گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » جسدشــهیده فرخنـــده در موجــی از اعــتــراض هــا به خــاک سپــرده شد!
جسدشــهیده فرخنـــده در موجــی از اعــتــراض هــا به خــاک سپــرده شد!

جسدشــهیده فرخنـــده در موجــی از اعــتــراض هــا به خــاک سپــرده شد!

نواندیشی کابل : شهید  فرخنده  دختری که روز پنجشنبه هفته گذشته در کابل به اتهام آتش زدن قران پاک به شهادت  رسید، قبل از ظهر امروز در منطقه پنجصد فامیلی کابل به خاک سپرده شد.جسد این شهید که  امروز از طب عدلی به خانه اش منتقل شد و پیکرش برشانه های  خانم ها ی آزاده شهر حمل میگردید در قبرستان پنجصد فامیلی واقع در خیرخانه مينه بخاک سپردند .

farkhonda Jenaza Shohada22

 در این مراسم علاوه بر اعضای خانواده فرخنده، شماری از اعضای مجلس، فعالان جامعه مدنی، روزنامه نگاران و صدها شهروند کابل شرکت کردند. جسد این شهید مظلوم امروز از طب عدلی به خانه اش انتقال و پیکرش بر دوش خانم ها تا کورستان منتقل شد.

پدر و اعضای فامیل او قبل از این گفته بودند که جسد فرخنده را تا زمانیکه مورد دادخواهی قرار نگیرد و به پرونده قتل او به شکل لازم رسیدگی صورت نگیرد، تسلیم نخواهند گرفت.برادر فرخنده گفته بود تا زمانیکه عاملان مرگ خواهرش به پنجه قانون سپرده و حکم قانون بالای آنها تطبیق نشود، از دفن جسدش خود داری خواهد کرد.هنوز معلوم نیست که آیا به خواست اعضای خانواده فرخنده رسیدگی صورت گرفته است یا نه.فرخنده روز پنجشنبه هفته گذشته در مسجد موسوم به شاه دو شمشیره در مرکز کابل مورد اتهام سوزاندن قران قرار گرفت و از سوی مردان خشمگین نخست به قتل رسید و سپس جسدس به آتش زده شد.روایت های مختلف از وقوع حادثه منتشر شده اما وزیر داخله کشور گفته است که تحقیقات آنها نشان می دهد که هیچ اسنادی مبنی بر آتش زدن قرآن از سوی فرخنده در محل دیده نشده است.

انور الحق علومی گفته است که اتهام وارده بر این دختر حقیقت ندارد.پولیس کابل اعلام کرده است که یازده تن در پیوند با قتل فرخنده دستگیر شده اند و هنوز تحقیقات در زمینه جریان دارد.یک نوار تصویری که تازه منتشر شده نشان می دهد که فرخنده قبل از حمله به چند مرد توضیح می دهد که او قرآن را آتش نزده است اما مردان خشمگین صحبت های او را نمی پذیرند و پشت سر هم سوال می کنند که چرا قرآن را آتش زده است؟

farkhonda Qabar 22

در این مراسم علاوه بر اعضای خانواده فرخنده، شماری از اعضای مجلس، فعالان جامعه مدنی، روزنامه نگاران و صدها شهروند کابل شرکت کردند شگفت انگیز ترین بخش این رویداد آنگاه بود که آقای ایاز نیازی ملا امام مسجد وزیر اکبر خان که در خطبه نماز جمعه نه تنها این حادثه المناک را نکوهش نکرده بلکه به مقامات حکومتی هوشدار داده بود که مردم افغانستان با مقدسات سخت پایبند اند و بر این رویداد صحه گذشته بودند و  از عملکرد افراد که به فرخنده حمله کرده بودند، حمایت کرده و گفته بود:

“بازی با ارزش های دینی مردم کاری سخت است و در آنزمان نمی شود که داکتر بیاید و تشخیص دهد که متهم بیمار روانی است. او همچنان هشدار داده اگر کسی در پیوند با این حادثه دستگیر شود، مردم شورش خواهند کرد و در آنصورت مدیریت این بحران کاری ساده ای نخواهد بود.!! وقتی در مراسم امروز تشییع جنازه شهید فرخنده ،  ایاز نیازی، خطیب مسجد وزیر اکبر خان نیز حضور رساند  مورد مخالفت شدید شرکت کنندگان  بویژه زنان آزاده واقع گردید و شرکت کنندگان به یک صدا شعار می دادند “مرگ به نیازی” و به او اجازه ندادند تا در مراسم نماز جنازه شرکت کند.

mullah Ayazi22

که سرانجام خطیب مسجد وزیر اکبر خان آقای نیازی مجبور به ترک محل شد واین حرکت شرکت کننده گان در برابر خطیب نیازی  از کاربران شبکه های اجتماعی این عملکرد مردم را تحسین کرده و می گویند که مردم افغانستان به بیداری سیاسی و دینی نزدیک می شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا