گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » هند از پذیرش درخواست فراهم ساختن تجهیزات نظامی حامد کرزی معذرت خواست
هند از پذیرش درخواست فراهم ساختن تجهیزات نظامی حامد کرزی معذرت خواست

هند از پذیرش درخواست فراهم ساختن تجهیزات نظامی حامد کرزی معذرت خواست

نواندیشی دهلی نو : گزارش های منتشر شده در مطبوعات هند  حاکی از آن است که سلمان خورشید وزیر خارجه هند در ملاقات با حامد کرزی و هیأت همراه اش که از دهلی نو دیدن میکنند در باره محور گفتگوهایشان با آقای کرزی از پذیرش درخواست فراهم سازیی تجهیزات نظامی عذر خواهی کرد .   آقای خورشید افزوده که دهلی نو اکنون نمی خواهد تا تجهیزات نظامی کشنده را به افغانستان فراهم سازد  مطبوعات هند به نقل از یک منبعی که نخواست در این گزارش از وی نام برده شود و در ملاقات میان حامد کرزی و نخست وزیر هند حضور رسمی داشت به خبر نگار ان  گفت .

karzai mohansing meting2 14

رییس جمهورکرزی که  دراین سفرش می کوشید تا دهلی نو را به دادن جنگ افزارهای سنگین به افغانستان تشویق کند- تلاش هایی که ظاهراً تااکنون با پاسخ های منفی دهلی نو رو به رو بوده است. دهلی نو ظاهراً نمی خواهد تا خودش را درگیر چالش ها درافغانستان کند، زیرا با این کار واکنش های کشورهای همسایه به ویژه پاکستان بیشتر خواهد شد.رییس جمهور حامد کرزی گفته است:« ما با دولت هند وبا نخست وزیر هند روی مسایل گستردهء که مورد نگرانی هر دو طرف است، گفتگو کردیم. دراین گفتگو ها روی همکاری های دوجانبه وهمکاری های امنیتی و دفاعی نیز بحث شد که ظاهرأ هند در این باره یک نگرش مثبت داشت.» کابل با دهلی نو از روابط خوبی بر خوردار است،

karzai and salman khorshed meting 15

اما ظاهراً پاکستان که همسایه هر دوکشور است این روابط را یک زنگ خطر به سال های آینده اش می داند . شاید هم کابل به این دلیل می خواهد که روابط خوب با هند داشته باشد که پس از کاهش نیروهای خارجی در افغانستان، متعهدان خوبی در بخش های اقتصادی و امنیتی در منطقه داشته باشد، ازهمین رو در کنار داشتن روابط اقتصادی، رابطه های امنیتی با دهلی نو نیز از برنامه های راهبردی کابل به شمار می رود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا