گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » از ســخــــنان رئیـــس اشـــرف غـــنــی: سالنگ درخطر است و ما توجه عمیق برای دفع آن خطر داریم .
از ســخــــنان رئیـــس اشـــرف غـــنــی:   سالنگ درخطر است و ما توجه عمیق برای دفع آن خطر داریم .

از ســخــــنان رئیـــس اشـــرف غـــنــی: سالنگ درخطر است و ما توجه عمیق برای دفع آن خطر داریم .

نواندیشی کابل : امروزمحمد اشرف غنی  رئیس فخیمه اداره ای موسوم به وحدت ملی افغانستان برای همدردی و اظهار غم شریکی با مردم آسیب دیده پنجشیر و دیگر ولایات افغانستان به صفحه تلویزیون ظاهرشد و برویت متنی که از قبل به زبان های پشتوودری  تهیه دیده بود در خطاب به مردم افغانستان گفت : یخواهم سخنان امروزم را با حدیثی از پیامبر گرامی اسلام آغاز کنم. پیامبر گرامی میفرماید: مومنان از نظر دوستی، عطوفت و مهربانی در حق همدیگر به یک پیکر می مانند که هرگاه یک عضو آن را دردی برسد، باقی بدن در بیدارخوابی و تب با آن شریک می شود. د حضرت محمد ( ص) د همدې حدیث په اساس مونږ اوس له ملي ماتم سره مخ یو. تقریبا دوه سوه شپږاتیا ( ۲۸۶) افغانان شهیدان شوي، تر یوسلو درې څلویښت (۱۴۳)  زیات ټپيان شوي او شاوخوا یو زر او دوسوه اته څلویښت( ۱۲۴۸) کورونه وران شوي دي. د خلکو باغونه او کروندې تخریب شوي دي او دا یوه انساني فاجعه ده. نو زه د د‌‌ې ملت د خدمتګار په حیث تاسې ټولو ته تسلیت وایم. بر اساس دین مبین اسلام بین دولت و ملت یک قرارداد وجود دارد. این قرارداد خدمتگذاری و ایجاد رفاه در جامعه است. دولت مکلف است تا بر اساس این قرارداد به مردم وسیله خدمت باشد. زنده گی انسان ارزش دارد، زمانی که یک افغان جانش را از دست میدهد، دولت مسوولیت دارد تا اقدامات لازم را انجام دهد و از رنج خانواده های مصیبت دیده تا حدی امکان بکاهد.در این زمان حساس من میخواهم در پهلوی مردم خود باشم. به همین منظور تصمیم گرفتم تا سفرم به جمهوری اسلامی ایران را به تعویق بیاندازم. از دعوت رییس جمهوری اسلامی ایران اظهار سپاس میکنم .

دیروز وقتی رئیس غنی از حادثه غم انگیز ی که به اثر برف کوچها و حوادث طبیعی به مردم پنجشیر و دیگر ولایات رسیده است به پنجشیر سفرکرد و درآن سفر با مردم اینگونه ابراز همدردی نمود .

و حتماً به آن کشور سفر خواهم کرد، اما اکنون من مکلف هستم تا در پهلوی شما باشم و نمیتوانم خانه ی خود و هموطنان خویش را تنها بگذارم. رئیس حکومت وحدت ملی در بخشی از سخنانش آنگاه که وظائف همه احاد مردم را دربرابر این فاجعه ارزیابی میکرد گفت : انکشاف: قسمی که قبلاً گفتم خسارات وارده از این حوادث ابعاد وسیع دارد و ضرورت به کمک های وسیع و همه جانبه دیده میشود. به همین منظور به ادارات مربوطه هدایت داده ام تا یک صندوق امداد ایجاد شود و به این وسیله مردم و تجار ملی بتوانند کمک های شان را به مردم آسیب دیده برسانند. هدف ایجاد این صندوق آنست تا از پراگنده گی و حیف و میل کمک ها جلوگیری شود. این تصمیم بر اساس درس های قبلی خصوصاً حادثه ارگو گرفته شده است. کمک های غیرنقدی تا حدی زیاد در توانایی حکومت است و من از مردم و تجار ملی تقاضا میکنم تا در حد امکان کمک های شان نقدی باشد. در صورتی که برخی ها میخواهند کمک های غیرنقدی هم داشته باشند میتوانند با اداره ملی مبارزه ضد حوادث طبیعی و سره میاشت همآهنگی کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا