گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » تعبیر عمق استراتیژیک پاکستان درکابل وایجاد شورای صلح وثبات افغانستان!
تعبیر عمق استراتیژیک پاکستان درکابل وایجاد شورای صلح وثبات افغانستان!

تعبیر عمق استراتیژیک پاکستان درکابل وایجاد شورای صلح وثبات افغانستان!

Nauandeshi Poleticle and ..Table

                          این راه که میروی به ترکستان است !؟

میگویند در شهر شائع شده بود که طاعون آمده است . ملا نصرالدین نیز نامه ای به خسرش نوشت که دخترتان را چند روزپیش به شما می فرستم . خسر ملانصرالدین نیز در جواب نامه نوشت ؛ از آنجاکه اخلاق تند دخترم را میشناسم زنت را پیش خود نگهدار و طاعون را اینجا بفرست .

 آری ! چنانچه میدانید هر شخص حقوقی و حقیقی به تناسب حال و مقال خودش می اندیشد و سخن می گویند و مطلبی ، شعری و شعاری را سرمیدهند . جهاد ملت مسلمان افغانستان با همه عظمت های خیره کننده وویژه گی های اعجاب انگیزش متأسفانه دارای یک نقص عمده بود و این عیب بزرگ از همان اول بر تمامی دسته ها و گروه ها سایه انداخته بود و اینک مردم غیور ما با گذشت چندین دهه درد هرچه زور میزنند به جائی نه می رسند ! ما به دلائیل بسیار برنامه مدونی برای مدیریت جامعه پس از پیروزیی جهاد افغانستان نداشتیم . البته اصول کلی و معیار های اسلامی با قرئت تاریخی یک  حکومت دینی   را میدانیستیم . ولی این اصول و ضوابط هیچگاه با فرآیند زندگی روزمره وواقیعت های جامعه هم آهنگی نداشت . فقدان تجربه ایدیولوژیک در هردو سویی  جامعه موجب آن شد که میان عمل و اندیشه تضادی بوجود آید و برخی از کار آمد ترین نیروهای جامعه در پایی ثروت به سجده آیند .

sayaf cartoons 09

و ازسوی دیگر همین عیب و نقیصه سبب شد که  اکثر شهروندان کشور و فعالان نهضت  روشنفکری در جامعه افغانستان نسبت به بسیاری از  اصول و ضوابط به مرور زمان فاصله بگیرند و سرانجام برخلاف خواست قلبی شان به جائی تمجید و تشویق لقب غارتگران و چپاؤلگران را کمائی نمودند . این ضعف و انحراف پس از پیروزی مجاهدین در تمامی حوزه های زندگی مشهود بود .

hamid gul afghan Government Advaisor 16

و از آنجمله سیاست خارجی کشور را نیز میتوان دید که چگونه در ورطه ابهام و تردید و ضعف افتاد؟ بسیاری از دولتمردان بزرگوار ما چنان ازپیروزیی به هیجان آمده بودند که بدون در نظرداشت مقررات شفاف  بین المللی از دشمنان قسم خورده افغانستان که در آنسوی مرز با طبع آرام برای نابودیی سرزمین افغانستان لحظه شماری میکردند در امر دفاع از افغانستان بحیث مستشار نظامی دعوت بعمل می آوردند ، مع ذلک همان خون سیاه استخباراتی در شریانهای” سیأ “ست مداران تا اکنون وشاید تا دیر هنگام ساری و جاری باشند .

رهبران شورای ثبات و حراست افغانستان 19

وقتی مطلع شدیم که برخی از” رُخبران جهادی !!” به نام جهاد و با شعار های بلند بالا ی انتقادی بر اداره حاکم بر افغانستان به صحنه می آیند ، و طی نام شورای ثبات و حراست از افغانستان مغازه جدیدی را باز می فرمائند به یاد همان شورای از گروه های مذهبی افتادیم که در پاکستان همگام با جهاد افغانستان تحت نام شورای دفاع از پاکستان بوجود آمده بود و آن شوری نیز درشرائط مشابهی تأسیس شده بود . این درست است که امروز کشور افغانستان بد ترین دوران بی کفایتی رهبران و سردمدارن را سپری میکند اما نباید فراموش کرد که بیش از همه نقش همین به اصطلاح رابران جهادی در ایجاد این وضعیت بصورت روشن و بیش از هر شخصیت حقیقی و حقوقی  به مشاهده میرسد .علاوه بر همه اینها ، اداره مافیائی حاکم بر کشور افغانستان  که بنام جمهوری اسلامی افغانستان بساط گسترده است ضلع مهم آن همین رهبران ارجمندی اند که از چند ین دهه بدینسو شمشیر خونین قرئت غیر اجتهادی مذهبی را بر گلون مردم افغانستان مانده اند و آرام آرام آن را همچون شمشیر دموکلس بر سرنوشت مردم فقیر افغانستان به اهتزاز می آورند . نباید فراموش کرد که این شوری در حالی و در شرائطی به ظهور میرسد که اختلاف و رقابت زرگریی میان نگهبانان نظریه پاکستان ” آرتش ” و جناح غیر نظامی آنها یعنی حکومتی که برهبریی محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان بیش از هرزمان دیگری به چشم می خورد . طبیعی است که اکثریتی ازعناصرسیاسی و اجتماعی شامل در این مغازه ای جدید التأسیس گردهم آمده اند شجرة النسب آنها به غده های  سرطانی ای میرسد که خود را وارثان پاکستان ونگهبانان تمامیت ارضی آن محسوب میکنند. و آنها در مقابل بخش غیر نظامی یا بخش  پوشالی و ملکی پاکستان برهبریی حزب مسلم لیگ و سائر ائتلافیون سکولار شان به یک رقابت خونین افتاده اند . لهذا در پرتو این واقیعت باید گفت که نمائیش امروزیی قدرت که بنام شورای ثبات و حراست افغانستان ظهور نموده ، درست کاپی شورای دفاع از پاکستان است که قبلأ با حمایت مستقیم  ارتش پاکستان بویژه سازمان اطلاعات و امنیت ارتش پاکستان ISI با اشتراک تمامی گروه های بنیادگرای مذهبی آنکشور عرض وجود کرده بود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا