گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » چه کسانی در عقب حمله برپوهنتون باچاخان واقع درچهارسده قرار داشتند ؟
چه کسانی در عقب حمله برپوهنتون باچاخان واقع درچهارسده قرار داشتند ؟

چه کسانی در عقب حمله برپوهنتون باچاخان واقع درچهارسده قرار داشتند ؟

nauandeshi Peshawar 09

نواندیشی پیشاور :  در یک اعلامیه ای که بصورت تحریری و همچنان بصورت گفتگوی تلویزیونی از سوی جنرال عاصم باجوه سخنگوی ارتش پاکستان به نشر رسیده است گفته  شده که حمله بر پوهنتون باچا خان واقع در چهارسده ایالت صوبه سرحد  مانند حمله بر کالج نظامی پیشاور در افغانستان طرح ریزی شده بود و پس از پادرآوردن تروریست ها که هنوز هم ارتباط تلفنی آنها  با سردسته های شان قطع نبود و بصورت متواتر از آن سوبرای مدیریت شان زنگ های تلفن می آمد دیدیم که برای آن تماس ها سیم کارت های افغانستان مورد استفاده قرار میگرفتند .

آقای باجوه گفت که دراین حادثه غمناک بیست تن از افراد بی گناه به قتل رسیده و یازده تن آن ها جراحت برداشته اند . وی در سخنانش خاطرنشان ساخت که سیم کارت های دو دستگاه تلفنی که از نزد تروریست ها بدست آمده بود با تکنولوژی جدید مورد بررسی قرار گرفت و تمامی دساتیر را سردسته های شان با تلفن کسب میکردند .

آگاهان میگویند که از زمانی که اختلاف میان ارتش و حکومت برهبریی محمد نوازشریف برملا گردیده است  که به اقتضای استراتِژیی عربستان و حکومت محافظه کارانگلستان  برهبریی داوید کامیرون خواهان انتقال عمق استراتیژیک  از شانه های آرتش به  شانه های تشکیلات غیر نظامی موسوم به شورای امنیت ملی ووزارت داخله که جزء حکومت منتصب به حساب می آیند جنگ میان همان دوجناح اصلی قدرت در پاکستان یعنی حکومت داعشی برهبریی محمد نوازشریف صدراعظم منتصب عربستان و انگلستان ، همچنان آرتش پاکستان که حامی اکثریت دارودسته ها و جنگجویان مسلح مذهبی در افغانستان و پاکستان محسوب میشود و نه میگذارد که عمق استراتیژیک که به اساس نظریه پاکستان از بدو تأسیس این کشور در دست دارند از چنگ شان بیرون گردد . البته با صراحت باید گفت که انتقال دکتورین امنیتی برای آرامش و صلح در کشور های منطقه چون افغانستان و هند هیچگونه تأثیر گزار نبوده است فقط هویت منهدم کننده گان تاریخ و فرهنگ باستانی افغانستان تغییر می یابند .

از سوی دیگر افراسیاب ختک از رهبران حزب عوامی لیگ برهبریی اسفند یارولی و سناتور سابق پاکستان در یک گفتگو با رادیو آزادی دربرابر این سوال که چرا امروز بر پوهنتون باچا خان حمل تروریستها صورت گرفت گفت که امروز روز وفات خان عبدالغفار خان مشهور به پاچاخان بود وقرار بود در همین پوهنتون یک مشاعره ترتیب داده شود اما قبل از اینکه مشاعره صورت گیرد حمله خونینی انجام یافت که ده ها تن از استادان و شاگردان را به شمول افراد عادی جامعه به قتل رساندند . از سوی هم گفته میشود که حرکت طالبان ممنوع اعلام  شده پاکستان مسؤلیت این حمله را بر عهده گرفته است . همچنان حکومت پاکستان برهبریی محمد نوازشریف در سوگ این حمله سه روز ماتم اعلام کرده است .

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا