گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » هم قافله گم گشته و هم قافله سالار !
هم قافله گم گشته و هم قافله سالار !

هم قافله گم گشته و هم قافله سالار !

Deljo Hosenie Nam Qafelah 06              Degar Amooz 06            

مانند صبا خیز و وزیدن دگر آموز

دامان گل و لاله کشیدن دگر آموز

اندر دلک غنچه خزیدن دگر آمور

کافر دل آواره دگر باره به او بند

برخویش گشا دیده و ازغیرفرو بند

دیدن دگر آموز و ندیدن دگر آموز

ما چشم عقاب و دل شهباز نداریم

چون مرغ سرا لذت پرواز نداریم

ای مرغ سرا خیزوپریدن دگر اموز

علامه اقبال لاهوری

د گر اندیش 

کشور ما در طول چهار دهه گذشته گرفتار آشوب و بحرانهای روز افزون رنگا رنگ و مداخلت های ظالمانه حضوری و غیابی دشمنان و مداخله گران خارجی است . این روند ویرانگر همه ی توان و هستی این ملت مظلم و بی پناه را به نابودی کشانیده است . هر روز و هر لحظه بحرانهای مرگ آفرین و خطر ناک در میان ما ستم کشده گان بوجود آورده می شود ، و وضعیت را سنگین و سنگین تر و پیچیده تر و دور از دسترس تحلیل و تفسیر می سازد. چنانکه حتی بال پرواز خیال هم از رسین به آن عاجز است.این قافله بی سرو سامان و سر گردان و بی سالار ! به هر طرف که منافع و مصالح دشمنانش ایجاب نماید کشیده می شود و هیچ پایان بر این تراژدی غمناک متصور نمی توان شد.عدهء بی تجربه و نا آگاه و وابسته به آب و نان خارجیان ، با نیرنگ وفریب وتبانی دشمنان می آیند و تا توان دارند به غارت و غصب و چپاول گری می پردازند و پا به فرار می گزارند وبه خلف مفسد تر از خود میراث می گزارند تا آنها همه چیز را سر ازنو بیاغازند و بر عمق جراحتها بیافزایند.

          هم قافله گم گشته و هم قافله سالارـــ استاد خلیلی. Perahan Kenani ha 07

با گذشت زمان و فراهم آمدن شرایط غیر طبیعی و حالت نظامی تحمیلی بر کشور، روند حیات  طبیعی و خلاقیت های فرهنگی و هنری رو بزوال گذاشته است و آثار بجامانده از بزرگان هنرمند و دانشمند و با فرهنگ جامعه نیز به صوب زوال سیر می نماید.مرز وبومی که روزی مهد دانش و هنر بود و گهواره اندشمندان و نوابغ بزرگ تاریخی وبشری، مانند :

said jamaludin Mulana and Emamamfakhre razi07

مولانا جلال الدین بلخی ،ابوریحان بیرونی ،امام فخرالدین رازی هروی ، ابن سینای بلخی ، سید جمال الدین افغانی و دهها متفکر و دانشمند بزرگ دیگر ، امروز در زیر سلطه نظامیان و… خونخوار اجنبی و ترورستان جنایت پیشه و بی رحم، و موجودیت اداره ی مشتی افراد سطحی و عاری از فرهنگ و سیاست و تجربه و درایت حکومت داری ، به لانه ی از مار و مور و ملخ ! مبدل شده و آلت دست و بازیچه نظامیان بی مروت و بی رحم پاکستانی قرار گرفته است . پاکستانی ، که روزی بانی فکری آن ، علامه اقبال لاهوری ، به شاگردی و ارادت متفکران و عارفان والا مقام این مهد کهن افتخار می نمود و با مباهات قدم در آستان مقدسش گذاشت . امروز در چنگال اراده ی افسران و سر دمداران نظامی تربیت یافته و دست آموز استعمارگران فرتوت انگلیس اسیر و و به پایگاه اعمال ننگین و ضد بشری آنها به میدان جنگ و ترور مبدل گردیده است و برای استقرار صلح و امنیت باید آستان بوس آنان گردد! حاصل این اوضاع درد آور و خونبار ضد بشری و ضد تمدن و فرهنگ،وضد   صلح و امنیبت ، جز انهدام کشور و فرار نسل های جوان و آرزومند به آینده ، وسیل از انسانهای بی آشیانه و بی سر پرست ، بیکار و بی آب و علف و حضور سایه شوم قوم پرستی و بیگانه پروری چیز دیگری نیست .در چنین شرایط تاریک و مرگ آفرین به انتظار چه فرج و گشایشی در آینده می توان بود؟جز یاس و نا امیدی وفرار و پناه به دیگران ومخدرات بردن چه می توان کرد ؟ .خداوند تبارک و تعالی به هیج امتی نصرت وپیروزی نصیب نمی کند ، مگر آنکه قلوبشان از زنگار کینه و وسیاهی کدورت  وعداوت پاک و نیات شان الهی و انسانی و وجدانی باشد. کسانی باشند که ازعقوبت خالق خود بیم داشته باشند و فرمانش را در زندگی و حیات عملی خود رعایت نمایند ، با هم برادر و مسئول همدیگر باشند ، کینه و بغض و عداوتهای کهنه وپوسیده ی قومی ومذهبی را از قلوب شان پاک سازنند و یقین داشته باشند که بروز اختلافات و درگیری برسر انحصار قدرت و نزاع و مخاصمت در بین هر ملتی منجر به نتایج زیان باری می شود که بعدا ندامت سودی نخواهد داشت . و خصوصا در صفوف اهل ایمان به توحید و یکتا پرستی.صداقت مندانه باید معترف بود که راه حل مشکلات امروزی جوامع اسلامی ، به خصوص جامعه دردمند ما ، جز مراجعه و بازگشت به کتاب خدا وسنت خضرت رسول گرامی و عمل به آن ، و احقاق حقوق یکدیگر و اشتراک در حل منازعات و حضور در صحنه و حکومت مشترک راه دیگری نخواهد داشت . از بارگاه رفیع رب العزت خاشعانه تمنا می نمایم تا ما را بر ختم جنگ و نزاع یاری فرماید و بر استحکام صلح و امنیت در جامعه توفیق عطا فرماید .

مشرق خراب و مغرب از آن بیشتر خراب عالم تمام مرده وبی ذوق جستجوست ساقی بیار باده و بزم شبانه ساز ما را خراب یک نگه محرمانه ساز allama Eqbale Lahori 07 Masalam 07

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا