گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » روزه ســــر چـــشـــمه تـــقــوا
روزه ســــر چـــشـــمه تـــقــوا

روزه ســــر چـــشـــمه تـــقــوا

Ustad Said Ishaq Deljo Hosenie 28

شهرُ رَمَضان اّلذی انُزِل فِیه القُران هُدی لِلنّاس و بینّتـت مِن الهُدی والفُرقان .    (   البقره ، 185 )

همان ماهی که قران درآن نازل شد . همان قرآنی که مایهء هدایت مردم ، ودارای نشانه های هدایت ، ومعیار های سنجش حق و باطل است .

lezat e ..28

روزه عبارت از مُفطِرات است با علم اینکه روزه داراست ، از آغاز فجرصادق تا زمان غروب خورشید همراه با نیت .کلمه ی “شَهر” بر گرفته از شُهرت است ، چنانکه می گویند : و شهرا اذا ظَهَرَ. و “شهر” را شهر نامیده اند برای شُهرت امر آن و این برای آن است که حاجات مردم به شناخت آن پیوند دارد به سب اوقات وام هایشان و به جا آوری عبادات شان در روزه گرفتن ، و حج گذاردن شان . و شهرت ظاهر گشتن شیء است . و هِلال را نیز شهر نامیده اند به سبب شُهرت آن (تفسیر کبیر-1).

بعضی گفته اند : رمضان نامی است از نامهای خدا ، از اینجاست که مطلق رمضان نگویند تا شهر با او ضم نکنند. ( تفسیر ابوالفتوح ).

از حضرت پیامبر(ص) روایت شده است که : “مگوید رمضان آمد و رمضان  رفت ، و لیکن بگویید، ماه رمضان آمد و ماه رمضان رفت ” زیرا رمضان نامی از نامهای خداست” قول دیگر این است که رمضان نامی است برای ماهی. مانند ماه رجب و شعبان . و آنگاه در اشتقاق آن اختلاف کردند و چند وجه گفتند : یکی این است که، آن از رَمضاء است و آن بارانی است که پیش از پاییز می آید و روی زمین را از غبار پاک می شوید، و معنی در آن این است که همچنانکه این باران روی زمین را می شوید و آن را پاک می کند ، همین طور ماه رمضان بدنهای این امت را از گناهان می شوید و دلهای شان را پاک می گرداند . (تفسیر گبیر).

دومی این است که آن مأخوذ از رَمض است و آن گرمای سنگ است که از حرارت آفتاب تافته شود ، و اسم آن رمضا است . و این ماه بدین نامیده شده به سبب ارتماض یا تافته شدن ایشان از گرمای گرسنگی یا تحمل سختی ان.( تفسیر کبیر).

رمضان بستر مناسب برای تلاوت قرانکریم و تدببر در آیات نورانی آن و فرصتی استثنایی در جهت رشد و تکامل و تهذیب نفس است .” ماه رمضان نهمین ماه از ماههای سال قمری و عربی است که بین ماه شعبان و شوال واقع است ، ودر قرآن کریم از ماه های دوازده گانه غیر از ماه رمضان نام هیجچ ماه دیگری نیامده “(تفسیر المیزان -2 ).در رمضان بیست خصلت است : دو حرمت و دو عصمت ، ودو بر کت و دو شب است و دو هَدِیّت است و دو فرحت (مسرت)است . اما دو حرمت قرآنکریم و حرمت ماه رمضان ،…دو عصمت، عصمتنی ازشیطان و عصمتی از نیران . اما دو نعمت فتح الجنان و روح الجنان ، درهای بهشت بگشایند و دلها را آرامش دهند ، دو رخصت ، رخصت افطار در حق مسافر و بیمار .

اما دو کرامت .. یک کرامت آنکه روزه با خود اضافه کرد که روزه مراست

و من جزا دهم به آن ، و کرامت دوم آنکه بوی( خوش ) دهان روزه دار ،

(البته به این موضوع باید متوجه بود مسئول پاکی دهان خود در همه ماه ها خصوصا در ماه مبارک رمضان باید بود ، هر روز چندین مراتب موقع وضو دهان و دندان ها را با مسواک خوب پاک و تمیز کرد، و دهان را معطر نگاه داشت . بوی خوش روزه از دهانی بلند می شود که از همه ی منکرات و مفاسد پاک باشد . منکرات اخلاقی) به نزدیک خدای تعالی از بوی مشک خوش بوی تر است .اما دو بشارت ، اراده سیر به آسانی و نفی عُسر با دشواری ، اما دو برکت ، برکت نور و برکت سَحُور، اما دو شب ، شب بدر و شب قدر . اما دو هَدِیّت ، یکی آنکه در آن حال که خفته باشد عبادتش نویسند ، دوم آنکه خاموشی او به تسبیح بر گیرند “به حساب آرند.” اما دو فرحت ، یکی به نزدیک مَلِک جَبّار بار(فرمانروای مقتدر) ویکی آنجا که روزه بگشاید. “تفسیر ابوالفتوح”اما اینکه می گوید : ” انزل فیه القرآن”در تفسیر آن دو قول هست : یکی، که اخبار جمهور است ، این است که خدای تعالی قرآن را در (ماه) رمضان نازل کرد. از پیامبر (ص) نقل شده که ” نَزَلَ صُحُفَ ابراهیم فی اول لیلة سَب رمضان و انزلت التورات لِسِتّ مضین، و الانجیل بثلاث عشرة والقرآن الاربع و عشرین ” ( صحف ابراهیم در شب نخستین ماه رمضان فرود آمد و تورات شش روز گذشته ، از ماه رمضان ، و انجیل در شب سیزدهم ، و قرآن در شب یست و چهرم” سئوال این است که فرآن به پیامبر یکباره نازل نشد بلکه در مدت بیست و سه سال و نجم نجم (آیه آیه) فرودآمد ، و هم چنان برخی از آن در ماه رمضان نازل شد ، برخی از آن نیز در ماه های دیگر فرود آمد ، پس معنی تخصیبص انزال آن به رمضان چیست ؟ و جواب آن به این وجه است: یکی اینکه همه ی قرآن در شب قدر به آسمان دنیا فرود آمد ، آنگاه نجم نجم به زمین نازل گردید .(تفسیر کبیر).

Setade Mobareza Ba Nafse Amarah 28

فرق بین انزال و تنزیل ، و اشاره به وجه تسمیه قرآنکریم ، کلمه نزول به معنای پایین آمدن و وارد شدن از نقطه بلند است . و فرق میان انزال و تنزیل این است که انزال به معنای نازل کردن دفعی و یک پارچه است، و تنزیل به معنای نازل کردن تدریجی است . و گلمه قرآن اسم کتابی است که خدای تعالی آنرا بر پیامبر گرامی اش حضرت محمد مصطفی (ص)نازل کرده است . وبه این جهت آنراقرآن نامیده که: قبلا از جنس خواندنیها نبود وبه منظور اینکه در خور فهم بشر شود نازل کرده شد. و در نتیجه کتابی خواندنی شد. چنانکه فرمود : “اناجعلنا قرآناعربیالهلکم تعقلون” و این کلمه بر مجموع قرآن کریم اطلاق می شود و هم بر اجزای آن .( تفسی المیزان.)

یاد آوری از نزول قرآن در این ماه به این معنی است که نزول قرآن مجید در این ماه آغاز شد یا بیشتر قسمت های قرآن مجید در این ماه نازل شده است . قرآن که کتاب جاودانی این امت است ، کتابی که ایشان را از تاریکی به روشنایی رهنمون شده و آنها را این گونه تربیت کرده است ، و وحشت شان را به آرامش مبدل ساخته ، وبه آنها ارامش عنایت فرموده ، برای شان وسایلی فراهم گردانیده تا به حیث یک امت تبارز کنند. در حالی که پیش از نزول قران مجید چنسن نبوده اند. و بدون این راهنمایی، نه در زمین جایگاهی و نه هم در آسمان نامی خواهند داشت . پس کم ازکم باید این مردم به وسیله روزه ماه مبارک رمضان این نعمت را سپاس گذارند ماهی که در آن قرآن مجید نزول یافته است . (تفسیر فی ظلال القرآن – 3 )

یکی از اهداف ادای این فریضه این است تا مسلمانان ارزش هدایتی را که خدای بزرگ به ایشان ارزانی کرده دریابند ، و این احساس را در خویشتن در روزه داری بهتر از هر وقتی دیگر درک کنند. در حالیکه به برکت این آرامش دلهای شان از هر گناهی پاکیزه شده و دست و پای شان از هر کردار نا شایسته مصئون مانده است . روزه داران این هدایت را به تمام وجود درک می کنند و لمس می نمایند، تا خدارا برای هدایتی که عنایت کرده تکبیر گویند، ودر برابر این نعمت او را سپاس گذاری نمایند ، تا دلهای شان با فرمانبری از این راهنمایی به سوی خدا گشوده شود. (تفسیر فی ظال القران).

بنگر دست رضارا که بهاریست خدا را

بنگر جنت جان را شده پر عبهر روزه

دعاها اندرین مه مستجاب است

فلکها را بَدّرد آه روزه

دیوان کبیر.

منابع :

1-تفسیر شریف مفاتیح الغیب (تفسیر کبیر) امام فخرالدین رازی :

ترجمه : دکتر علی اصغر حلبی .

2-تفسیر شریف فی ظلال القرآن – استاد شهید سید قطب:

ترجمه استاد راشد سلجوفی.

3- تفسیر شریف المیزان : علامه طباطبایی:

تفسیر شریف ابولفتوح.

4- تفسیر شریف  نمونه.

5- تفسیر شریف :انوار القرآن: گزیده ای از سه تفسیر.فتح القدیر ، امام شوکانی ، ابن کثیر دمشقی، وتفسیر المنیر وهبة الزحمیلی:

ترتیب و تر جمه عبد الرئوف مخلص

wasalam 28

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا