گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » حضور داعش در افغانستان ؟!
حضور داعش در افغانستان ؟!

حضور داعش در افغانستان ؟!

Fatemeh Aman 16

داعش نفوذش در افغانستان را گسترش داده است و  این مسئله به طور بالقوه چشم انداز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان را پیچیده خواهد کرد. هم موافقان و هم مخالفان مذاکرات میان دولت و طالبان به حضور داعش در این کشور اشاره می کنند، در حالی که هر کدام از دو گروه برآورد متفاوتی از قدرت داعش دارند.به طور مثال یکی از نمایندگان داعش در پاکستان در روز۱ فبروری ادعا کرده است که این گروه توانسته بیعت بیش از ۱۰ هزار مبارز افغانی را در مناطق قبایلی به دست بیاورد. اما عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان روز ۲۴ فبروری  گفت: «برخی ممکن است این تهدید را اغراق آمیز جلوه دهند، در حالی که عده ای هم آن را کاملاً نادیده می گیرند.»

این غیر ممکن است که این آمار و ارقام را مورد بررسی قرار دهیم چون تمایز قائل شدن میان شبه نظامیان طالبان و مبارزان داعش کار آسانی نیست. ربودن ۳۰شیعه قوم هزاره در جاده  کابل-قندهار توسط مردان نقاب زده، یکی از شواهد این مسئله است. جنرال  عبدالحمید از ارتش ملی افغانستان این ربایش را کار طالبان توصیف کرد و گفت آنها به زبان اصلی افغانستان یعنی دری و پشتو صحبت می کردند. بقیه می گویند آدم ربایان به زبانی غیر از زبان مردم محلی صحبت می کردند.

مذاکرات صلح میان طالبان و دولت های افغانستان و پاکستان و مقامات ارتش ادامه دارد. اما همه طرفین درباره نقشی که داعش می تواند در این بین ایفا کند، نگران هستند.

مذاکره با طالبان

داعش تنها تهدیدی نیست که پیش روی مذاکرات وجود دارد. به طور مثال، بسیاری از افغان ها نگران چشم انداز و میزان مشارکت احتمالی طالبان در دولت افغانستان هستند. عبدالله عبدالله قول داده و به مردم افغان اطمینان داده است که مذاکرات، منافع ملی را نادیده نخواهد گرفت.نقش پاکستان هم مهم است. ژنرال راحیل شریف، رئیس ستاد مشترک ارتش در دیداری که ۱۷فبروری  از کابل داشت گفت: «دشمنان افغانستان، دشمنان پاکستان هم هستند.» این دومین دیدار شریف از افغانستان پس از حادثه مدرسه پیشاور بود که در آن ۱۳۴کودک و ۱۶ بزرگسال کشته شدند. آن گونه که عاصم بجوا، سخنگوی ارتش پاکستان گفته است، در زمینه این حمله میان دو کشور مبادله اطلاعاتی صورت گرفته است.دهه ها بی اعتمادی میان افغانستان و پاکستان تبدیل به منبع تنش در مذاکرات شده است. برای کسانی که پاکستان را به عنوان دشمن و منبع بی ثباتی در افغانستان می بینند، دشوار است تا باور کنند پاکستان به طور ناگهانی نیات خوبی پیدا کرده است.

 

abdullah in indiatoday16

موفقیت مذاکرات با طالبان به موافقت رهبر طالبان، ملا محمد عمر هم بستگی دارد، ملاعمر از اواخر سال ۲۰۰۱ در انظار عمومی دیده نشده است و گمان می رود که در پاکستان مخفی شده است. با این حال شخصیت های برجسته طالبان مانند رئیس اسبق دیوان عالی و سفیر اسبق در پاکستان و عربستان سعودی به طور فعالانه از مذاکرات صلح حمایت کرده اند.

تفاوت های طالبان و داعش

چرخش به سوی داعش، تغییر ایدئولوژیکی بزرگی برای طالبان خواهد بود که در گذشته به جای مبارزه برای ایجاد خلافت اسلامی به دنبال بازگشت به قدرت در افغانستان بوده است. طالبان پس از شکست نیروهای شوروی در افغانستان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با بهره گیری از اوضاع جنگ سرد توانست در اواسط دهه ۱۹۹۰ حمایت بسیاری از افغان هایی که به دنبال ثبات، قانون و نظم بودند را به دست بیاورد. ملا عمر در سال ۱۹۹۶ اعلام کرد که خواهان این است که افغانستان تبدیل به امارتی اسلامی شود که توسط یک امیر که به روحانیون وفادار است، اداره شود.

Mullah Omar and samiulhaq Madrasah 16

ملا عمر یک رهبر مذهبی نبود. وی زبان عربی را بلد نبود (زبان قرآن) و آشنایی با دیگر کتب مذهبی نداشت. او و بسیاری از فرماندهان طالبان در مدارسی که توسط مولانا سمیع الحق، رهبر مذهبی پاکستانی اداره می شد، تحصیل کرده اند. طالبان میل کمی به جهاد جهانی دارد، برخلاف القاعده که در دهه ۱۹۹۰ در ازای کمک مالی توسط طالبان پناه داده شدند. طالبان هم مانند القاعده و داعش یک جنبش سنی است که وابسته به مکتب حنفی فقه اسلام است.هنوز معلوم نیست که طالبان چگونه می خواهد با داعش متحد شود. یک مقاله جدید افغانی به این نکته اشاره می کند که طالبان هم اکنون به سه شاخه تقسیم شده است: حامیان داعش، حامیان مذاکرات و کسانی که ترجیح می دهند مستقل باشند و به مجهز شدن برای مبارزه با دولت افغانستان ادامه دهند. این تقسیم بندی هم می تواند به مذاکرات صلح کمک کند و هم به آن آسیب بزند، چون معلوم نیست که آیا آنها به اندازه کافی قدرت دارند تا حرف آخر را بزنند؟

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

منبع: لوب لاگ

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا