گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » تاپی میتواندبه افغانستان صلح آورد؟
تاپی میتواندبه افغانستان صلح آورد؟

تاپی میتواندبه افغانستان صلح آورد؟

Catarin Deplomat Magazin 19

رییس جمهور ترکمنستان، رییس جمهور افغانستان،صدراعظم  پاکستان و معاون رییس جمهور هند در مراسم افتتاح روز شنبه شرکت کرده بودند.مراسم افتتاحیه مملو از بیانیه‌ها و اظهارات امیدبخش بود. بردی محمدوف گفت: «تاپی طراحی شده است تا به یک گام موثر جدید در راستای شکل‌گیری معماری مدرن یک امنیت انرژی جهانی و یک محرک قوی ثبات اقتصادی و اجتماعی در منطقه آسیا تبدیل شود».شریف اظهار داشت:  این پروژه «طلیعه یک دوره جدید خواهد بود» و انصاری گفت این «اولین گامی است که در راستای متحد سازی منطقه» برداشته می‌شود.

به گفته چندین رسانه خبری افغانستان و پاکستان، «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان که در عین حال وزیر آب و انرژی نیز است، در مصاحبه‌ای با بخش اردوی بی.بی.سی اظهارنظرهای جالبی داشت. آصف گفت که پاکستان می‌تواند از نفوذش بر رهبران طالبان برای تامین امنیت خط لوله استفاده کند. به گفته هفته نامه نیشن پاکستان، آصف گفته که ما از نفوذ مثبتمان برای تامین منافع خود استفاده خواهیم کرد. هم‌چنین این پروژه برای افغانستان مهم است و به این دلیل است که هیچ طرف افغانستانی با آن مخالفت نخواهد کرد».

Tapi pak afghan Torkmanistan and India project 19

این هفته نامه هم‌چنین نوشته که آصف به «قضیه شرکت نفت آمریکایی یونوکال که خط لوله آن در افغانستان توسط طالبان، در جریان قدرتشان بین سال‌های 1996 تا 2001، محافظت می‌شد» اشاره کرده است. یونوکال، شرکت نفتی مستقر در کالیفرنیا که در حال حاضر شرکت فرعی شورون است، کنسرسیومی را راه‌اندازی کرد که قصد داشت در اواخر دهه 1990 خط لوله‌ای را در افغانستان بسازد.اما این پروژه به‌طور ناراحت کننده‌ای شکست خورد. در اواخر 1997، یونوکال با طالبان مذاکره می‌کرد تا خط لوله‌ای بسازد و حتی برنامه‌ای را در دانشگاه نبراسکا در اوماها راه اندازی کرد تا افغان‌ستانی‌ها را برای ساخت آن آموزش بدهد.واشنگتن پست در ماه ژانویه 1998 گزارش داد که با توجه به گفته‌های «مارتی میلر»، معاون شرکت یونوکال، اگر این خط لوله ساخته شود، طالبان سالانه 50 تا 100 میلیون دلار از بابت هزینه‌های ترانزیتی درآمد خواهد داشت.

اما در جریان سال 1998، این روند رو به وخامت گذاشت و سپس تحت‌ الشعاع رویدادها قرار گرفته و کاملاً فروریخت. در ماه آگوست، ایالات متحده در تلافی بمب‌گذاری‌ها در سفارت خانه‌های آمریکا در کینیا و تانزانیا، با شلیک موشک‌های کروز بر پایگاه‌های القاعده در افغانستان حمله می‌کرد.این گزارش می‌افزاید: در آن نقطه، یونوکال برنامه‌ریزی‌هایش را متوقف کرد و گفت که حکومت با ثبات در افغانستان یک نیاز است.به گفته یک مقاله وال استریت ژورنال در آن زمان، یکی از سخنگویان یونوکال گفت: ما موافقت‌نامه نداریم. ما حتی مطمئن نیستیم در مورد یک موافقت‌نامه با چه کسی مذاکره کنیم.دیپلمات نوشت: نیازی به گفتن نیست، همان شرایطی که رویای خط لوله یونوکال از ترکمنستان و از طریق افغانستان را محکوم به فنا کرد، امروزه وجود دارند.آنچه که گفت‌وگوها در مورد محافظت از خط لوله با طالبان را پیچیده می‌سازد، این است که این گروه حتی یک جبهه متحد نیست. فشار 15 سال شورشگری، مرگ رهبر این گروه (و 2 سال مخفی نگهداشتن آن)، اختلافات درونی بر سر جانشینی وی (به اضافه مرگ احتمالی این جانشین) و ظهور جنبش‌های دیگری (چون داعش)،گفت‌وگوهای صلح را تقریباً غیرممکن ساخته است.اطلاعات روز نوشت: آن‌هایی که از تاپی حمایت می‌کنند با چه کسی گفت‌وگو خواهند کرد؟ و چه ضمانتی می‌توانند آن‌ها بگیرند که جناح دیگر دشمن این پروژه نخواهد بود؟

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که ازاین تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

منبع : مجله دیپلومات چاپ جاپان 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا