گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » پس از سقوط وورشکسته شدن کابل بانک اکنون نوبت به عزیزی بانک رسید !
پس از سقوط وورشکسته شدن کابل بانک اکنون نوبت به عزیزی بانک رسید  !

پس از سقوط وورشکسته شدن کابل بانک اکنون نوبت به عزیزی بانک رسید !

 برخی از از اعضای ولسی جرگه از ورشکسته شدن عزیزی بانک دومین بانک بزرگ خصوصی افغانستان خبر می دهند.
گفته می شود که بحران اقتصادی که منجر به ورشکستی کابل بانک گریدید هم اکنون گریبانگیر دومین بانک بزرگ خصوصی کشور گردیده است. 
سهامداران کابل بانک حدود 900 میلیون دالر از این بانک خارج و در مناطق دیگر سرمایه گذاری کرده بودند.
این نماینده گان می گویند که علت بحران در این بانک همانند کابل بانک، خریدن خانه و مکلیت های گرانقیمت در دبی بوده است که در پی رکود بازار این کشور، این بانک تا 60 فیصد با ضرر مواجه شده اند.
به گفته این وکیلان، تعدادی از افراد در تلاش اند تا مساله ورشکسته گی عزیزی بانک را پنهان کنند.
عبدالظاهر قدیر نماینده ی مردم ننگرهار در ولسی جرگه با ابزار نگرانی از وضعیت عزیزی بانک گفت: «صبح امروز از طرف مقام های بلندپایه بانک عزیزی برای من مبلغ یک میلیون دالر پیشنهاد شد،تا در مورد ورشکسته گی این بانک سکوت نمایم، و در رابطه چیزی نگویم.»
آقای قدیر گفت که اسناد موثقی در دست دارد که این بانک ورشکسته شده است.
کمال ناصر اصولی یک تن از نماینده گان مردم در ولسی جرگه گفت: «در این جا رقابت های خصوصی هم موجود است، ممکن برخی از نماینده گان با شماری از تاجران معاملات خصوصی داشته باشند. در ولسی جرگه گروه هایی هم وجود دارد، یعنی یک گروپ مافیای اقتصادی به خاطر این که به بانک خود زمینه سازی کند نام بانک های دیگر را سبک می سازد، در ولسی جرگه برخی وکلا به فرمایش دیگران کار می کنند.»
احمد بهزاد نایب دوم ولسی جرگه نیز در مورد ورشکسته شدن عزیز بانک گفت: بانک های خصوصی در افغانستان دامی است برای چور وچپاول مردم بیچاره و فقیر افغان.
به باور وی، این بانک ها به طور غیر قانونی صدها میلیون دالر پول مردم را به خارج انتقال داده وبالای آن سرمایه گذاری شده است.
به گفته بهزاد، اسنادی در اختیار ما قرار گرفته که نشان می دهد در حال حاضر تمام جایدادها و ذخایر نفتی تانکهای تیل عزیزی بانک به یک شرکت به فروش رسیده و در بدل بفروش رساندن تعهد گرفته شده که تایک سال موضوع را علنی نکنند تا آنها فرصت داشته باشند تا باقی پول را ازافغانستان خارج نمایند.
صندوق وجهی بین المللی پول هفته گذشته اعلام کرده بود که تا حل شدن قضیه و بحران کابل بانک کمک های خود را به افغانستان به حالت تعلیق در خواهد آورد. این در حالی است که گفته می شود با بحران دومین بانک بزرگ خصوصی، تمام کمک های صندوق وجهی بین المللی در افغانستان قطع خواهد شد. 
سید منور شاه بهادری نماینده ای مردم هرات در ولسی جرگه می گوید که فعلآ 150 تانگ تیل این بانک فروخته شده است و پولهای آنرا به خارج از افغانستات انتقال داده و همچنان این بانک مبالغ هنگفت را نیز به شکل غیر قانونی آن قرضه داده است.
آقای بهادر افزود:« چندی قبل خواستار تحقیقات در مورد وضعیت عزیزی بانک شدیم که از سوی حکومت افغانستان و صندوق وجهی بین المللی پول مخالفت شد.
سرانجام ولسی جرگه تصمیم گرفت تا روز شنبه هفته آینده سرپرست د افغانستان بانک را به این مجلس فرا بخواند تا در مورد این تبصره ها پاسخگو باشد. 
سمیع الله صمیم عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم فراه درپارلمان گفت : تقریبا ً 4 ماه قبل آقای فطرت در کمیسیون اقتصاد ملی از ورشکستگی عزیزی بانک خبر داد ولی کمیسیون اقتصاد ملی بنابه خواست آقای فطرت این قضیه را محرمانه نگاه داشت که باعث تباهی این مملکت و این خاک نشود.
حاجی قربان کوهستانی نماینده ولایت غور و عضو کمیسیون اقتصاد ملی گفت: یک سال پیش عزیزی بانک بخاطر سرمایه گزاری بسیار کلانی که دردبی کرده بود ورشکست شده است.
وی افزود : عزیزی بانک درحدود 450 ملیون دالر امریکائی را بنام  نزدیکان و وابستگان خویش به دبی انتقال داده است.
به گفته وی قوانین بانکی درافغانستان به سهامداران اجازه نمی دهد که از بانک خویش قرضه گرفته و سرمایه گذاری کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا