گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » عباس آقا زمانی معروف به «ابوشریف»چهره رازآلود اطلاعاتی ویکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پس از سه دهه غیبت استخباراتی بخاطر انجام یک مأموریت امنیتی به ایران باز گشت !!
عباس آقا زمانی معروف به «ابوشریف»چهره رازآلود اطلاعاتی ویکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پس از سه دهه غیبت استخباراتی بخاطر انجام یک مأموریت امنیتی به ایران باز گشت !!

عباس آقا زمانی معروف به «ابوشریف»چهره رازآلود اطلاعاتی ویکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پس از سه دهه غیبت استخباراتی بخاطر انجام یک مأموریت امنیتی به ایران باز گشت !!

تهران : یک روزنامه محافظه کارایران  بنام خراسان که همزمان در مشهد و تهران چاپ و منتشر میشود پس از یک زمینه سازی امنیتی گزارش داد که عباس آقا زمانی ملُّقب به ابوشریف نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پس از چند ین سال آواره گی درخارج از کشور به وطن بازگشت .البته این خبر زمانی پخش گردید که تقریبأ یکماه قبل سایت رجأ نیوز که میگویند با خانم فاطمه رجبی همسر محمد حسین الهام سخنگوی و وزیرسابق عدلیه (دادگستری)  ایران ارتباط دارد در یک گفتگوی اختصاصی با آقای ابو شریف نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بدون اشاره به ارتباط اش با شبکه های جاسوسی منطقه بویژه سازمان استخبارات نظامی پاکستان I.S.I  و مناسبات  با مجاهدین افغان بویژه  حزب اسلامی افغانستان  که در دهه هشتاد بحیث مشاور دفتر خاص آقای گلبدین حکمتیار از سوی سازمان اطلاعات نظامی پاکستان I.S.I    گماشته شده بود جالب ترین بخش گفتگوی سایت محافظه کار رجأ نیوز با ابوشریف جائی است که وقتی از وی در مورد  فرار به خارج سوال  گردید وی با انکار تمام آنرا تبلیغات دشمنان جمهوری اسلامی خواند و در همان مصاحبه با رجأ نیوز در برابر این سوال که : چطور شد شما به وزارت خارجه رفتید ؟  بیان داشت که : بعد از اين اتفاقات من تصميم گرفته بودم به شغل اصلي‌ام كه معلمي و كارهاي آموزشي بود برگردم. مسئولان نظام گفتند معلمي براي شما خوب نيست و تو با اين سوابقي كه در انقلاب و سپاه داشته‌اي نبايد به سراغ تدريس بروي چون اين براي نظام پسنديده نيست. گفتند بايد يك كاري را قبول كني و به من پيشنهاد دادند كه به عنوان سفير به پاكستان بروم. من قبول نكردم چون پس از زندگي پرفراز و نشيبي كه ما در انقلاب و سپاه و جنگ و… داشتيم يك دفعه رفتن به يك سفارتخانه و محصور شدن در يك زندگي اداري و ديپلماتيك برايم سخت و غيرقابل پذيرش بود. وقتي فشارها زياد شد رفتم خدمت امام و كسب تكليف كردم. به ايشان عرض كردم مايل نيستم به سفارت بروم. امام فرمودند: اين مسئوليت را قبول كن اشكالي ندارد من هم پس از آگاهي از نظر ايشان به وزارت امور خارجه رفتم و به عنوان سفير به پاكستان اعزام شدم. سه سال در اين مسئوليت خدمت كردم و پس از پايان مأموريتم به ايران بازگشتم و به دليل آنكه با مرخصي استعلاجي‌ام موافقت نكردند، نوشته شد كه بازنشسته شود.
از آن پس تاكنون به شايعاتي كه هر از چند گاهي پيرامون‌تان منتشر شده است واكنشي نشان نداده‌ايد و به نوعي سكوت اختيار كرده‌ايد، چرا؟
چون شايعات هيچگاه تمامي ندارد و من هم فرصت پاسخگويي به مطالبي كه افراد با انگيزه مشخصي آنها را توليد و منتشر مي‌كنند ندارم و مشغول شدن به اين امور را بي‌فايده و باعث ضايع شدن عمر مي‌دانم.
به عنوان نمونه مي‌توانيد به يكي از آخرين آنها كه خودتان هم شنيده‌ايد اشاره كنيد؟
مدتي پيش به برخي از مسئولين كشور و علماي قم گفته بودند كه: ملامحمد عمر (رهبر طالبان) كه چهره او را كسي نديده است همان ابوشريف خودمان است و در رسانه‌ها ظاهر نمي‌شود تا لو نرود!!!
حتي مي‌گفتند كه شما پناهنده شده‌ايد؟
بله، اين را از اول حضور ما در سپاه هم مي‌گفتند، هنوز هم مي‌گويند. حتي زماني كه فرمانده عمليات غرب بودم در جبهه‌ها شايع كرده بودند كه فلاني به عراق پناهنده شده تا بتوانند فرماندهي عمليات غرب را بي‌اعتبار كنند. متأسفانه متوجه نبودند كه اين كار فقط باعث تخريب من نمي‌شود بلكه روحيه نيروهاي سپاه و بسيج كه در شرايط حساس مشغول دفاع از انقلاب وكشور بودند را تضعيف مي‌كرد و اين كار خيانت بود.
شايعه‌سازي‌ها توسط چه كساني صورت مي‌گرفت؟
توسط گروه‌ها و باندهاي سياسي كه مي‌خواستند براي حفظ منافع گروهي‌شان ديگران را تخريب كنند و با كنار زدن ديگران از صحنه سياسي به اهدافشان برسند.
با توجه به حضور كوتاه‌مدت شما در وزارت امور خارجه و عرصه ديپلماسي كشور، كارنامه سياست خارجي جمهوري اسلامي در اين سي‌سال را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
پاسخگويي به اين سؤال نيازمند جمع‌هاي محدود كارشناسي است و به اين شكل عمومي شايد به صلاح نباشدكه نقاط قوت و ضعف سياست خارجي بررسي و بازگو شود. ضمن آنكه من هم در شرايطي نيستم كه به اين پرسش بتوانم پاسخ بدهم. كساني كه سكاندار دستگاه ديپلماسي كشور بودند بهتر مي‌توانند ارزيابي دقيقي داشته باشند. خداوند در سوره نساء آيه 83 مي‌فرمايد: و اذا جاء هم امر من الامن اوالخوف اذاعوا به ولو ردوه الي الرسول والي اولي الامر منهم لعلمه الذين يستنبطونه منهم ولولافضل الله عليكم و رحمته لاتبعتم الشيطان الاقليلا. خلاصه ترجمه آيه اين است كه: در جامعه اموري كه مربوط به امنيت جامعه و تضعيف روحيه مؤمنين مي‌شود نبايد شايع شود بلكه اين امور را بايد با رسول خدا و يا اولي‌الامر و رهبري جامعه در ميان گذاشت. براساس نص صريح قرآن تمام افراد جامعه موظفند از اظهار مطالب و اسراري كه موجب تضعيف روحيه مردم مي‌شود و امنيت جامعه را به خطر مي‌اندازد خودداري نمايند تا از خطرات احتمالي از طرف دشمنان نظام جلوگيري شود اما این آقای ابوشریف کیست ؟

سایت پیک نیت ایران  که بیشتر مسائل ایران را از زاویه خاصی و با دقت کامل  دنبال میکند روز شنبه مورخ ۹ جولای  سال ۲۰۱۱ میلادی که با ۱۸ هم سرطان ۱۳۹۰ هجری شمسی مصادف میباشد خبر بازگشت عباس آقا زمانی معروف به ابوشریف را اینگونه به نشر رسانده است . ابوشریف که در زمان ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، با حکم او فرمانده سپاه شد. یعنی دراوج اختلافات بنی صدر و رهبرای حزب جمهوری اسلامی و به همین دلیل نیز علیرغم همه خدماتی که برای بنیاگذاری سپاه کرده بود، زیر علامت سئوال رفت و سرانجام نیز از سپاه کنار گذاشته شد. البته اکنون علنی شده که کنار گذاشته شدن وی از سپاه به معنای اخراج و یا بازنشستگی او نبوده است. او را که عضو حزب ملل اسلامی بود و در لبنان و اردوگاه های فلسطینی ها، پیش از انقلاب دوره های آموزش چریکی دیده بود، برای ماموریت های مخفی به پاکستان و افغانستان فرستادند. و به این ترتیب، چهره ای که در ابتدای انقلاب، شب ها در تلویزیون ایران؛ هنگام آموزش نظامی به جوانان در اولین پادگان ها و پایگاه های سپاه نشان میدادند، از ابتدای دهه 60 غیب شد و از او خبری در دست نبود تا خبری که اخیرا روزنامه خراسان منتشر کرد. روزنامه ای که در خراسان منتشر می شود و دست آیت الله طبسی پشت آنست. اتفاقا ابوشریف نیز در آنسوی مرز، یعنی در داخل خاک افغانستان ماموریت هائی را انجام میداده که نمی توانسته بی حمایت اینسوی مرز باشد! بویژه که احزاب اسلامی افغانستان نیز عمدتا در خراسان و در حوالی هرات فعالیت داشتند

روزنامه خراسان نوشت:

فرماندهی عملیات غرب كشور، رئیس ستاد جنگی غرب كشور، نمایندگی شورای عالی دفاع در غرب كشور، قائم‌مقامی كل سپاه و نمایندگی تام‌الاختیار سپاه در سازمان كمك به نهضت‌های آزادی‌بخش جهان از مسئولیت‌های ابوشریف بوده است. ابوشریف در شهریور ۱۳۶۰ به سمت كاردار ایران در پاكستان منصوب شد و در فروردین ۱۳۶۱ به سمت سفیر ارتقا یافت. پس از سه سال مأموریت وی پایان پذیرفت و از وزارت امور خارجه رفت.او سپس برای ادامه و تكمیل تحصیلات حوزوی در مقطع خارج فقه و اصول به قم رفت. در هنگام اقامت در قم (۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ ه.ش) نمایندگی قائم‌مقام وقت رهبری در امور افغانستان را عهده‌دار شد و تحت همین عنوان، عضو شورای عالی افغانستان بود و زیرنظر ریاست جمهوری وقت (علی خامنه‌ای) فعالیت می‌كرداو در هنگامه سقوط دولت دکتر نجیب‌الله در كنار مجاهدان افغان وارد كابل شد. پس از آن كه گروه طالبان بخش‌های عمده افغانستان را به اشغال خود درآورد و كابل در آستانه سقوط قرار گرفت، ابوشریف به همراه تعدادی از مجاهدان و نیروهای جهادی افغان، قبل از سقوط كامل پایتخت با تغییر چهره و ظاهر، از كابل خارج شد و به پاکستان بازگشت.

 از آن زمان به بعد در میان طلاب علوم دینی پاكستان زندگی کرد. او به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و پشتو مسلط است.اما واقیعت این است که عباس آقازمانی معروف به ابوشریف متولد 1318 تهران ، فعال سیاسی- مبارزاتی در دهه چهل و پنجاه، عضوحزب  ملل اسلامی ایران ، از موسسین و رهبران حزب الله  و از شخصیت‌های اولیه انقلاب اسلامی و از موسسین و اولین فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  پس از انقلاب است. سایت تا بناک  مت%

نظر دادن بسته است.

بالا