گـزیده اخبــار

خانه » اجتماعی » هـــیأتی ازرهــــبران پشـــتونـــهاکــه مــأمـــوریت اش درحــد یـک پیـام بــــود.اشرف غنی به وساطت هیأت اعزامی درکنفرانس قلب آسیا اشتراک خواهد کرد .
هـــیأتی ازرهــــبران پشـــتونـــهاکــه مــأمـــوریت اش درحــد یـک پیـام بــــود.اشرف غنی به وساطت هیأت اعزامی درکنفرانس قلب آسیا اشتراک خواهد کرد .

هـــیأتی ازرهــــبران پشـــتونـــهاکــه مــأمـــوریت اش درحــد یـک پیـام بــــود.اشرف غنی به وساطت هیأت اعزامی درکنفرانس قلب آسیا اشتراک خواهد کرد .

nauandeshi Peshawar 09

نواندیشی پیشاور : مطبوعات پاکستان که با ارتش این کشور تعلق دارند گزارش عجیبی در باره نتائیج هیأت متشکل از برخی گروه های ناسوینالیست برهبریی اسفندیار ولی خان رهبر حزب عوامی نشنل پارتی که از سوی نوازشریف صدراعظم پاکستان به کابل فرستاده شده بودند به نقل از سخنگویان اعضای شامل در این هیأت گزارش های جالبی را به نشر رسانده اند ، چنانچه روزنامه امت  که بیشتر گزارشهای مربوط به افغانستان را با تمامی مسائل پشت پرده به نشر میرساند در شماره روزسه شنبه هشتم دسمبر خود به   موضوع اعزام هیأ ت از سوی نوازشریف به کابل  که به قول روزنامه امت بتواند شکایاتی که از ناحیه مداخله ارتش پاکستان در امور افغانستان وجود دارد برطرف سازند . اما جالب آنجاست که اکنون برخی از اعضای هیأت اعزامی به کابل می گویند که اصلأ آنها از سوی نوازشریف نه بلکه به دعوت محمد اشرف غنی رئیس حکومت وحدت ملی افغانستان به کابل رفته بودند . اما افراسیاب ختک یکی از اعضای هیأت اعزامی به کابل می گوید که آنها از سوی اشرف غنی نه بلکه خود برای گفتگو بر مسائل امنیتی در منطقه با اشرف غنی به کابل رفته بودند . در عین حال طارق خان سخنگوی آفتاب احمد خان شیرپاؤ به امت گفته است که هیأت اعزامی به کابل به دعوت اشرف غنی صورت گرفته بود تا در کنار بحث وگفتگو بر مسائل امنیتی منطقه در مراسم و گردهم آئی که برای یاد بود از افضل خان لالا یکی از رهبران پشتون که قبلأ در ایالت خیبر پشتونخواه وفات نموده بود اشتراک نمائند . طارق خان سخنگوی آفتاب احمد شیرپاو در پاسخ به یک پرسش امت گفت که هیأت اعزامی رهبران افغانستان را قانع ساخت که باید به جایی کنار رفتن ها به سیاست کنارآمدن ها و گفتگو با پاکستان ترکیز صورت گیرد ، به قول طارق خان چنانچه قبلأ برای اشتراک در کنفرانس پاریس قراربود عبدالله ، عبدالله اشتراک کند اما به اثر تلاشهای هیأت اعزامی تصمیم افغانستان تغییر داده شد و شخص اشرف غنی اشتراک نمود . طارق خان از قول آفتاب احمد خان شیرپاؤ گفت به اثر مساعی هیأت اعزامی قرار است شخص اشرف غنی  در کنفرانس موسوم به قلب آسیا که بتاریخ نهم دسمبردر اسلام آباد دائر میشود اشتراک کند . این سخنگو درباره اینکه آیا میتوان هیأت را نمائنده نوازشریف خواند گفت که من در این باره چیزی نه میدانم اما  میدانم که اسفند یارولی خان با صدراعظم پاکستان محمد نوازشریف ملاقات داشته است . و میدانم که نوازشریف طی تماس تلفنی  نیز از محمود خان اچکزی رهبر حزب ملی پشتونخواه خواسته بود تا به کابل برود و ضمن سلام رساندن به آقای اشرف غنی برای وی پیام خیرخواهانه وی را برساند .

البته هیأ ت حین مواصلت به کابل علاوه بر اشرف غنی با دکتر عبدالله عبدالله ، حامد کرزی رئیس پیشین ریاست جمهوری افغانستان ، محمد یونس قانونی نیز ملاقات نمودند و برای همه آنها پیام رساندند که بجائی رهبریی ارتش پاکستان با محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان در زمینه صلح تماس حاصل کنند .

البته جالب است که هزینه های این سفردر حالیکه از جانب صدراعظم نوازشریف به کابل فرستاده شده بود از جانب وزارت سرحدات افغانستان پرداخته شد . نواندیشی با اینکه خلص مطالب گزارش را خدمت خواننده گان عزیز تقدیم کرد  برای مطالعه متن مکمل آن  این گزارش توجه همه خواننده گان عزیز را جلب میدارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا