گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » پطرُس پطرُس غالی،سرمنشی عمومی سابق سازمان ملل درگذشت.
پطرُس پطرُس غالی،سرمنشی عمومی سابق سازمان ملل درگذشت.

پطرُس پطرُس غالی،سرمنشی عمومی سابق سازمان ملل درگذشت.

Nauandeshi Qaira 10

نواندیشی قاهره : مطبوعات قاهره به قول از اعلامیه بان کی مون سرمنشی ملل متحد که بصورت مستقیم منتشر می شد خبر درگذشت پطرس پطرس غالی سرمنشی سابق سازمان ملل متحد را منتشر ساخت .

 

پطرس غالی، نخستین دیپلمات آفریقایی بود که در سال ۱۹۹۲ به دبیرکلی سازمان ملل رسید و تا سال ۱۹۹۶ در همین مقام باقی  ماند.پطرس غالی در سال ۱۹۲۲ در یک خانوادۀ مسیحی قبطی در قاهره به دنیا آمد. پدر بزرگ او که در سال ۱۹۱۰ به قتل رسید نخست وزیر مصر بود. پطرس غالی پس از انجام تحصیلات اش در فرانسه استاد حقوق در دانشگاه قاهره شد و آثار بسیاری در زمینۀ حقوق بین الملل نوشت. او در سال ۱۹۷۷ به سمت وزیر مشاور در امور خارجۀ دولت مصر برگزیده شد و چهارده سال در همین مقام خدمت کرد.پطرس غالی از معماران توافقات صلح اسرائیل و مصر در سال های ۱۹۷۹-۱۹۷۸ از جمله قرارداد موسوم به “کمپ دیوید” بود.

karter and petrous ghali

او در عین حال از بنیانگذاران  سیاست آفریقایی مصر به شمار می رفت. پطرس غالی در بحبوحۀ پایان جنگ سرد و نخستین جنگ خلیج فارس به عنوان دبیرکل سازمان ملل برگزیده شد و در این مقام با بحران های بزرگ جهانی از جمله جنگ در یوگسلاوی سابق، سومالی، خاورمیانه و نسل کشی روواندا روبرو شد.پس از کشته شدن هجده سرباز آمریکایی در سومالی در اواخر سال ۱۹۹۳ و عقب نشینی‌های سازمان ملل در پرونده‌های یوگسلاوی سابق و روواندا، پطرس پطرس غالی به عنوان بلاگردان به ویژه از سوی آمریکا مورد انتقاد و حملات سخت قرار گرفت.

بطروس غالی

دولت واشنگتن عاقبت با استفاده از حق وتوی خود از انتخاب مجدد پطرس پطروس غالی در مقام دبیرکل سازمان ملل جلوگیری کرد.پطرس غالی که از روشنفکران طراز اول مصر بود پس از پایان فعالیت اش در سازمان ملل، از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۲ به مقام دبیرکلی “فرانسه زبانی” (یا “فرانکوفونی”) برگزیده شد.قای غالی ششمین منشی  سازمان ملل متحد بود که پس از خاویر پرز دکوئیار به این مقام رسیده بود 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا