گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » دردهرهرآن‌ که نیم نانی دارد !
دردهرهرآن‌ که نیم نانی دارد !

دردهرهرآن‌ که نیم نانی دارد !

naurooz-hamid-name

خیام در فلسفه و نگاه خود به جهان از مطلق‌انگاری دوری می‌ جوید. در نظر او هر کس برای خود نظری داشته و دارد و همگی هم “فسانه‌ای” گفته‌اند و در خاک شده‌اند. در بینش خیام هیچ فرد یا شخصی نه‌ تنها “خیر مطلق‌” و “فهم مطلق” نیست، بلکه بی‌تردید دارای اشتباه و نقص است و همین امر این شاعر را به این نتیجه می‌رساند که بگذار هر که می‌ خواهد حرف خود را بزند و هر کس راه خود را برود و ما هم به دور از این «افسانه»‌گویی‌ها و بی‌توجه به همه قیل و قال‌ ها راه خود را که خوش بودن است می‌رویم:

در پرده اسرار کسی را ره نیست
زین تعبیه جان هیچ کس آگه نیست
جز در دل خاک هیچ منزلگه نیست
 می ‌خور که چنین فسانه‌ها کوته نیست                            این نوع نگاه انسان آزاده ی مورد نظر خیام را به جایی می‌ رساند که از اطاعت و پیروی محض این و آن و پیر مغان بی نیاز می گردد.

خیام و نیستیدر دهر هر آن‌ که نیم نانی دارد
وز بهر نشست آشیانی دارد
نه خادم کس بُود، نه مخدوم کسی
 گو «شاد بزی» که خوش جهانی دارد

البته معنی “شاد بزی” و “دم غنیمت دار”،حتمن عیاشی و اباحی‌گری نیست. هر کس طبق برداشت ها و نظام ارزش هایش میتواند ازاین “دم” و این لحظه ی تکرارنشدنی بهترین سود را ببرد و نصیب خویش را برباید:

بر چشم تو عالم ارچه می‌آرایند
مگرای بدان که عاقلان نگرایند
بسیار چو تو روند و بسیار آیند
 بربای نصیب خویش کت بربایند

hakim Omare Khayam

خیام پرسشگر بی بدیلی است که صدای دعوتش به تامل و تفکر در گوش عالم امکان همواره طنین خواهد داشت. اندیشه ی خیام زنجیره ی پایان ناپذیر از پرسش هاست، پرسش هایی که دغدغه اصلی بشر است، پرسش هایی چون آغاز چیست؟ سرانجام کجاست؟ من کیستم و چرا زندگی می‌کنم؟ چرا کائنات به وجود آمده و چرا از میان می‌روند؟ و …

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا