گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » سرتاج عــــزیز مشـــاور امنیت ملی پاکستان : طالبان با حکومت افغانستان مذاکرات نه میکنند
سرتاج عــــزیز مشـــاور امنیت ملی پاکستان  : طالبان با حکومت افغانستان مذاکرات نه میکنند

سرتاج عــــزیز مشـــاور امنیت ملی پاکستان : طالبان با حکومت افغانستان مذاکرات نه میکنند

نواندیشی پیشاور : آقای سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان در گفتگوی اختصاصی با روزنامه اکسپریس تربیون گفت که علی الرغم تلاش های ما که طالبان را با دولت افغانستان تشویق کنیم آنها از مذاکرات ابا می ورزند و به دلیل اینکه قانون اساسی و دولت افغانستان را غیر مشروع می دانند  نه میخواهند با شورای صلح افغانستان مذاکرات انجام دهند . وی گفت که دولت افغانستان میتوانند مذاکرات را خود شان از داخل افغانستان و آنانیکه در قطر به سر میبرند بصورت غیر مستقیم ادامه دهند .

sartaj aziz and Taliban 15

به گفته ناظران امور منطقه این اظهارات نارضایتی عمیق پاکستان از سفر آخیر حامد کرزی را نشان میدهند که آخیرأ آقای حامد کرزی غرض انجام مذاکرات با دولت هند مشغول یک سفر چهار روزه از هند است . این اظهارات آقای سرتاج عزیز در حالی صورت میگیرد که قبلأ به شمول آقای عزیز مآمورین بلند پایه حکومت پاکستان برای تأمین صلح در افغانستان و آماده ساختن طالبان برای انجام مذاکره با دولت افغانستان و شورای صلح ابراز آمادگی نموده بودند . سرتاج عزیز مشاور امنیتی نوازشریف گفت که هیأت شورای عالی صلح افغانستان در ماه گذشته با ملا عبدالغنی برادر ملاقات نمودند اما به قول آقای عزیز به دلیل وضعیت صحی آقای ملا برادر نتوانیستند با وی صحبت کنند . اما یکی از اعضای شورای صلح افغانستان که شامل هیأت به پاکستان بئد به خبرگزاری های گفته بود پاکستان داروی را به ملا عبدالغنی برادر داده بودند که نه میتوانیست با ما صحبت کنند .

Taliban office in Duha 15 December2013

وقتی از سرتاج عزیز راجع به تأسیس دفتر جدید طالبان سوال شد وی گفت که مهم نیست این دفتر در عربستان سعودی باشد یا ترکیه ! بلکه مهم این است که طالبان نخست باید به انجام مذاکرات تن دهند .وقتی از آقای عزیز در باره اینکه  چرا آقای ملا عبدالغنی برادر به مانند دیگر طالبان رها شده از زندان های پاکستان که بصورت آزاد زندگی میکنند و با هر کسی که بخواهند ملاقات مینمایند نه میتوانند ملاقات کند گفت : این کار نیز در مشورت با دولت افغانستان صورت گرفته است .

 منبع : روزنامه تربیون اکسپریس چاپ پاکستان 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا