گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » سالروزخروج ارتش سرخ ازافغانستان یاحکــایت شكوه وتلـخكامی!
سالروزخروج ارتش سرخ ازافغانستان یاحکــایت شكوه وتلـخكامی!

سالروزخروج ارتش سرخ ازافغانستان یاحکــایت شكوه وتلـخكامی!

Naurooz Hamid

امروز ۱۵ فبروری مصادف با بیست و هفتمین سالروز خروج نیرو های اتحاد شوروی پیشین از افغانستان است. در شب ششم جدی سال ۱۳۵۸ خورشیدی برابر با بیست و هفتم ماه دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی نیروهای شوروی پیشین تهاجم همه جانبه‌ای را از زمین و هوا به خاک افغانستان آغاز کردند و از مسیرهای بندر شیرخان، بندر حیرتان، بندر تورغندی و مسیر اشکاشم به این افغانستان هجوم آوردند.

نیروهای ارتش سرخ شوروی که شامل صدها تانک، نفربر زرهی و لاری های مملو از سرباز این ارتش بود٬ با پشتیبانی هواپیما ها و هلیکوپترهای جنگی در نقاط از پیش تعیین شده در خاک افغانستان مسقر شدند. نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین بعد از نه سال و یک ماه و نزده روز اشغال افغانستان سرانجام به تاریخ ۱۵ اپریل سال ۱۹۸۸ میلادی از افغانستان خارج شدند. در این جنگ حدود یک‌ونیم ملیون نفر از مردم افغانستان کشته شدند و ملیون‌ها تن نیز مجبور به ترک کشور گردیدند. اتحاد شوروی نیز در این جنگ بهای سنگینی پرداخت.

 

اين روز از آن جهت كه پيروزی اراده انعطاف ناپذير مردم در محو تجاوز به كشور را به ياد می آورد، روز تاريخی پرشكوهی می باشد. اما از آن جهت كه دهه های بعد از خروج روس ها باعث تيره تر شدن روزگار مردم افغانستان در كشاكش جنگ های تنظيمی و داخلی گرديد، ياد آور تلخكامی های دو دهه جنگ داخلی در افغانستان می باشد. هر چند نبردی که افغان‌ها بخاطر آزادی کشور شان ازنیروهای ارتش سرخ به راه انداختند٬ به شکست نیروهای تجاوزگر انجامید٬ اما حاصل خون‌ ها و قربانی‌ های ملت ما در میدان نبرد، در اثر قدرت طلبی و اقتدار جویی عده ای مفسد که سیل زمان انها را بدون درایت٬ شایستگی و تقوای لازمه در مقام رهبری جهاد و مقاومت قرارداده بود٬ بی‌نتیجه ماند.

جنگ این مدعيان رهبری بر سر تصاحب قدرت در کشور شهر کابل را به ویرانه ی مبدل ساخت. قرار معلومات مختلف، تنها در کابل در حدود شصت تا نود هزار نفر بی گناه ی ملکی به قتل رسیدند. به عقیده اکثر کارشناسان، بی نظمی، اعمال ناجایز، دزدی و چپاول مال مردم و دارایی های عامه در این دواران زمینه ی بقدرت رسیدن طالبان در سال ۱۹۹۶ میلادی را بار اورد.در سال ۲۰۰۱ میلادی بعد از حوادث ۱۱ سپتمبر امریکا ومتحدانش عملیات ضد تروریستی تحت عنوان “ازادی شکست ناپذیر” را در خاک افغانستان اغاز نمودند.

مردم که تجربه تلخ جنگ های تنظیمی و توحش طالب را داشتند٬ به امید بهبودی وضع و استقرار امنیت از حضور نيروهاي بين المللی در كشور استقبال كردند. حضوراین نيروها كه باعث سرنگونی حكومت طالبان و كمك به استقرار نظام سياسی جديد در افغانستان گرديد، به دليل اهداف خاص درونی این نیرو ها و ناكارآمدی دولت جديد افغانستان، تحت الشعاع قرار گرفت.

27 دلو روز خروج ارتش سرخ شوروی

گروه طالبان با استفاده از فقدان حمايت مردم از حكومت جديد، دست به سازمانده مجدد زدند و اکنون در بسياری از ولايت های افغانستان دوباره دست به تحركات گسترده ی نظامی عليه دولت می زنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا