گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » نـــعـــــــره زد عـــشـــق کــــه خـــونـــــیـــن جـــگــــــری پـــیــــــدا شــــد
نـــعـــــــره زد عـــشـــق کــــه خـــونـــــیـــن جـــگــــــری پـــیــــــدا شــــد

نـــعـــــــره زد عـــشـــق کــــه خـــونـــــیـــن جـــگــــــری پـــیــــــدا شــــد

 

Deljo Hosenie Name 02

 

khoon jegare payda shod 02

                 حقیقت فلسفه :

فلسفه مولود عقل آدمی به اصل و جوهر و سر نوشت وجود ودریافت و شناخت مبادی اولی است . در آن آدمی با چراغ عقل که پرتوی است از نور باری تعالی به قلمرو ناشناختهء وجود قدم می نهد ، به تتبع در احوال موجودات می پردازد . تا به درک حقایق آنها نایل آید و سلسله علل را بشناسد ، واین کتاب بی آغاز و بی انجام را صفحه به صفحه ورق می زند تا به علت العلل که هر چیز از او و برای اوست برسد . سپس باز می گردد وبه تحلیل عناصر و طبایع می پردازد ، تا پرده از حقیقت جواهر و اعراض بر دارد ، وبه تقسیم و ترتیب حقایق می پردازد تا آنگاه که صورت روشنی از عالم وجود برای او حاصل شود.، و کیفیت انسجام اشیاء را در ذات خود ودر اطراف خود و آنچه از ذات اوست تفسیر و توجیه کند.

Chonin Goft zardusht necha 02

                       تعریف فرهنگ :

فرهنگ تسامح و برادری نیازمند خردمندی آگاهانه و آیین و دانش و معارف و فن آوری و هنر است . و مسالحه پیش ازهمه به اخلاق و الا و روح بر تر در چارچوب اندیشه گفتگویی نیاز دارد .لازم است که گفتگو به عنوان ابزار عقل در جهت تفاهم و در هنر آمیزی دید گاه ها مطرح می گردد.

                      مفاهیم و ابعاد :

فرهنگ در رأس نیاز های بر تر بشری قرار دارد و همزمان به عنوان یک ابزار ، کار کرد و هدف تلقی می گردد . به همین دلیل مفاهیم و تعریف های متعدد از آن ارایه شده است . مشهور ترین تعریف از این قرار است : « مجموعه دانش ها،تجربه ها ، عادات ، که به سنت ها و مراسمی که به منظومه فکری و رفتاری تبدیل می گردد». یا « مجموعه ای از فعالیت های مادی و معنوی ، اجتماعی و انسانیست. » بنا براین فرهنگ از این جایگاه تجسم بخش آگاهی های کلان افراد امت اسلامی نسبت به تمامی نیازهای آن و بنیانگذار بهره گیری از خرد مولد و مسئول  در انواع گستره های معنوی ، مادی و زیبا شناختی ، فرهنگ خلاقیت و ابداع و اختراع و …مادی و معنوی و تربیتی ، ادبی و هنری فرهنگ تسامح وبرادری است . فرهنگ ارزشهای اخلاقی و زیبا شناختی ، فرهنگ خلاقیت و ابداع و اختراع … و فرهنگ مقاومت و آزادی ، و فرهنگ سازش و شکست و تسلیم طلبی و فرهنگ اشغال و تجاوزو حتی ضد فرهنگ نیز در همین جایگاه قرا ر دارد . ولی با درد و تأسف اگر به دقت دیده شود بر اثر تداوم جنگ و خونریزی و مداخلت بیگانگان، اصلاً فکری و خصوصاً فکردینی و تجدد فکر دینی در میان ما به میان نیامده است . وقتی فکری نبود ، فرهنگی نخواهد بود و اگر فرهنگی نبود سیاست و دولتی پیشرفته و تمدنی و تجددی وجود نخواهد داشت .

yaddasht 02

توصیه ی من به جوانان عزیز این است که تعریفات را باید چندین مرتبه بخوانند تا در ذهن ثبت شود . وحتی اگر حفظ شود کار خوبی خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا