گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » رجب تائب اردُغان رئیس جمهور ترکیه صدور حکم اعـــدام محمد مرسی رئیس جـــمهور مــنتخب مصـــر را قویأ محـــکوم و مسخره خواند .
رجب تائب اردُغان رئیس جمهور ترکیه صدور حکم اعـــدام محمد مرسی رئیس جـــمهور مــنتخب مصـــر را قویأ محـــکوم و مسخره خواند .

رجب تائب اردُغان رئیس جمهور ترکیه صدور حکم اعـــدام محمد مرسی رئیس جـــمهور مــنتخب مصـــر را قویأ محـــکوم و مسخره خواند .

Nauandeshi Qaira 10

نواندیشی قاهره : رجب طئب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه صدور حکم اعدام برای محمد مرسی رئیس جمهور منتخب  مصر از سویی دادگاه جنائی قاهره  را محکوم کرد.اردوغان که در جریان یک کمپین انتخاباتی در حضور جمع زیادی از هوادارانش در استانبول سخن می گفت، تصریح کرد: «متاسفانه، مجازات مرگ برای رئیس جمهور مرسی در حالی صادر شده که وی نخستین رئیس جمهور این کشور است که به صورت دموکراتیک و با کسب پنجاه و دو درصد آراء به قدرت رسیده است. مصر در حال بازگشت به دوران  قدیم و دیکتاتوری است. متاسفانه غرب چشمان خود را به روی اقدامات سیسی کودتاگر و مستبد  بسته است. مجازات مرگ در غرب دیگر منسوخ شده اما غرب به حکم اعدام در مصر واکنش نشان نمی دهد.این بدان معنا ست که غرب بحیث یک ابزار تحکیم استبداد از مسأله لغو اعدام استفاده میکنند . البته صدور  این حکم درتاریخ معاصر یاد آور ضرب المثل معروفی  است که  میگویند “مرگ حق است برای همسایه !!”محمد مرسی در سال ۲۰۱۲ میلادی  در جریان انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از وقایع موسوم به بهار عربی در این کشور به قدرت رسید و یک سال پس از آن در پی یک کودتای  صهیونیستی و وهابی  از قدرت کنار زده شد .

Coup Anaunse in Egypt  18

یک دادگاه جنائی بریاست قاضی شعبان  عامل کودتا گران در مصر روز شنبه محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر  را به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان در سال ۲۰۱۱ و نقش وی در فرار دسته جمعی زندانیان به مجازات مرگ محکوم کرد. این حکم واکنش بسیاری از فعالان و نهاد های حقوق بشر را برانگیخت . واشنگتن پوست  روزنامه معروف امریکائی ارسال حکم اعدام محمد مرسی و دیگر رهبران ازادی خواه مصر به مفتی اعظم آنکشور به معنای مشروعیت به مظالم و جنایات رژیم های قبل از بهار عربی است . همچنان روزنامه های امروز قاهره واکنش دکتور یوسف قرضاوی رئیس هیأت علمای جهان اسلام و یکی از روحانیون نواندیش و عدالت خواه مصر که در قطر زندگی میکند ووی را نیز بصورت غیابی به اعدام محکوم کرده و پرونده وی رانیز به مفتی بزرگ مصر ارجاع ساخته گفته است که ما از سلطه انگلیسها و فتوا مفتیان انگلیس هراسی نداریم و مسخره است که ما را که زمانی  منادیان مبارزه مسالمت آمیز در برابر دیکتاوری و استبداد بودیم اکنون و پس از قربانی های فروان مستحق مرگ میدانند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا