گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » شکست جناح نوازشریف دربرابر ارتش پاکستان یا شکست مذاکرات صلح نمائیشی میان طالبان وحکومت کابل!؟
شکست جناح نوازشریف دربرابر ارتش پاکستان یا شکست مذاکرات صلح نمائیشی میان طالبان وحکومت کابل!؟

شکست جناح نوازشریف دربرابر ارتش پاکستان یا شکست مذاکرات صلح نمائیشی میان طالبان وحکومت کابل!؟

Nauandeshi Serch and Idiologie Unit

 از همان اول معلوم بود مذاکرات چهار جانبه صلح در افغانستان به ابتکار جناح غیر نظامی پاکستان یا حکومت منتصب عربستان و انگلستان که برهبریی محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان براه انداخته شده است  و قرار است چهارمین دورآن در کابل برگزارشود با تغییر موضع سیاسی آقای سرتاج عزیز مشاورسابق امنیتی حکومت نوازشرف نسبت به دور نخست مذاکرات که گویا تمامی جناح های طالبان ودیگر مخالفین مسلح باید برای اشتراک در گفتگوهای صلح دعوت داده شوند و نباید از گزینه نظامی دربرابر کسانی که به مذاکرات صلح نه می پیوندند استفاده شود !

 همه تحلیل گران میدانیستند که هدف از این اظهارات چه نیروی باید باشد که علی الرغم خواست اداره کابل مبنی بر اینکه اگر نیروهای با صلح نه می پیوندند باید علیه شان اقدام نظامی صورت گیرد اشاره آقای عزیز به دسته های از انشعابی طالبان بوده که برای نخستین بار مرگ ملامحمد عمر رهبر پیشین طالبان را از نشانی گروه انشعابی موسوم به ” فدائی محاذ ” برهبریی داد الله منصورافشأ ساخت . البته وقتی گروه فدائی محاذ طالبان خبر مرگ ملاعمر را افشا میساخت سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان    ISI و شخص ملا اختر منصور را متهم به پنهان ساختن خبر مرگ ملا عمر مجاهد که گفته شده میشد در سال ۲۰۱۳ در یکی از شفاخانه های کراچی نسبت مریضی که عاید حالش بود درگذشته است اما سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان  ISI این خبررا چنان  پنهان داشته بود که حتی نزدیکان خانوادگی ملا عمر مجاهد نیز از آن اطلاعی  نداشتند . هرچند ریاست امنیت ملی افغانستان که جنرال رحمت الله نبیل رهبریی آنرا بر عهده داشت قبلأ از قول منابع خویش بارها اعلام داشته بود که ملا محمد عمر قبلأ درگذشته است و کسی موسوم بنام ملاعمر در رهبریی طالبان وجود ندارد ،

Ummat Daily Reprt

اما سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان ISI منابع موثق ریاست امنیت ملی افغانستان را کشف کرد و آن منابع شبکه های امنیتی بودند که در حکومت محمد نوازشریف از سوی چودری نثارعلی  وزیر داخله در چهارچوب وزارت داخله و در هم آهنگی با سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان ISI اجرای  وظیفه مینمودند . تحلیل گران گفتند اکنون که جناح غیر نظامی دولت نامشروع پاکستان دریافته اند که به دلائیل گوناگون نه میتوانند قدرت اصلی در کشور پاکستان را از پاسبانان سنتی آن یعنی ارتش و گروه های متحجر مذهبی به لایه های غیر نظامی در لباس دموکراسی و جمهوریت انتقال دهند تا بتوانند چند روزی از اقتدار مافیائی اش را بدون دغدغه و ترس از کودتاهای نظامی سپری کنند به این آسانی منتقل سازند ، با بدست آوردن نخستین فرصت برای اعلام مواضع رسمی اش آنرا بصورت علنی بیان کنند که مواضع آخیر سرتاج عزیز سابق مشاورامنیت ملی و سرپرست وزارت خارجه پاکستان از همین گونه فرصت ها محسوب میشود . اما جای تعجب آنجاست که پاسبانان نظریه پاکستان بویژه سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان ISI توانیستند تمامی توپ خانه تبلیغاتی را نیز درجشن  حمایت  از این پیروزیی سهیم سازند .

چنانچه روزنامه امت چاپ کراچی که با سازمان اطلاعات  ارتش پاکستان ISI ارتباط تنگاتنگ دارد  در تازه ترین شماره خود از قول منابع طالبان  تلویحأ مذاکرات صلح چهار جانبه را مورد سوال قرار داده و ایالات متحده امریکا را به دروغ متهم نموده است وضمنأ دسته بندی ها وانشعابات در گروه طالبان را مردود اعلام داشت و نوشت  که در صفوف طالبان نسبت به رهبریی ملامنصور امیر شرعی !! طالبان هیچگونه اختلافی وجود ندارد . از سوی دیگر روزنامه امت از قول نیروهای طالبان  گزارش داده که امریکا و ناتو در مذاکرات صلح صادق نیستند زیرا از یکسو مشغول انجام مذاکرات اند و ازسوی دیگر پنتاگون اعلام میدارد که تا سال ۲۰۱۶ دوازده هزار نیروی اضافی به افغانستان خواهند داشت .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا