گـزیده اخبــار
خانه » اندیشه » سخنراني آقاي سيد اسحاق دلجو حسيني دركانون انديشه
سخنراني آقاي سيد اسحاق دلجو حسيني دركانون انديشه

سخنراني آقاي سيد اسحاق دلجو حسيني دركانون انديشه

                             تصویری از مقبره حضرت مولانا جلال الدین بلخی (رح) در قونیه ترکیه 

یا دداشت ضروری : نو اندیشی تربیون نواندیشان مسلمان افغانستان افتخار دارد که از عمر کوتاه فرهنگی وسیاسی خودبر سرنوشت قاطبه مردم افغانستان و جهان اسلام تأثیر قابل ملاحظه ای را داشته است اما در عین حال بر کوتاهی ها و نارسائی های خویش نیز اعتراف میکنیم  از آنجمله از اینکه بعضی اوقات نسبت معاذر تخنیکی نه میتوانیم حضور شخصیت های باارزش و دانشمند  جامعه فقیر ما را در مجامع علمی و اکادمیک به وقت و زمان مناسب به نشر برسانیم ، بنأ از عموم دانشمندان و همکاران گرامی خود قلبأ پوزش میطلبیم . مطلبی را که اکنون مطالعه می فرمائید توسط تماس با نواندیشی قبلأ مواصلت ورزیده بود که نسبت معاذر گوناگون از نشر باز مانده بود یکبار دیگر از همه دوستان بالخصوص از دانشمند محترم کشور جناب استاد سید اسحاق دلجو قلبأ معذرت و پوزش می طلبیم . البته دوستان و همکاران گرامی میتوانند مطالب فکری خویش را به آدرس های برخی همکاران و یا هم به نشانی sk55588@gmail.com برای ما بفرستند

                                                              باعرض حرمت 

                                                          تیم پژوهشی نو اندیشی 

 

                          سخنراني آقاي سيد اسحاق دلجو حسيني در كانون انديشه  

آشیان :  آقاي سيد اسحاق دلجو حسيني، از شاعران و نويسندگان برجسته ي افغان مقيم ناروي – عصر روز شنبه، 14 اپريل، با حضور در جلسات مولانا شناسي در  كانون انديشه مولانا، سخنراني مبسوط درباره ي برداشت هاي خويش ازافكار و انديشه هاي مولانا، ايراد كرد.

وي در بخشي از سخنان خود گفت، مولانا برخلاف بسياري  از آداب و رسومي كه امروز در ميان بسياري از طريقت هاي صوفيانه مرسوم است، قائل به چنين آدابي نبود. او به شدت مريدان و شاگردانش را از اين گونه آداب بر حذر مي داشت. آقاي دلجو حسيني هم چنين افزود كه مولانا به شريعت معتقد بود و هيچ گاه به ترك شريعت كه آن را راهي براي رسيدن به خدا مي دانست، توصيه نمي كرد.

  آقاي دلجو حسيني، در بخش ديگر سخنانش ياد آور شد كه در مكتب عرفاني مولانا،  دو عنصر از جايگاهي والا برخوردار است. يكي ملامت گرايي كه درآن نفس آدمي مورد ملامت قرار مي گيرد و ديگري فتوت و جوان مردي.آقاي دلجو حسيني هم چنين گفت كه مولانا با توصيه ي شمس از همه ي مفاخر و مظاهر شهرت و رياست بر مردم دست كشيد و در گوشه ي عزلت، با رباب هم نشين شد و و قتي مردم گفتند كه اين آدم فقيه و دانشمند چرا چنين كرده است؟ در پاسخ گفت: من همه ي اسباب شهرت و رياست طلبي را براي شما گذاردم . اگر فكر مي كنيد تار رباب هم يكي از اين مظاهر است، آن را هم به شما  وا مي گذارم.

 آقاي دلجو حسيني در خاتمه ي سخنانش، يكي از اشعار تازه اش را كه در آن مسائل اسف انگيز تاريخ معاصر جهان بازتاب انساني يافته بود،

قرائت نمودند.

گفتني است كه كانون انديشه ي مولانا يك انجمن مشترك افغان- ايراني است كه جلسات هفتگي آن در روز هاي شنبه ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر بر گزار مي گردد كه شامل سخنراني، مثنوي خواني و شرح و تفسير مثنوي مي باشد. علاقمندان مي توانند براي شركت و يا دريافت معلومات بيشتر در اين جلسات، با شماره تلفون 2622-857-416 تماس حاصل نمايند.

نمايش فلم كوتاه هنري حاجي و عرب

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا