر حفظ وحدت و يکپارچگی امت اسلامی تاکيد می ورزند و اعتقاد دارند که بايد همچون يد واحده ؛وطن بزرگ اسلامی را با بازوان رشيد فرزندان اين امت اسلامی بسازيم. از اينرو انجمن وحدت اسلامی که مسئول برگزاری اين همايش است، مسئوليت بسيار ارزشمند و درعين حال دشواری را برعهده دارد تا بتواند با ايفا سهم ونقش مهم خود برای ساختن جريانی وحدت آميز وظيفه خود را به انجام برساند.
رئيس مرکز اسلامی انگليس در پايان سخنان خود تاکيد کرد: در نتيجه بردباری و استقامت مسئولين اين کنفرانس و حرکت بزرگ وحدت آميز و ايمان راسخ آنان به کاری که برعهده گرفته اند، است که ما شاهد برگزاری پنجمين همايش وحدت اسلامی در لندن هستيم و در همين راستا مرکز اسلامی انگليس نيز پنجمين کنفرانس بين المللی تقريب بين مذاهب اسلامی را با عنوان ” بيداری جهان اسلام و طرح تقريب بين مذاهب اسلامی” در ماه اکتبر ۲۰۱۱ برگزار خواهد کرد که حضور انديشمندان و صاحبنظران در اين کنفرانس موجب تقويت هرچه بيشتر ميان امت اسلامی خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین “محسن اراكی” نیز طی سخنانی با اشاره به عظمت از دست رفته مسلمانان و عقب ماندگی آنها در زمینه های علمی، اقتصادی و اجتماعی در قرون اخیر، گفت: گزنده ترین شكل این نقطه ضعف متاسفانه در حضور رژیم جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین مجسم شده است.

او راه حل تمام مشكلات جهان اسلام را توسل به قرآن دانست و گفت: راه حل تمام مشكلات و عقب ماندگی های علمی، اجتماعی، اقتصادی و عدم وحدت در جهان اسلام را می توان در قرآن جستجو كرد.                                      
همچنین حجت الاسلام و المسلمین “حاتم ابودیه” امام جماعت لبنانی‌های مقیم انگلیس، طی سخنانی در این همایش از امام خمینی به عنوان مجد دین و كسی كه روح تازه ای در بدن جامعه اسلامی دمید یاد كرد و گفت: امام خمینی به اندیشه وحدت اسلامی جان تازه ای بخشید و آن را به حركت واداشت.       
در این همایش اندیشمندان مسلمان دیگری همچون “ابراهیم منیر” از اعضای اخوان مسلمین مصر و شیخ “ماهر مزهر” از علمای اهل سنت لبنان مطالبی را در مورد اهمیت وحدت اسلامی به خصوص در وضعیت حساس فعلی كه دشمنان علیه خواسته‌های مشروع مردم مسلمان در كشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا توطئه می‌كنند، بیان كردند.                                             

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا