گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » دورفمن نویسنده شیلی: السیســی مـصر نمـونه مـعاصر پـینوشه در شــیلی
دورفمن نویسنده شیلی: السیســی مـصر نمـونه مـعاصر پـینوشه در شــیلی

دورفمن نویسنده شیلی: السیســی مـصر نمـونه مـعاصر پـینوشه در شــیلی

 

«من به هیچ وجه هواخواه اخوان‌المسلمین نیستم با این وجود آن‌ها از سوی مردم مصر انتخاب شده بودند. و اگر کسی منتخبی از درون آن را دوست نمی‌داشت، باید در انتخابات بعدی به او رای نمی‌داد. این یک راه دموکراتیک و مردمی است.»

 

نواندیشی قاهره – در حالی که انتخابات ریاست جمهوری در مصر آغاز انجام یافته  و با انتخاب جنرال عبدالفتاح السیسی دوباره رهبری نظامی در این کشور را احیا کرد ، آریل دورفمن، نویسنده و روشنفکر شلیائی  تعدادی از مشابهت‌های مشکل‌آفرینی را میان رسیدن به قدرت السیسی با ظهور قدرت نظامی دیگر در شیلی یعنی به قدرت رسیدن ژنرال آگوستو پینوشه برشمرده است. دورفمن در گفت‌وگویی گفته است، «نخستین مشابهت این است که شما یک دولت منتخب مردمی داشته‌اید و نظامیانی که آن را سرنگون کردند؛ و یک بار دیگر سانسور، بار دیگر شکنجه مردم در زندان و بار دیگر دروغ و تزویر.»وی ادامه داد، «حتی این حقیقت نیز وجود دارد که السیسی درست همانند پینوشه عینک آفتابی دارد که از درون آن به همه کس خیره می‌شود.» جنرال السیسی رهبر و چهره شناخته شده کودتای نظامی که محمد مرسی، از حزب اخوان‌المسلمین، آخرین رییس جمهور مصر را در ماه جولای گذشته از قدرت برمار کرد.۶ماه پس از کودتا در ماه آگست، در حالی پلیس در تلاش بود تا حامیان مرسی در دو میدان قاهره را بیرون کند، تنها در یک روز دست‌کم ۶۳۸تن، و یا به طور احتمالی ۲۶۰۰تن کشته شدند. گفته می‌شود ۴۰۰۰تن دیگر نیز مجروح شده‌اند. در ماه مارچ ۵۲۹تن از حامیان اخوان‌المسلمین بازداشت‌شدگان در این اعتراضات ضدکودتا با ادعای حمله به پلیس به اعدام محکوم شدند. دورفمن می‌گوید، «بسیار دردآور است که به طرز ترسناکی تاریخ خود را تکرار می‌کند؛ این که یک بار دیگر تجربه‌ای دموکراتیک که بسیار با اهمیت است، به دست نظامیان غیرمنتخب به سرانجامی تلخ دچار می‌شود.»

egypt peoples Protest 14022014 25

دورفمن در دوران ریاست جمهوری سالوادور آلنده در شیلی که در سال ۱۹۷۳پینوشه علیه آن کودتا کرد، مشاور فرهنگی بوده است. آنتخاب آلنده در آن سال‌ها بسیار بحث‌براگیز شده بود زیرا نخستین و تنها انتخابات دموکراتیک بود که دولتی سوسیالیت را بر سر کار آورد. در آن زمان ریچارد نیکسون، رییس جمهور وقت امریکا ابراز نگرانی کرده بود که شیلی شیلی به پایگاهی برای فیدل کاسترو، رهبر کوبا بدل شود؛ کوبایی که نخستین موج دولت‌های چپ‌گرا در امریکای جنوبی محسوب می‌شود.چهار دهه پس از آن رخداد در شیلی، به قدرت رسیدن محمد مرسی در مصر نیز بحث‌برانگیز شد زیرا، وی ارتباط تنگاتنگی با اخوان‌المسلمین داشت؛ گروهی اسلامی که برای دهه‌ها حکومت حسنی مبارک، دیکتاتور پیشین این کشور غیرقانونی اعلام شده بود.حتی با وجود این که مرسی به طور مشروع و قانونی انتخاب شده بود، ریاست جمهوری او موجب شکاف‌های در جامعه مصر، به‌ویژه در میان طبقه متوسط سکولار کشور شد. منتقدان مرسی مدعی شده بودند که وی با انحصاری کردن قدرت در تلاش است تا مخالفان را از میان به‌در کند. برخی فعالان سیاسی نی مدعی شدند که حقوق بشر در این کشور آفریقای شمالی در حقیقت بدتر شده بود.دورفمن می‌گوید، «من به هیچ وجه هواخواه اخوان‌المسلمین نیستم با این وجود آن‌ها از سوی مردم مصر انتخاب شده بودند. و اگر کسی منتخبی از درون آن را دوست نمی‌داشت، باید در انتخابات بعدی به او رای نمی‌داد. این یک راه دموکراتیک و مردمی است.»وی افزود، «اگر اشتباهات و نواقصی در دموکراسی وجود دارد،

chili anti penochet reziem 25

پایخ به آن‌ها مردم‌سالاری بیشتر است و نه مردم‌سالاری کمتر؛ نه سرکوب بیشتر بلکه فشار کمتر؛ نه آزادی کمتر بلکه آزادی بیشتر.»دورفمن معتقد است که تشابهات میان مصر امروز و شیلی ۴دهه پیش با نحوه سرکوب‌گری هر دو به دست رژیم نظامی پایان نمی‌یابد. در حقیقت دورفمن این حقیقت را پیش می‌کشد که شیلی می‌توانست الگو و نقشه راهای برای مصر باشد در جهت رسیدن به دموکراسی.بر پایه گزارش‌ها ۱۵سال به طول انجامید تا مخالفان ژنرال پینوشه بتوانند متحد شوند اما در نهایت این اتفاق رخ داد و همه‌پرسی ملی شکل گرفت.رای‌گیری ۵اکتبر سال ۱۹۸۸میلادی برگزار شد تا نظر مردم شنیده شود درباره این که آیا پینوشه می‌تواند برای 8 سال دیگر حکومت خود را ادامه دهد یا نه: طرف «نه گویان» پیروز شدند و حکومت پینوشه پایان یافت.دورفمن می‌گوید مصریان مخالف حکومت نظامیان لازم است تا فعالیت‌های متحد مشابهی را شکل دهند.وی اظهار داشت، «تناه راه حل که من می‌بینم این است که تمامی نیروهایی که خواهان دموکراسی در مصر هستند، از هر تفکری که هستند، تمامی کسانی که طرفدار اخوان‌المسلمین هستند و آن‌هایی در گذشته مخالف مرسی بوده‌اند باید گردهم آیند و متحد شوند.»این نویسنده و متفکر امریکای جنوبی تصریح کرد، «اگر شما ائتلافی بزرگ از مردمی داشته باشید که می‌خواهند چیزی اتفاق بیافتد، بنابراین در نهایت … می‌توانید دیکتاتوری را از راه‌های غیرخشونت‌آمیز شکست دهید.»

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

منبع: CBC کانادا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا