گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » ریشه های تاریخی وفرهنگی افغانستان بردرخت تمدن و فرهنگ همسایه گان !
ریشه های تاریخی وفرهنگی افغانستان بردرخت تمدن و فرهنگ همسایه گان !

ریشه های تاریخی وفرهنگی افغانستان بردرخت تمدن و فرهنگ همسایه گان !

 

Deljo Hosenie Nam Qafelah 06

تربیون نواندیشی قویأ در تلاش است تا در راستای رسالت روشنفکران و دانشمندان در امراندیشه و  روشنگری و کشف مدنیت تاریخی سرزمین افغانستان و غنا بخشیدن به توشه مبارزان عرصه فرهنگی و تمدنی معاصر  هرآنچه که در گذشته تاریخ پر ماجرای این جامعه سپری شده با امانت و احترام به اندیشه دیگرمبارزان راه عدالت جمع آوری نموده و به خدمت شما سروران که مسلمأ بر دانش معاصر و مؤمنانه ای مجهزاید تقدیم نمائیم . سخنانی را که شما عزیزان می بینید و می شنوید ، سخنان محترم سید اسحاق دلجو حسینی از فرهنگیان نامور کشور افغانستان است که در کنفرانس علمی و فرهنگی پوهنتون (دانشگاه ) دوشنبه تاجکستان به مناسبت اعطای دکتورای افتخاری به زنده یاد استاد برهان الدین ربانی رئیس دولت اسلامی افغانستان تدویر گردیده بود چندین سال قبل ایراد گردیده است .  

 

چنانچه می خوانید و می شنوید محترم سید اسحاق دلجو حسینی در آغاز سخنان اش به مسأله فرهنگی و سلحشوریی افغانها  اشاره کرد و گفت که ما در طول تاریخ به قدرت های بزرگ و مجهز به تانک ها و توپها که سرزمین افغانستان را اشغال نموده بودند و کوشیدند ملتهای ما را پاره تن هم بودند از هم جدا سازند . اما میسر نه شد ، استعمار فصل ها را ایجاد کردند ، اما این فصها بار عظیم به بار آورد ، نتیجه برعکس داد ، دوستی ها را تقویت کرد  ،  ریشه ها را آبیاری کرد ، زیرا آنها نه میدانیستند که اینها یک روح در دوپیکر اند ….آنها نه میدانیستند که اینها صاحب تمدن بزرگی برای بشریت اند .

koshani ha wa Suhbate Aqa Deljo 05

اینها بوجود آورنده تمدن بزرگ سامانی اند .اینها ایجاد کننده تمدن عظیم غزنوی اند اینها خلاق تمدن بزرگ تیموری اند و سلجوقی اند . وریشه در اعماق تاریخ دارند . چگونه از هم جدا میتوانند  ؟

 اینها یکی هستند و جدا نه میشوند . …..ملت ما طی پانزده سال گذشته با بزرگترین قدرت مبارزه کرد و فقط سلاح شان دین و فرهنگ متعالی بود … دوستان گرامی شما خود سخنان بسیار ارزنده محترم سید اسحاق دلجو حسینی را در آن کنفرانس علمی و فرهنگی ببینید و بشنوید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا