گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » روزنــــــامـــه امــــت چـــاپ کــراچــی : شائــعه زخمی شدن ملا اختر منصوربه منظور مخالفت با مذاکرات صلح بود !
روزنــــــامـــه امــــت چـــاپ کــراچــی  :       شائــعه زخمی شدن ملا اختر منصوربه منظور مخالفت با مذاکرات صلح بود !

روزنــــــامـــه امــــت چـــاپ کــراچــی : شائــعه زخمی شدن ملا اختر منصوربه منظور مخالفت با مذاکرات صلح بود !

nauandeshi Peshawar 09   چرا رهبران مذهبی در هیأ ت اعزامی برهبریی اسفند یارولی به کابل شامل نبودند ؟

                           ا ختلاف برسر انتقال عمق استراتیژیک  از ارتش به دفتر صدراعظم پاکستان !        

       عمق استراتیژیک پاکستان یا گاو شیری برای دوشیدن ارتش وبوروکراسی !

نواندیشی پیشاور :   پس از شدت بخشیدن به اختلافات و جنگ زرگری میان ارتش و حکومت ملکی پاکستان که با انتشار افشای خبر مرگ ملاعمر رهبر طالبان از سوی استخبارات وزارت داخله پاکستان آغازیده شد متصل به آن حکومت نوازشریف خواست عمق استراتیژیک پاکستان را از ارتش به دفتر نخست وزیر انتقال دهند در گام اول با تعویض رئیس ستاد ارتش بجایی جنرال کیانی جنرال دیگری بنام راحل شریف که بیشتر مورد تائید واعتماد  محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان بود اقدام نمود

 

            سخنان ملا عبدالله سرحدی که ادعا شده است ملا منصور در منازعه با وی زخمی شده 

Qari Yosef Ahmadi statment 03

به تصؤر نوازشریف صدراعظم پاکستان شاید بتواند پاکستان را از راه مسالمت آمیز و  در همکاری با عربستان و انگلستان و برخی دیگر کشورهای همجوار همان استراتیژیی انهدام افغانستان و هند را تکمیل و عملی کنند . اما ارتش پاکستان که بصورت سنتی و بنیادی حافظ عمق  استراتیژیک پاکستان بوده این اراده نیروهای غیر نظامی را درک و کشف نمودند هرچند یکی از مؤتلفین اصلی و استراتیژیک حکومت محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان ، یعنی عربستان سعودی  با توجه به روابطی که پس از کودتای جنرال پرویز مشرف علیه نوازشریف قائیم شده بود ، وجود داشت با آنهم میراث تاریخی نگهبانی نظریه پاکستان نه خواستند آنرا به نیروهای غیر مسلح هرچند از لحاظ منافع پاکستان مورد اعتبار فروان بوده اند واگذار کنند .

emran khan and mullah taher and Nawaz sharif 14

ارتش پاکستان نیروهای وابسته با شبکه های استخباراتی این کشور برهبریی عمران خان از کرکت بازان معروف  و مولانا طاهر القادری را بنام تقلب انتخاباتی به صحنه آوردند که با استفاده از چنین  هرج و مرج برای انجام انتخابات تازه  شاید زمینه را برای اعلام حالت اضطراری و سقوط حکومت نوازشریف مساعد سازند . ! اما مطالعه وضع حساس منطقه و سهم گیری مکارانه ء پاکستان در ائتلاف ضد تروریزم که سالانه بیش از یک میلیارد دالرمساعدت های ایالات متحده امریکا را حاصل میکرد سبب شد تا این اقدام به تعویق بافتد ، اما هیچگاه  از رویارویی و رقابت زرگری میان ارتش و حکومت غیر نظامی پاکستان کاسته نه شد .

نخسنین گفتگوی سلطان فیضی با مطبوعات که سبب گردید به شائعه زخمی شدن ملا اختر منصور رهبر طالبان مسلح گره زند 

سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ISI چنین پنداشته بودند که گویا خبر مرگ ملا عمر نیز از سوی استخبارات وابسته به وزارت داخله به مطبوعات بیرونی درز نموده است و باید بازیی را که آقای سرتاج عزیز از مقامات ارشد حزب مسلم لیگ و از یاران نزدیک نوازشریف در تبانی با شبکه های امنیتی عربستان البته  پس از فروش سلاح های باقی مانده از جهاد افغانستان و انهدام ارتش این کشور بدست پاکستانی ها آغازیده است با مهارت دیپلوماتیک  پایان داده شود ،  لهذا طی یک اطلاعی که از جابجائی دسته  های از جنگجویان مسلح برهبريی ملا فضل الله و ملاشاهد و غیره  که تازه با امیر المؤمنین خود ساخته ملا ابوبکر بغدادی با یک لهجه محلی به زبان عربی بیعت نموده بودند معلومات کافی در دست داشتند به نیروهای ناتو غرض حمله بر آنها از محل بودوباش شان اطلاع دادند تا از یکطرف با افشای  محل بود وباش آنها نزد ائتلاف جهانی علیه تروریزم اعتبار از دست رفته شانرا بدست آورند واز سوی هم حریف داخلی شان یعنی حزب مسلم لیگ و حکومت نوازشریف را تضعیف ساخته باشند .

این افشاگری سبب گردید تا نخبه ترین چهره های نو داعش شده طالبان به شمول شاهد الله شاهد ، سخنگوی سابق تحریک طالبان پاکستان به قتل برسند ، البته مذاکرات صلحی که قرار بود دور دوم آن در یکی از شهر های کشور چین برگزار شود با انتشار خبر ملا عمر رهبر طالبان به معطلی گرائید . تازه ترین اقدام حزب مسلم لیگ برهبریی محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان اعزام هیأ ت برهبریی اسفند یار ولی که از گروه های سکولار و ناراض ازبرخی  سیاست های ارتش انکشور بویژه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ISI به حساب می آید به کابل است تا از اشرف غنی رئیس حکومت وحدت ملی افغانستان بخواهد که برای آغاز از سر گرفتن مذاکرات صلح با طالبان از حکومت پاکستان وشخص نوازشریف طالب همکاری شود . البته این سفر همزمان با بازدید رسمی جنرال راحل شریف فرمانده ارتش پاکستان  از امریکا بوده که مسأله صلح با افغانستان و یاهم آغاز مجدد مذاکرات صلح  طالبان مسلح با حکومت وحدت ملی از مفردات اصلی و مهم  به شمار می آمد البته دعوت اشرف غنی از هریکی از جناح های نظامی و یاهم ملکی در دولت پاکستان یک گام مهمی  در راستای انتقال عمق استراتیژیک پاکستان از ارتش به بورو کراسی به حساب می آید ، چنانچه مطبوعات منطقه و جهان از هیأت اعزامی احزاب سیاسی خیبر پشتونخواه که در آن محمود خان اچکزی ، اسفند یار ولی ، آفتاب احمد خان شیرپاؤ ، افراسیاب ختک ، سکندر شیرپاؤ ، آیاز وزیر ، سلیم خان و عثمان کاکر شامل بودند خبر دادند و طبق اجندأ با تمامی نیروهای سکولار غیر مذهبی به راه بلدیی حامد کرزی که گاه گاهی از سیاست های نظامیان پاکستان نیز انتقاد بعمل می آورد دیدار وگفتگو کردند

ghani ba Asfandyar wali 04

همچنان از آقای اشرف غنی رئیس حکومت وحدت ملی خواست که برای آغاز گفتگو های صلح از محمد نوازشریف صدراعظم پاکستان طالب همکاری شود . و آقای اشرف غنی نیز که تا اکنون با  عصای حکومت ۱۳ ســــاله  حامد کرزی راه میرود این درخواست هیأت را پذیرفت وبرنامه ملاقات صدراعظم شریف با اشرف در پاریس و به محضر کامیرون صدراعظم انگلیس که متحد سنتی عربستان میباشد تنظیم و ترتیب یافت .

اشرف غنی ، نوازشریف و کامیرون

چنانچه اطلاع دارید این ملاقا در پاریس و درحاشیه کنفرانس جهانی اقلیم صورت گرفت . بطور خلاصه باید گفت که خلاصه رقابت های برسر انتقال عمق استراتیژیک پاکستان  از جناح نظامی و نگهبانان اصلی نظریه پاکستان به جناح ملکی و بوروکراتیک بوده که در جغرافیای بنام افغانستان و بر خون انسان بینوای این سرزمین عملی میگردد .

منبع : مطبوعات گوناگون پاکستان و افغانستان 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا