گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » فـــــــاجــــعــــه مــــلــــی !
فـــــــاجــــعــــه مــــلــــی !

فـــــــاجــــعــــه مــــلــــی !

Ustad Said Ishaq Deljo Hosenie 28

شهادت مظلومانه دختر مظلوم و بی گناه و بی دفاع  در ملاء عام و بسیار فجیعانه و سنگ دلانه بدست الواط واسقاط ولگرد خیابان به تحریک رمالان و فال بینان و طومار نویسان ، بار دیگر کشوری را که در ده ها بحران سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، و امنیتی غرق است و در منجلاب از جهل وخرافات دست و پا می زند ، در بحران بسیار عمیق وسر در گم  فرو برد!. و صداهای گوناگون و مختلف را در گوشه و کنار میهن بالا کشیده است.  چه به دفاع از آن فرشته ای مظلوم و چه با استفاده از فرصت برای تصفیه حسابات و هلهله دین ستیزی و برچسپ زدن های رنگارنگ مساعد یافت. اما در این میانه قلبهای مجروح و داغ دیده همچنان خونچکانند و التیام نمی پذیرند. نمی شود از کنار تصاویر سوزنده و ویدئوها و اخبار نو در این مورد که  هر روز به نشر میرسد بی توجه و بی تفاوت گذشت. و لب فرو بست و ساکت ماند؟ وچیزی نگفت. این فاجعه المناک ، سباعت و درندگی را به اوج آن رسانید وعقلها را به حیرت فرو برد. درحقیقت این جانیان دون همت و بی غیرت بزدل ، نه تنها فرخنده را بلکه یک ملت را کشتند. کفتاران و کرگسان بیرحم به ناموس یک ملت هجوم آوردند ، کما اینکه در خصوص این فاجعه غمناک هیچ کس خاموش ننشسته است وبی تفاوت نمانده است. چه این فاجعه بود که وجدان جمعی را به سختی لرزانید وبه خارج از مرزهای کشور انعکاس یافت و از طرفی شهادت این شهید ، باب جدیدی از گفتمان در طرز فکر و اندیشه جمعی در فرهنگ ملی ما باز نمود.

farkhonda Taqbeh 28

«خدای سبحان ، بشر را از دیگر جانوران به اندیشه متمایز ساخته است و این اندیشه را مبداء کمال و نهایت فضیلت و شرف او و برکات او بر هستی قرار داده است. در اندیشه انسانی بشر بدان از دیگر جانوران باز شناخته می شوند و به نیروی آن معاش خود را از راه همکاری و تعاون با همنوعان خویش بدست می آورد. و بسیاری آن در باره معبود خویش و آنچه پیامبران (الهی) از نزد او آورده اند رهبری می شوند. از این رو همه ی جانوران مسخر فرمان او شده اند. زیرا خداوند از توانایی خویش به وی ارزانی داشته و او را بدین نیرو از بسیاری از آفریدگان خویش برتری داده است. ابن خلدون مقدمه جلد اول»

Ebne khaldoon 1 28

اما از انسان جاهل و خرافات زده! که هنوز در عالم حیوانیت قرار دارد و نتوانسته و هر گز نکوشیده است تا از آن بیرون آید با چنین افعال و رفتاری که حتی حیوان غیر ناطق از آن نهی شده بوجود آید و ملت و جامعه را به درد و سوز و اندوه و تأسف مقابل سازد. این واضح است که اندیشه فقط بعد از مراحل کمال تربیت و تعلیم و هدایت در او ایجاد خواهد شد. انسانی که از عالم زندگان بریده و به مرده گان پناه جسته است و در آن محیط خاموشان و رفته گان سفره فساد را گسترانیده و مدعی ارتباط با عالم غیب است؟! و بیخبران را از دردهای اجتماعی و طبیعی مدعی درمان و نجات است ، چه انتظاری بیشتر از این میتوان داشت. که به بهای تعویذ و طوماری جامعه را غرق فساد و ماتم نسازد!. (فساد بهم زدن نظم و نظام یک جامعه است ) معلوم است که در اولین گام دولت باید بفکر جمع آوری این بساط رمالی و جادوگری باشد و گریبان جامعه مظلوم را از چنگال این اهریمنان رهائی بخشد و به آنها شغل و مدرک سالم و قانونی معاش را مهیا سازد. اجرای این وظیفه سنگین بدوش دولت است که پشتیبانی قانون را دارد و از قدرت اجرایی برخودار است و مسئول سلامت روحی و جسمی کشور و جامعه است. در گام بعدی منابر و مراکز روشنگری و آگاهی بخش باید مخلصانه  و صادقانه به وظیفه سنگین دعوت بپردازند و تا جامعه را از تاریکستان بیخبری به روشنایی حقیقت و عدالت برسانند. درود به روان مطهر همه شهدای مظلوم کشور خصوصاً شهید فرخنده.

farkhond shamdar gul 28

                           سنگ و آتش

فریاد تنهائیت را که با شکّوه سردادی خدا شنید(۱)

فریادت بلند و آتشین بود

چنانکه خیل ملک را به لرزه در آورد

آنها در غمت به سختی و درد گریستند

و باز گفتند ، که :

انسان موجودی خونریز است!

وبسیار بیرحم

مگر آگاهان و باور داران

بکدام آئین است که چنین ذبحت کردند؟

( آشنا رحمی نکرد اما دل بیگانه سوخت)

جه بگویم سخن از آتش وسنگ است هنوز

این وطن مائمن شیر و پلنگ است هنوز!

چه پلنگی و چه شیری؟!

لاشخواران که به جان تو فتادند نه شیرند و پلنگ

شرم بادا به چنین آدم و انسانیت و خیل ددان

سالها جنگ وجدل

و چنین دست آوردی؟!

یک رگ مردی در آن خیل ستم پیشه نبود و نجنبید!

ای وای ، ازاین روز سیاه

که چه پُر درد گذشت

عاجز از شرح و بیانیم همه

و چنین ساکت و خاموش شدیم

چه بگویم؟

بگویم جنایت؟ سباعت؟ وحشت؟

یا دنائت!

یا دفاع از حرم دین و شجاعت؟!

این چه حرفست که گفتند به کذب.

نعوذ بالله

نه به حرمت نه به ناموس و نه دین و نه جوانمردی بود!

باز گشتیم به دوران حجر بار دیگر

بخود آید و ببندید در خونریزی را

دست از غارت اموال یتیمان  گیرید

خبر از خیل فقیران دارید؟

از گدایان و اسیران چه؟

از کجا آوردی این همه ثروت بی پایان را؟

همه دزدان سر گردنه حیران به تو اند!

همگی با خبر از دار و ندارت هستند

که چه بودی و چه کردی و چه اندوخته ای؟!

فکر این کلبه ویران به سرت هست؟

که نیست.

این همه فاجعه و درد ز کیست؟

زتوست و تو پاسخ گویی!

اگر پند خرد مندان به جان و دل نیاموزی

جهان آن پند باسختی بیاموزد ترا روزی

وسلام

هشتم حمل ۱۳۹۴

(۱). ….والله یسمع تحاورکما ان الله سمیع بصیر.

ترجمه: و الله میشنید گفتگو کردن شما را هرآئینه الله شنوای بیناست.

سوره مبارکه المجادله آیه۱

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا