گـزیده اخبــار
خانه » استراتیژی امریکا » دلایل افزایش ناامنی ها و تحرکات مخالفین مسلح دولت کابل !
دلایل افزایش ناامنی ها و تحرکات مخالفین مسلح دولت کابل !

دلایل افزایش ناامنی ها و تحرکات مخالفین مسلح دولت کابل !

 Dr Wahedi and Deljo hosenie 16 Farst Page

مخالفان مسلح دولت و بویژه طالبان طی هفته ها و روزهای اخیر تحرکات خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده اند و دامنه ناامنی ها گسترش یافته است بطوریکه دو روز قبل دست کم هفت مهاجم مسلح در دو ساختمان نیمه کاره در نزدیکی میدان هوایی کابل مستقر شده و از آنجا به سوی میدان هوایی فیر کردند. این افراد حدود پنج ساعت گروهی از نیروهای امنیتی افغان و تعدادی از نیروهای خارجی را به خود مشغول داشتند تا بالاخره از پای درآمدند. خبرهای متعددی هم از ناامنی ها در نقاط مختلف افغانستان می رسد.

دلایل افزایش ناامنی ها

سید اسحاق دلجو حسینی رئیس جبهه صلح و سازندگی افغانستان

« به نظر می رسد که حملات و عملیات اخیر از سوی نیروهای خارجی و نیروهای امنیتی پیش بینی شده بود از سویی در پاکستان حکومت به دست حزب نواز شریف افتاده است و گویا نواز شریف اعلام کرده است که ما می خواهیم از طریق مذاکره هم در داخل پاکستان و هم در بیرون مشکلات حل شود که این مخالف با نظریات و دیدگاههای اردوی پاکستان هست و اینها می خواهند که این پیام را به داخل افغانستان برسانند که ما هنوز به خواسته های خود پافشاری داریم و ما راه حل نظامی را انتخاب کردیم و هرچه که روابط افغانستان با هند نزدیک و عمیق شود حملات ما گسترده تر خواهد بود و ما نشان می دهیم که می توانیم در حساسترین نقطه های امنیتی شهر کابل عملیات انجام بدهیم چنان که ما عملیات را در میدان هوایی کابل دیدیم جایی که از حساسیت و از امنیت بسیار بالا و خاصی برخوردار هست و نزدیک به سفارت آمریکا هست . هرچند به زودی سرکوب توسط پلیس سرکوب شدند اما باز هم غفلت نیروهای امنیتی را نشان می دهد .»

داکتر علی واحدی کارشناس و فعال سیاسی فرهنگی افغانستان

« این جنگ تقریبا بین الافغانی شده است که آسیب جدی متوجه مردم و ملت افغانستان هست یعنی ناتو و آمریکا سیاستی را در افغانستان اعمال کردند که زمینه این درگیریها را مساعد کردند . قرار بود کنترل حاکمیت امنیت افغانستان به نیروهای داخلی برسد و شرط طالبان این بود که در صورتی به عملیات پایان می دهد که کلا نیروهای خارجی افغانستان را ترک بگویند ولی فکر می کنم که در پشت پرده دست غربیها و آمریکا و ناتو دخیل هست .»با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیش روست و مساله خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 هم مطرح است نظر خارجی ها در مورد برنامه صلح در افغانستان چیست؟

دلجو حسینی

« نیروهای خارجی حرف از صلح نمی زنند و دیگر صلح به فراموشی سپرده شده است و فقط حرفشان این هست که جنگ ادامه خواهد داشت منتها ما دیگر در آینده در خط مقدم نخواهیم بود و از طرف دیگر مواضع حامد کرزی هم علیه طالبان مقداری فرق کرده است و اینها هرچند که طالبان را یک طرفه گرفتند و یک جانبه اینها را به صلح دعوت کردند اما آنها هم طبعا آمادگی برای صلح نداشتند .تنها اینکه ما صلح می خواهیم کافی نیست اینها همه تعارفی و شعاری هست و نشانگر این هست که آنها به صلح صادق نیستند و شرایط را آماده نکردند و خودشان از طریق سازمانهای امنیتی می خواهند که مسائلی را دنبال کنند و امتیازات دیگری را داشته باشند .طالبان می خواهند ثابت بسازند که ما هنوز در افغانستان حضور داریم و می توانیم در هر جایی که بخواهیم عملیات را انجام بدهیم ولی نیروهای خارجی هم می دانند سقوط دولت فعلی به صورت کامل بعد از خروج اینها برای کل منطقه و حتی برای کل جهان فاجعه بار خواهد بود که طبعا برای افغانستان از همه فاجعه بارتر خواهد بود و از جانبی مسئله انتخابات هست و تلاشهای زیادی هست که به هر حال انتخابات را به تعویق بیندازند و یا کلا انتخابات را از بین ببرند و نگذارند که انتخابات صورت بگیرد و دلایل زیادی هم هست که طالبان سعی می کنند که خود را جابجا کنند و به عنوان یک قوت برتر به میدان و صحنه بیایند »در حالی که نیروهای خارجی هنوز در افغانستان حضور دارند موارد ناامنی در مهمترین نقاط افغانستان رخ می دهد. آیا نیروهای داخلی افغان تا زمان خروج نیروهای خارجی توان تامین امنیت کشورشان را پیدا خواهند کرد؟:

mokhalifeen e Musalah 16

واحــدی

« قرار بود که آنها فغانستان را ترک کنند و امور افغانستان را به دولت افغانستان بسپارند ولی متاسفانه می بینیم خلاف تعهدات عمل می کنند و دوباره حملات شبانه در همه جای افغانستان انجام شده است و حتی ما دیدیم زندان شخصی انگلیسیها در ولایت هلمند را که حتی مورد اعتراض دولت افغانستان و جامعه جهانی قرار گفت. پس در ظاهر قضیه فکر می کنم که اصل مشکل افغانستان و تشنج و درگیریها ارتباط تنگاتنگ با دخالتها و حضور نا مشروع نیروهای خارجی دارد زیرا به صراحت می گویند ما افغانستان را ترک می کنیم ولی در امور افغانستان دخیل هستند .مردم افغانستان از ناحیه عملیات و دخالتهای اینها ناراحت هستند و و در دفعات گوناگون دیدیم که این هواپیماههای بدون سرنشین درنقاط مختلف خانه های مردم و زنان و کودکان را مورد حملات قرار داده است و طالبان می توانند به این بهانه عملیات خود را ادامه دهند ولی زمینه این بهانه را غربیها دارند مساعد می کنند»خارجی ها متعهد بودند که نیروهای امنیتی افغان را تا قبل از خروج خود تقویت کرده و به سطحی برسانند که بتوانند امنیت خارجی و داخلی کشور خود را تامین کنند. اما به نظر می رسد که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است . علت چیست؟

سید اسحاق دلجو حسینی

« نیروهای خارجی خصوصا ایالات متحده آمریکا در طول 12 سالی که در افغانستان حضور دارند هیچ گام بزرگ و قوی برنداشتند نه در قسمت اقتصاد بسیار ضعیف افغانستان کار کردند در حالی که ادعا می کنند بیش از میلیارد ها دالر در افغانستان مصرف شده است . طبعا اقتصاد وقتی درست می شود که امنیتی وجود داشته باشد . ولی در قسمت آموزش و دادن امکانات به نیروهای داخلی هم توجه لازم صورت نگرفته است و اینها نشانگر این هست که حاضر نیستند در داخل هنوز یک اردوی قوی وجود داشته باشد و این اردو هنوز برخوردار از نیروی هوایی و نجهیزات نیست . البته نیروها ی خارجی به فکر این نیستند که ملت افغانستان بعد از خروج اینها چه خواهد شد .»

در حالیکه بسیاری از ناامنی ها در افغانستان از سوی مخالفین مسلح و بویژه طالبان صورت می گیرد به ظاهر امریکایی ها گاهی از آن ها حمایت می کنند چنانچه گفته شده در گفت و گوی اخیر تلفنی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با جان کری وزیر خارجه امریکا داشته است اینطور به نظر می رسیده که گویی آقای کری از موضع طالبان صحبت می کند.

واحــــدی

« موضع غربیها این هست که هیچگاه در افغانستان آرامش و امنیت و یک دولت کاملا قوی و مردمی ایجاد نشود که نه دولت و نه طالبان حاکمیت داشته باشد که این درگیری بین دولت و ملت و طالبان زمینه شود تا اینها بتوانند اهدافشان در منطقه و افغانستان را دنبال کنند . اگر مسئله افغانستان با مذاکره حل و فصل شود و مخالفین و دولت با هم کنار بیایند دیگر زمینه برای تداوم حضور اینها وجود ندارد .»              مردم افغانستان چه موقع و در چه شرایطی زندگی روزمره خود را به دور از جنگ و ناامنی خواهند دید و راه های برقراری امنیت چیست؟

سید اسحاق دلجو حسینی

« نقش مردم و مسئولین تعیین کننده و حیاتی هست که با تاسف باید عرض کرد که کوچکترین گامی برای متحد شدن مردم برداشته نشده است . متاسفانه هنوز در داخل دولت در ارگ ریاست جمهوری عناصر بسیار متعصب و عقب مانده قرار دارند که هر نوع وحدتی را در حقیقت به ضرر خود تلقی می کنند و برای تخریب هر نوع وحدتی درجامعه برنامه ریزی می کنند و پول خرج می کنند و نمی گذارند که وحدت ایجاد شود .اما اگر این اتحاد و تشکل به وجود نیاید نه تنها نمی توانند امنیت را به وجود آورند بلکه آنها به نحو دیگری دچار تشنج و پراکندگی خواهند شد .دولت در ارتباط با برخورد با خیلی از موضوعات سکوت دارد یا تعارفی و رسمی برخورد می کند در حالی که یک دولت باید خود را متعلق به همه مردم بداند نه این که خود را متعلق به یک قوم یا گروه و یا حزب بداند »

داکتر واحدی

« راه حل افغانستان اتحاد و همبستگی و هماهنگی مردم بر محور اسلام و محور وحدت ملی هست. بالاخره چه دولت حامد کرزی و چه دولت آینده اگرمی خواهد مسئله افغانستان حل شود باید توسط علماء و شخصیتها و نیروهای جهادی و اقوام مختلف ، نشستی برگزار شود و مطابق با اصول اسلام و قانون اساسی ،استراتژی واحد اتخاذ شود و تصمیم قاطع نسبت به خروج نیروهای خارجی و سپردن حاکمیت ملی و امنیت ملی افغانستان به دست خود مردم افغانستان گرفته شود

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا