گـزیده اخبــار
خانه » اندیشه » فارن پالیسی درباره حزب اسلامی افغانستان:یک حزب و چند چهره!؟
فارن پالیسی درباره حزب اسلامی افغانستان:یک حزب و  چند چهره!؟

فارن پالیسی درباره حزب اسلامی افغانستان:یک حزب و چند چهره!؟

 Hezbe Islami and Faces 03

نشریه فرن پالیسی درباره حزب اسلامی افغانستان :  یک حزب و چند  چهره !

By Casey Garret Johnson foto03

      بقلم کیسی گریت جانسون

   By Casey Garret Johnson

FP03

پس از شکست طالبان در سال۲۰۰۱تا اکنون، ایالات متحده و جامعهء بین المللی بطور دقیق ندانسته است که حزب اسلامی چگونه سازمانی است ؟ آیا واقعاً این دو تشکیلات جداگانه ای اند که بصورت جداگانه ظهور کرده اند ویاهم یک امر تاکتیکی است که در چندین جبهه برای یک هدف مبارزه میکنند  ؟ به نوشتهء نشریهء فارن پالیسی برای نقشی که آنها می توانند در انتخابات آیندهء ریاست جمهوری و مذاکرات صلح بازی کنند، دانستن و درک علایق بین حزب سیاسی قانونی اسلامی و گروپ شورشیانی مستقر در پاکستان است که باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد .  حزب اسلامی که  در ا واخیر سال های ۱۹۶۰ در پوهنتون کابل با سازمان جوان مسلمان آغاز شد، در اواسط سال های ۱۹۷۰ به شاخهء معتدل تحت رهبری برهان الدین ربانی و شاخهء بنیادگرای خشونت طلبی  تحت رهبری گلبدین حکمتیار تقسیم شد. و درست آنگاه که روزنامه نیویورک تایمز از اجام  آخرین عملیات نظامی که مسؤلیت آن عملیات را حزب اسلامی شاخه حکمتیار بر عهده گرفت

newyar ktime 03

و  در یکی از خیابان های شلوغ کابل یعنی سرک شاه شهید واقع شده بود منتشر ساخت وپیوست به آن  مقاله ای بقلم ماسیو روزینبرگ  Matthew Rosenberg مشاور مطبوعاتی Gen. John Allen جنرال جان آلن فرمانده پیشین ایالات متحده امریکا  را به چاپ رساند

           

 Gen Alen 03Matthew Rosenber 03

 جنرال آلن فرمانده پیشین امریکا در افغانستان و ماسیو روزینبرگ مشاور فرمانده جان آلن 

این ذهن در ذات خو د قوت گرفت که آیا این گروه مانند شاخه نظامی تندرو های ایرلیند شمالی بخشی از نیروهای خودرا برای معاملات سیاسی وقف داده اند ؟ و درواقع می خواهند که علیه آنچه که طی چند سال تلاش جامعه جهانی بدست آمده اند به صورت خشونت آمیز نابود کنند ؟

نشریهء فارن پالیسی می نویسد:

در سال های ۱۹۸۰ در بین احزاب مختلف مجاهدین، حزب اسلامی به حیث سازمان یافته ترین و ایده لوژیک ترین حزب اعتبار حاصل کرد. حزبی که ایده لوژی اسلامی را عمیقاً از اخوان المسلمین به عاریت گرفته بود و از لحاظ ساختار و شیوهء جلب و جذب اعضا به احزاب کمونیستی که با آن می جنگید، شباهت داشت.  یک عضو سابق حزب اسلامی در سال ۲۰۱۲ به نشریهء فارن پالیسی گفته است: «زمانیکه شما به حزب اسلامی می پیوندید، بدون در نظر داشت اینکه پدر شما کی  بود و چی کرده اید، شما به یک بخش از حزب تبدل می شوید. به شما کارت هویت داده می شود و با همگان یکسان می شوید.»  شهرت ترکیب و ساختار حزب اسلامی در تلون و گونه گونی نژادی و قومی بود است.

اما آیا حزب اسلامی افغانستان که به حیث یک حزب سیاسی راجستر شده است، همان سازمان یافته ترین حزب اسلامیست؟ به نوشتهء نشریهء فارن پالیسی، در سطح ملی این حزب حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کرسی وزارت های افغانستان را به عهده دارد. سه مرد تاثیر گذار درافغانستان، فاروق وردک وزیر معارف، عمرداوود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد و کریم خرم رییس دفتر حامد کرزی اعضای این حزب اند.

نشریهء فارن پالیسی می نویسد:

در تلاش برای کشف روابط  و وفاداری بین حکمتیار و رهبران حزب اسلامی قانونی مانند فاروق وردک، باید چند نکته را باید به خاطر داشت . نخست، روابط بین حزب اسلامی و طالبان هیچ وقت خوب نبوده است. طالبان در سال 1994 با گرفتن قدرت، اکثر قوماندان حزب اسلامی را از هرم قدرت کنار نهادند، چون به وفاداری آن ها به ملا عمر باورنداشتند.دوم، زمانیکه شورش ها در مناطقی که حزب اسلامی در آن فعال اند مطالعه شود، دیده می شود که آن ها در تلاش سرنگون ساختن حکومت نبوده، بلکه عموماً، مناطق تحت کنترول شان را حفاظت می کنند.در اصل رقابت بین حکومت و حزب اسلامی نبوده، بلکه رقابت بین طالبان و حزب اسلامی در اعمال نفوذ بر مناطقی است که تا حال حکومت نتوانسته آن بطور کامل در اختیار داشته باشد.  و سوم اینکه، حزب اسلامی دارای چهره های سیاسی و همچنان چهرهء نظامیست. برای جذب شاخهء نظامی حزب اسلامی راه درست حمله بر حکمتیار نی، بلکه ادامهء شامل ساختن شاخهء سیاسی قانونی آن در حکومت است.

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا