گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » وقتی روشنفـــکـــر با تاریک اندیشی توجیـــه گـــر فساد و خیانت شود !
وقتی روشنفـــکـــر با تاریک اندیشی توجیـــه گـــر فساد و خیانت شود !

وقتی روشنفـــکـــر با تاریک اندیشی توجیـــه گـــر فساد و خیانت شود !

 

Ekram Andeshmand 11

یادداشت نواندیشی : رنگین داد فر سپنتا از نخستین روشنفکرانی محسوب میشود  که با شعارهای  مکتب فلسفی فرانکفورتی توجیه کننده نظام مافیائی حاکم بر افغانستان شد جالب و شگفت انگیز است که این مرید سینه چاک نهضت  چپ کشور یا همان حلقه ای از شورای دموکراسی مقیم آلمان اکنون نیز که در رژیم کنونی حاکم بر افغانستان هیچگونه سمت علنی ندارد رژیم مافیائی  حامد کرزی را رژیم منتخب ، دموکرات و منتخب مردم افغانستان می خواند که آخرین اظهاراتش درباره چنین  مقائیسه معیوب ،  گفتگوی سر راه با تلویزیون طلوع بوده که از کابل پایتخت افغانستان منتشر میشود . البته نواندیشی بدون آنکه خود در این باره ابراز نظر کند نظر محترم محمد اکرام اندیشمند  یکی از روشنفکران و فعالان ارجمند افغانستان را در باره این گفتگو به نشر میرسانیم .

وقتی که روشنفکر، آنهم روشنفکر چپِ باورمند به عقلانیت نقادانه، به جای روشنگری و راستگویی، با تاریک اندیشی و تاریک نگری، توجیه گر فساد و خیانت می شود، چه باید کرد؛ خندید و یا گریست؟

spant dast Bosi 11

آقای دکتور رنگین دادفر سپنتا مقایسۀ دولت وحدت ملی را با دولت پیشین به ریاست حامد کرزی در گفتگوی کوتاه با تلویزیون طلوع نیوز شرم آور خواند. سپنتا سه دلیل را در برتری حکومت کرزی که خود از بالا نشینان سفرۀ این حکومت و مشاور امنیت ملی کرزی بود، ارائه کرد:

۱- هویت تقلبی حکومت جدید یا دولت وحدت ملی که از درون تقلبات انتخاباتی برآمد.
۲- دست بوسی کرنیل و جرنیل پاکستانی از سوی این دولت.
۳- سقوط قندوز که ناکارآمدی و فساد این دولت و حکومت را نشان داد.
اما جناب اسپنتا به این پرسش ها پاسخ فرماید:
۱- انتخابات ریاست جمهوری که جناب سپنتا آن را پر از تقلب و دولت بر آمده از آن را زاییدۀ این تقلب می خواند، توسط کدام دولت و حکومت برگزار شد؟
۲- مسئولیت تدویر انتخابات سالم و شفاف از وظیفه و مکلفیت کدام حکومت و کدام ریس جمهور بود؟
۳- رئیسان و کمیشنران کمیسیون های انتخابات به شمول ضیاء الحق امرخیل را کدام حکومت و کدام رئیس جمهور تعین کرده بود؟
۴- فاسد ترین حکومت افغانستان در تاریخ معاصر این کشور، به خصوص در سدۀ بیستم و بیست و یکم، کدام دولت و حکومت است و رئیس این دولت چه نام دارد؟
۵- والی طالبان در قندوز که عملیات سقوط شهر قندوز را فرماندهی کرد و طالبان تحت فرماندهی او مرتکب جنایات ننگین کشتار، غارتگری، تجاوز بر زنان و نابودی تمام دارایی های دولتی و عامه در قندوز شدند، توسط کدام رئیس جمهور از زندان های دولت رها شد؟
۶- کدام رئیس جمهور افغانستان به جای یکی دو بار و یا چهار و پنج بار، بیست بار به دربار کرنیل جرنیل پاکستان رفت و هیچ نتیجه ای در جهت منافع افغانستان از آن نگرفت؟

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

Bovenkant formulier

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا