گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » محترمه نریمان نوین خټک از تبار نقاشان وظریف نگاران گمنام سرزمین افغانستان
محترمه نریمان نوین خټک از تبار نقاشان وظریف نگاران  گمنام  سرزمین افغانستان

محترمه نریمان نوین خټک از تبار نقاشان وظریف نگاران گمنام سرزمین افغانستان

Nariman and Nauandeshi 06

نواندیشی کابل : نواندیشی تربیون نواندیشان مسلمان افغانستان  افتخار دارد که در راه خدمت و تعالی به مردم رنجدیده افغانستان و درراه شناسائی استعداد های ناشناخته شده سرزمین ما گام های برمیدارند و دراین راستا اینک  نریمان نوین خټک بانوی فرهیخته ای که در یک خانواده پر محبت افغان  به دنیا آمد و در دلی ازآن خانواده درس عشق با خدا را آموخت و در کشتی  رنج های از زندگی بزرگترین سفر ی از تنـــــهائی را آغاز کرد ، بی شــــک همچون انسانهای که د ر فاصــــله های مـــــتفاوت ، “میان لجن زار” و نفحه روح خدا منزل دارند ، هنر هایش نیز به میزانی که از زمین فاصله میگیرند ، جلوه گاه صادق اضطراب و حسرتی می شوند که در هرکه انسان تراست دردناک تر است آری !

Nariman Calgraphy 06

نریمان عزیز  نمادی از چنین نسل است . هنر گمنام نریمان ، همانند انسان امروزبه زبان بی زبانی  عصیان می کند این هنر برخلاف اومانیسم یونان باستان و رنسانس که در چهارچوبهای واقعی و عینی مانده بود؛. در آثاری که از وی  به جای مانده برخلاف  گذشته گان  همچون نقاشی های درون غارها احساسات موهوم  پرستش که پدیده های غریزی است و ارتباطی به علم و عقل ندارد دیده  نه می شود.بلکه وی درعین پرستش خدا وند چهارچوبهای واقعی و عینی دیانت را با زبان هنر نشاندهی میکند ، اما درعین حال وقتی  کسی هنر نریمان بزرگوار این نقاش بزرگ را میبیند  همیشه باغبان بذراندوه و غم ها ی است که لاجرم بیننده را آغشته به درد های ناخواسته میسازند . باید گفت که این حالت درد مندانه  وی حتی بر آثار زندگی اش یا  همان نقاشی ها ی بی زبانش  که همچون فرزندان معصوم هنرمندان به شمار می آیند نیز سایه افگنده است .

Nariman Andoh 06

یقین داریم که وی با رنج های شرین و درد های ناب زندگی  چنان عادت کرده که اگر روزی از روزها  غمهای  شرین و رنج های اصیل  به سراغش نه آیند خود با عصای هنر به سراغ  درد ها و رنج ها ی میرود که نه میتوان آن رنج ها و دردهای فراوانی را به جز محصول فصل خونینی از درد ها و رنج های این   روزگار تهی از معنویت و محبت دانیست و شناسائی کرد . البته نباید این حالت بر ضعف و بیچاره گی وی در زندگی به حساب آورد زیرا تا آنگاه که ما ازقول یکی از  گرداننده گان صفحه  وزئن فیس بک  ملالی  اطلاع یافته ایم خانم نریمان نوین خټک  یکی از معدود نقاشان و کالیگرافهای  میهن ما است که  با مشکلات این  روزگارخالی از مهرومحبت  مُشت میزند و با هنر کالیگرافی به معرکه زندگی میرود .

با سپاس از صفحه وزئن ملالي که مواد این مجموعه را برای ما ارسال داشته اند 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا