گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » خلیل الله فیروزی : دادگاه نمائیشی اگر نه بود زاخیلوال نیز در کنار من زندانی می بود .
خلیل الله فیروزی : دادگاه نمائیشی اگر نه بود زاخیلوال نیز در کنار من زندانی می بود .

خلیل الله فیروزی : دادگاه نمائیشی اگر نه بود زاخیلوال نیز در کنار من زندانی می بود .

masheed Face book 02

در جلسه روز اول محکمه ، شیرخان فرنود گفت که محمود کرزی، برادر حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان، عمر زاخیلوال، سرپرست وزیر مالیه افغانستان و مشاور ارشد اقتصادی اشرف غنی رئیس جمهوری، خان افضل هده وال، معاون بانک مرکزی افغانستان و حاجی دین محمد، والی سابق کابل ۶۵ میلیون دالر ازقرضه‌های کابل بانک سوء استفاده کرده‌اند. وی افزود که این پول در پیکار های انتخاباتی آقای کرزی بدون آن که او در جریان باشد، بیرون گردیده اند؛ اما سارنوالی در مورد این ادعا ها پاسخ نداده و محکمه هم در این باره فیصله یی ارایه نکرده است .

kabul bank 11

رئیس هئیت قضایی استیناف بحران کابل بانک پس از اعلام حبس تنفیذی ده ده سال برای هر یک فرنود و فیروزی افزود : “حاجی محمد، طاهر، ظاهر، غلام داوود، نصیر صوفی، نثار احمد، شکرالله شکران و حیات‌الله کوکچه تأسیسات نفتی حیرتان، کابل نفت، شرکت هوایی پامیر،عبدالغفار، داووی گلبهار، حبیبی اخترگل، ملک جان و محمد طاهر، گلبهار تاور، صرافی شاهین، محمود کرزی، حسین فهیم ظاهر گروپ و گاز گروپ جایدادها و دارایی‌هایشان مطابق با فقره ۱۲ ماده ۱۳قانون تشکیل و صلاحیت سارنوالی و مطابق حکم شماره سوم مورخ ۹/۷/۱۳۹۳ مقام محترم ریاست جمهوری تشخیص تثبیت الی تأدیه بدهی‌هایشان منجمد و بلاک گردند. فرنود در برابر حکم محکمه سکوت اختیار کرد و اما فیروزی به شدت واکنش نشان داد و محکمه را نمایشی خواند. وی علاوه کرد: زاخیلوال در سقوط و اختلاس کابل بانک دست دارد و باید اکنون در پهلویم زندانی می‌بود.

براساس حکم محکمۀ استیناف څارنوالی افغانستان موظف است که فهرست ۲۲۷ نفری را که شیرخان فرنود، رئیس پیشین هیات مدیره این بانک به څارنوالی ارائه کرده است، مورد بررسی قرار دهد. حال دیده شود که سارنوالی فهرست نامبرده را مورد بررسی قرار خواهد داد و از همه مهمتر دوسیه های سؤ استفادههای حاجی دین محمد، عمر زاخیلوال ، خان افضل هده وال و محمود کرزی به بررسی گرفته خواهد شد و سؤ استفاده کننده گان مجازات خواهند شد و یا این که دو شرکت خارجی که در بررسی خود از روند کار کابل بانک دقت لازم را به خرج نداده‌اند و گزارش خلاف واقع در مورد شرایط این بانک داده و در نتیجه، زمینه بحران کابل بانک رافراهم کرده‌اند قابل تعقیب عدلی قرار می گیرند و یاخیر. هرگاه سارنوالی و محکمه به این موضوع رسیده گی نکند. کار سارنوالی و فیصلۀ محکمه نزد مردم افغانستان به شدت زیر سوال خواهد رفت .

  نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

 

از صفحه فیس بک محترم مهرالدین مشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا