گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » رحمت الله نبیل : ما هنوز چند هیلیکوپتر برای انتقال نداریم ! رئیس کرزی وکارشکنی ها دربرابر دولت وحدت ملی ! وجود ۱۰۳ گروه مسلح غیر مسؤل در شهرکابل !
رحمت الله نبیل : ما هنوز چند هیلیکوپتر برای انتقال نداریم ! رئیس کرزی وکارشکنی ها دربرابر دولت وحدت ملی ! وجود ۱۰۳ گروه مسلح غیر مسؤل در شهرکابل !

رحمت الله نبیل : ما هنوز چند هیلیکوپتر برای انتقال نداریم ! رئیس کرزی وکارشکنی ها دربرابر دولت وحدت ملی ! وجود ۱۰۳ گروه مسلح غیر مسؤل در شهرکابل !

nauandeshi kabul 18

نواندیشی کابل : سرپرست های ادارات امنیتی هریک رحمت الله نبیل سرپرست ریاست امنیت ملی ، جنرال ایوب سالنگی سرپرست وزارت داخله ، عنایت الله نظری سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان امروز چهار شنبه به شورای ملی افغانستان فرا خوانده شده بودند و در آن رحمت الله نبیل سرپرست اداره عمومی امنیت ملی افغانستان در پاسخ به پرسشهای وکلای مجلس گفت  که نیروهای امنیتی افغان تجهیزات لازم را برای مقابله با شورشیان در اختیار ندارند.به دنبال درگیری‌ها در ولایت کنرکه حدود سه روز ادامه داشته است و در پی افزایش حملات انتحاری و انفجارها در کابل، پایتخت و سایر شهرهای افغانستان، مجلس نمایندگان امروز مسئولان نهادهای امنیتی افغانستان را احضار کرده بود. در این جلسه سرپرست‌های وزارت دفاع و امور داخله نیز حضور داشتند.آقای نبیل به نمائنده گی از دونهاد دیگر امنیتی گفت که اطلاعات دقیق امنیتی نشان می‌دهد که در اطراف شهرکابل ۱۰۷ مرکز تروریستی فعال است و ۱۰۳ گروه مسلح غیرقانونی در این شهر حضور دارند.نبیل سرپرست امنیت ملی افزود  که نیروهای افغان برای مقابله با هجوم شورشیان به ولسوالی دانگهام ولایت کنر، نیروی کافی نداشت و تجهیزاتی برای عقب راندن مهاجمان در اختیار ندارد.این درحالیست که با گذشت 13 سال تمام و سرازیر شدن صد ها میلیارد دالر پول نقد با اینکه رئیس جمهور کنونی آقای اشرف غنی بری چندین سال مسؤلیت کمیسیون انتقال قدرت به ارتش ملی را برعهده داشت ارتش را از هرجهت  توانمند ودارای ظرفیت های لازم دفاعی عنوان میکرد

[

وحتی در همین چند روز قبل نیز که در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با سرمنشی جدید پیمان ناتو سخن میگفت نیروهای امنیتی اعم از نیروهای پولیس ، ارتش و امنیت ملی را دارای توانمندی های کافی در مقابله با خطرات بیرونی و داخلی دانیست ک علاوه نمود که افغانها بصورت رضا کارانه از کشور و خاک خویش دفاع میکنند !! اما هرچند تقریبأ دوماه قبل آنگاه که رهبریی نهاد های امنیتی به مجلس فراخوانده شده بودند وزیر داخله آقای عمر داؤد زی در محضر ؤکلأ با صراحت اعلام داشته بود که با تأسف انتقال قدرت از جامعه جهانی در زمان مناسب صورت نگرفته و ارتش ملی افغانستان هنوز توانمندی های دفاع خودی را نداشته اند. رحمت الله نبیل با انتقاد از وضعیت این وضعیت سیاسی افزود: “ماشین‌های اسکن که برای بررسی موترهاو لاریها در دروازه‌های شهر نصب شده، فقط یک و نیم ساعت سوخت دارند و سوخت حدود ۲۳ ساعت این ماشین‌ها دزدی می‌شود.”امنیت دروازه‌های شهری کابل به دست نیروهای پلیس و ورودی های اصلی زیر نظر واحدهای مشترک امنیتی است.او همچنین از جعل مدارک اسلحه و حضور افراد زورگو در شهر شکایت کرد و گفت: “در هیچ شهر این طور نیست که هر زورگویی را که حرفی بزنی، بگوید به خاطری که من در کمپاین [انتخابات] فلانی بودم، با من چنین برخوردی می شود…؟”در جریان این جلسه برخی از ؤکلای ولسی جرگه مخصوصأ خانم وژمه صافی وکیل ولایت کنرها به نمائنده گی از مردمش سران نهاد های امنیتی را به جاسوسی به بیگانه گان مخاطب ساخت و وی از وضعیت امنیتی ولایت کنر با کلمات تند شکایت کرد .دراین جلسه برخی وکلا اطرافیان حامد کرزی به سنگ اندازی در راه دولت وحدت ملی متهم ساختند …..

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا