گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » نگاه مــتفاوت به حــضــــور پهــلوان دوستــم در مــعـــــرکه ء شـــــمـــال !
نگاه مــتفاوت به حــضــــور پهــلوان دوستــم در مــعـــــرکه ء شـــــمـــال !

نگاه مــتفاوت به حــضــــور پهــلوان دوستــم در مــعـــــرکه ء شـــــمـــال !

forotan Name Oqabe mast 12

   پیوسته به گذشته بخش هشتاد و سوم !

chegwara 23

اگر چه بسیاری انگیزه ها ی پژوهشی ، سیاسی و نیز انسانی اقتضا میکرد تا واکنش هاو تحلیل های اکثر رجال  حقوقی و حقیقی ای  که روی اعلم بودن  والاحضرت اشرف خان غنی نسبت به دیگر اذناب و مهره های رژیم حاکم شرط گذشته بودند  به بحث میگرفتیم و می دیدیم که چگونه اذناب مواجب بِگیربه صورت بسیار ساده لوحانه گام به گام دؤمین متفکر جهان با چیغ زدنهای داعشی اش همراهی کرده بود .اما با توجه به قلت وقت آن حکایت را ناتمام می گذارم و شگفت انگیز ترین و درعین حال پیچیده ترین بعد انگیزه ء حضور پهلوان دوستم در ولایت فاریاب را به کنکاش می گیرم . البته این سوال نزد عامی ترین افراد جامعه افغانی  خطور میکند  چگونه دورقیب سرسختی  که هرچند در مسیر راه تاریک و پرپیچ گذشته برای احراز و نگهداریی قدرت جبهات و تشکیلات مـــوسوم بــــه ” جبهه ملی افغانستان ” تأسیس نموده بودند اما شدت و غلظت جاذبه قدرت پوشالی و ثروت باد آورده  مافیائی  دربلخ باستان سبب گردید ه بود  تا این دوستان قدیم و  رقیبان  کنونی  در برابر هم دیگر از استعمال رکیک ترین الفاظ دریغ نه ورزیدند ، چنانچه آقای عطأ محمد نور متولی و میراث دار روضه شریف بلخ باری در باره جنرال دوستم بصورت علنی ضمن مقائیسه طالبان با جنرال دوستم چنین اظهار فرموده بودند .

اما دیری نگذشت که یخ های دشمنی و رقابت سر بازارعطا محمد نور متولی روضه شریف بلخ با جنرال عبدالرشید دوستم با آب گرمی از ترس داعش آب گردید و هردو رهبر جنگجویان  یاران شفیق شدند

dostam and Atta Mohamad Noor 23

                                 حکایتی از جابجائی مخالفان مسلح در شمال !

روزی مردی عصأ بدست وازافسران امنیتی رژیم دکتور نجیب الله آخرین رئیس حکومت حزب دموکراتیک خلق افغانستان در حالی که دوره دوریی از حزب دموکراتیک خلق را می گذراند به دیدار اشرف غنی احمدزی کاندیدای دومین دورانتخابات  ریاست جمهوری افغانستان رفت وضمن اعلام حمایت حزب اش که تازه از بازمانده گان امنیتی رژیم حزب دموکراتیک خلق ویاران سابق در تشکیلات وزارت امنیت اش بنام « حزب حق و عدالت !!» درقطار دیگردسته های مصنوعی و مافیائ  دروزارت عدلیه به ثبت رسیده بود دعوت نامه ای ازمرحوم  ملک عبدالله پادشاه عربستان جهت ادای فریضه حج عمره بیت الله شریف را نیزتسلیم محمد اشرف غنی احمدزی دؤمین متفکر جهان وکاندیــدای ریاست جمهوری افغانســتان نمــود که پس ازچــنــد روزامــادگی بــرای انــجام ایــن حج “سیأ “سی گروهی ازسران امنیتی سابق که تازه اهلی شده و روبه خدا آورده بودند در قافله ای متشکل از مردان احرام پوش وارد فرودگاه جده شدند .

haj and ghani atmar 23

طبق برنامه ای که پس از ادای مراسم حج عمره برای ملاقات خاصی نیز با شهزاده بندر سلطان ترتیب داده بود چندین میلیون دالر پول نقد را برای مرحله اول حضور اشرف غنی خان احمد زائی کاندید مورد نظرجناح مسلم لیگ پاکستان به سرپرستی نوازشریف و سازمان امنیت عربستان  بدست آورد .

atmar and Bander Ben sultan 23

و مانندهمیشه این مبالغ نقد نیز در راه خریداری رأی دسته جمعی مردم و پروژه تقلب بر برخی از چهره های که سران اقوام و قبائل  نامیده می شدند به مصرف رسید.

                       مشاوریت امنیتی حنیف اتمر  جانباز معرکه جلال آباد !

وقتی برای نخستین بار  زندان خصوصی یک  تبعه امریکائی  بنام جک اداما Jack Idema در مرکز شهر کابل کشف و افشأ گردید نام محمد حنیف اتمر نیز بر زبانها افتید زیرا آقای جک اداما Jack Idema در باز پرسی ای که از وی بعمل آمده بود مجوز این زندان از سوی وزارت داخله با ثر سفارش خاص محمد حنیف اتمر از افسران امنیت دولتی خاد صدور یافته بود اما با ثر تلاشهای شخصی ایشان  هیچگاه دخالت آقای حنیف خان اتمر در دادگاهی که برای رسیدگی به این پرونده ترتیب یافته بود آشکار نگردید .

The YouTube ID of 2HM_xgrqF-M#t=33 is invalid.

گفته میشود که وی در طول تمامی مأموریت هایش در کنار دفتر خود اتاقی برای بازجوئی از مراجعین نیز اختصاص داده بود که همین گونه فعالیت ها با ضافه معاونت یکی از ریاست های سازمان جهنمی خاد و اشتراک در معرکه ء جلال آباد سبب گردید تا مورد توجه خاص سازمان MI6 انگلیس واقع گردد و در بلند بردن امتیازات و حقوق مادی و معنوی وی توجه خاصی را مبذول دارند . روی همین دلیل بود که بحیث یک مهره اساسی وابسته به سازمان MI6  انگلیس در تعیین اهداف استراتیژیک انگلستان در ارتباط با اهداف عربستان به عنوان یک عنصر بر قرار کننده معادله منافع سهم عملی بگیرد . در پرتو چنین نگاه بوده که وقتی حکومت موسوم به وحدت ملی در افغانستان با وساطت جان کری وزیر خارجه امریکا  و یان کوبیس نمائنده تام الاختیار سرمنشی ملل متحد از سوی رئیس غنی رهبر گروه تحؤل و تداؤم و عبدالله عبدالله رهبر ستاد انتخباتی  موسوم به اصلاحات و هم گرائی  به امضأ رسید هنوز رنگ امضای رهبران این دوستاد نه خشکیده بود که آقای رئیس غنی طی نخستین فرمان خود آقای محمد حنیف اتمر را به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان منصوب ساخت . که فردای آن آقای محمد حنیف اتمر قرار داد های بزرگ امنیتی با کشور ایالات متحده امریکا و کشور های عضو ناتو به امضأ رساند  .

USA AFGHANISTAN AGRIMENT 24

                                                         داعشی ها درشمال ؟!

با تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان رفت و آمد افسران آرتش پاکستان بویژه سازمان استخبارات نظامی آنکشور ISI به کابل پایتخت افغانستان چنان سرعت یافت که میان دیپلوماتهای خارجی حاضردرکابل با طعنه کابل بحیث تفریحگاه جنرالان و افسران آ رتش پاکستان یاد میگردید . شاید یکی از دلائل اصلی این نوع برداشت از رفت و آمد مأموران پاکستانی تحکیم سیطره کامل استخباراتی حنیف اتمر بروجود ولاحضرت اشرف خان غنی  دومین متفکر جهان و کسی که فقط به قول معروف پهلوان  زنده خوش است بوده باشد .  که حنیف خان اتمر این متخصص امور زایمان جاسوسی توانیست با مختصر تملق روح و روان اشرف خان غنی را به افتاب کشد و در غیاب وی سرنوشت یک  قوم تاریخی  را جریحه دار و لکه دار سازند . ! چنانچه پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ که حلقه های  اطلاعاتی و نظامی پاکستان در ایجاد و آفرینیش  آن حادثه بزرگ  سهم بسزای گرفته بود و اکنون بنام مبارزه علیه  تروریزم و بنیاد گرائی  نیز بصورت منظم سالیانه مبلغ  بیش از یک میلیارد دالر حاصل می کردند و برای بقای چنین مبالغ هنگفتی از هیچ نوع تلاش و دو روئی دریغ نه می ورزیدند و در راستای همین تلاشها وقتی ایالات متحده امریکا ادامه کمک های خود را منوط و مربوط به حمله بر تأسیسات و لانه های تروریستی در وزیر ستان شمالی و جنوبی اعلام و عنوان کرد بلادرنگ از حنیف خان اتمر مهره مجرب و متخصص در امور زایمان جاسوسی خود طالب همکاریهای  اطلاعاتی و نظامی شدند  .

afghanistan map and ashraf ghani 22

و طی یک گزارشی که روزنامه های وابسته با جناح مذهبی بنیادگرأ در ارتش پاکستان آنرا به نشر رساند به دلیل اینکه در وزیر ستان شمالی و جنوبی صد ها خانواده ای از جنگجویان خارجی اعم از ازبک ها – چچنیائی ها – عربها و غیره ازبسیار  قدیم به دین سو زندگی میکنند که با عملیات ارتش پاکستان در آن خیطه همه کودکان و زنان  بی گناه به قتل خواهند رسید لهذا در بدل اعطای امکانات و اعاشه و اباته انها در جابجا ساختن چنین کتله های مردمی ارتش پاکستان را یاری رساند . !! که باپذیرش این پروژه استراتیژیک چند میلیون دالری درحوزه  مهاجرت آمادگی اش را اعلام نمود و دیری نگذشته بود که چندین صد خانواده از همان جنگجویان خارجی ای که بیرقهای سیاه داعشی در دست داشتند در کوه پایه هاو دشتهای  ولایت زابل که با کشور پاکستان دارای مرز مشترک میباشد به مشاهده رسید . و جنرال غلام سخی مشهور به روغ لیوني طی صحبت تلفنی ای  که با مصطفی صدیقی ژورنالیست رادیو آزادی نموده بود گفت که :

هنوز خبر حضور داعش در پکتیکا و زابل بصورت موثق مورد بررسی قرار نگرفته بود که صدای والی ولایت پکتیکا بلند شد و به جار گفت و بیان کرد که گویا دریکی ازولسوالی های مربوط به پکتیکا مبلغ چند صد هزار دالر پول نقد به خانواده های داعشی تقسیم گردیده است و هرچند در باره این مطلب خواستار توضیح شورای امنیت افغانستان شده است اما آنها نیز هیچگونه توجه به نامه های وی نه نموده است اکنون ازطریق مطبوعات و مجلس شورای ملی خواستار توضیح دراین زمینه شده است .!

بی پرده و بدون تعارف باید بگوئیم که اکنون آنچه که در وجود پهلوان دوستم به مشاهده میرسد نیاز واقعی نسل در خواب رفته ما است و اجرای چنین نقش در تاریخ ما چنان آشکار و روشن است که بی هیچ تردید اگر این روحیه شجاعانه از همان روزهای سقوط رژیم طالبان تبارز داده میشد صد ها هزار مرتبه بهتر از این وضعیتی بود که به اثر نا بسامانی و بی برنامه گی در امر مدیریت جامعه به مشاهده می رسد ، شاید برخی استدلال کنند که بحث اصلی بر سر کیفیت مدیریت است همین پهلوان بزرگواری چون عبدالرشید دوستم در گذشته  و اکنون نیز فاقد چنین ماهیت مدیریتی بوده است چگونه ممکن است مطابق آنچه که میگوئند عمل کنند ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا