گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » بیماریی « صلح با مخالفین مسلح » به پارلمان افغانستان سرایت کرد!
بیماریی « صلح با مخالفین مسلح » به پارلمان افغانستان سرایت کرد!

بیماریی « صلح با مخالفین مسلح » به پارلمان افغانستان سرایت کرد!

خانم سلطانی نماینده پارلمان و ملا عبدالبصیر از فرماندهان سابق جهادی خود را میانجیگر صلح میان شخص ملاعمر و حکومت افغانستان می خوانند. آنها روز پنجشنبه 23 سرطان 1390 در یک کنفرانس خبری در کابل گفتند، یک بار درسال گذشته با ملا عمر در یکی از ولایات سرحدی افغانستان دیدار کرده و رهبر طالبان راضی شده است تا طرح آنها را برای تامین صلح در افغانستان بپذیرد. سلطانی گفت: «بعد از این ملا عمر طرح ما را تصدیق و آن را امضا کرد. ما از طرف خود ملا عمر مصلح تعیین شدیم و از طریق رسانه ها برای جامعه جهانی صدا می زنیم هرزمانی که خواسته باشید، ملا عمر در پشت همین میز ایستاد می شود.»

اما وحید عمر سخنگوی، رییس جمهور کرزی در یک گفت‌وگوی تیلفونی به صدای آلمان گفت، نامه ای که خانم سلطانی آنرا نامه ملا عمر می خواند، جعلی بوده و فاقد اعتبار است، اوگفت: «این که این ها به کدام نیت این کار را کردند، این گپ علیحده است که آیا این ها بازی(فریب) خوردند و یا قصدًا این کار را کردند، این بحث علیحده است.»

شماری از تحلیلگران به این نظراند که اشتیاق زیاد به مذاکره و مصالحه با طالبان سبب شده تا برخی از حلقات با استفاده از شرایط کنونی به نام صلح و تماس با سران مخالفین امتیاز بدست آورند.

با این حال، هما سلطانی امروز درکنفرانس خبری درکابل، کپی هایی از نامه های حامد کرزی و ملاعمر را به خبرنگاران داد. در نامه ی حامد کرزی که به قول خانم سلطانی به خط کریم خرم نوشته شده است، چنین آمده است:« من این سطور را بنابر خواست حاجی صاحب عبدالبصیر و خواهروکیله صاحب هماسلطانی می نویسم که آنها خود را نمایندگان شما می دانند و پیغام شما را به من آوردند. آنها ازمن خواستار یک کنفرانس مطبوعاتی شدند.

ولی من در قدم اول آن را مناسب ندانستم. بناءً ازطرف شخص خود به شما ازناحیه صلح اطمینان می دهم و امیدوارم که آنها ( این دونفر) را تصدیق کنید. والسلام حامدکرزی». خانم سلطانی می گوید که شخص آقای کرزی این نامه را امضا کرده است.

یک نامه ی دیگر نیزبه خبرنگار داده شد که خانم سلطانی آن را نامه ی ملاعمر می نامد. به گفته ی خانم سلطانی این نامه را ملاعمر امضاء کرده است.

اما سخنگوی رییس جمهورکرزی می گوید: «برداشت از طرف ما، این قضیه وقتی ختم شد که امضا و خطی که گویا به امضای ملا عمر و از جانب خودش نوشته شده باشد، آنرا ما پیدا کردیم که تزویر شده بود و جعلی بود.»

پیش از این نیز درباره مذاکره حکومت با طالبان گزارش هایی نشر شد. یک تن از کسانی که گفته می شد از فرماندهان طالبان است با رییس جمهور کرزی ملاقات کرد و از او پول دریافت نمود، اما بعداً معلوم شد که این شخص یک دکاندار در شهر کویته پاکستان بوده است.

اما خانم سلطانی گفت، در مورد این که با خود ملا عمر دیدار کرده متیقن می باشد.

به گفته این نماینده پارلمان، ایالات متحده امریکا و شورای عالی صلح طرف منازعه افغانستان هستند، به این دلیل آنها نتوانسته اند با رهبر طالبان رابطه برقرار کنند.  این نماینده پارلمان گفت، رهبر طالبان حاضر است با پذیرش دست آوردهای ده ساله، حقوق زن، آزادی و استقلال افغانستان وارد مذاکرات صلح شود.این در حالیست که طالبان در زمان سلطه شان در افغانستان به زنان اجازه فعالیت در بیرون از خانه را نمی دادند.خانم سلطانی گفت، رییس جمهور کرزی سه بار حاضر شده است تا با ملا عمر دیدار کند، اما زمانی که به تاریخ 5 سرطان امسال ملا عمر در 150 کیلومتری کابل آمد، ریاست جمهوری از برگزاری یک کنفرانس مشترک کرزی و ملا عمر خودداری کرد، اوگفت: «قراربود به تاریخ 5 سرطان ما بیاییم در قصر و آنها کنفرانس مطبوعاتی را دایر کنند، اما وقتی ما داخل قصر شدیم نه رسانه را دیدیم نه دیگر. بازهم به کرزی گفتیم که ملا صاحب با 12 نفر خود آمده .»خانم سلطانی گفت، در صورتی که امنیت جانی ملا عمر ضمانت شود، او حاضر است وارد مذاکرات صلح نه در کشورهای دیگر بلکه در خود افغانستان شود.این نماینده پارلمان گفت، سفر هیات افغانستان به پاکستان برای مذاکرات صلح میان دو کشور و ملاقات با مولانا فضل الرحمان گدایی صلح است نه خود صلح.

به قول رادیو صدای المان  خانم سلطانی نماینده پارلمان و ملا عبدالبصیر از فرماندهان سابق جهادی  که خود را میانجیگر صلح میان شخص ملاعمر و حکومت افغانستان می خوانند. آنها روز پنجشنبه 23 سرطان 1390 در یک کنفرانس خبری در کابل گفتند، یک بار درسال گذشته با ملا عمر در یکی از ولایات سرحدی افغانستان دیدار کرده و رهبر طالبان راضی شده است تا طرح آنها را برای تامین صلح در افغانستان بپذیرد.
سلطانی گفت: «بعد از این ملا عمر طرح ما را تصدیق و آن را امضا کرد. ما از طرف خود ملا عمر مصلح تعیین شدیم و از طریق رسانه ها برای جامعه جهانی صدا می زنیم هرزمانی که خواسته باشید، ملا عمر در پشت همین میز ایستاد می شود.» سال گذشته نیز یکی از غرفه داران سر سرک شهر کویته پاکستان از همین راه و بنام نمائنده ملاعمر رهبرگروه طالبان مبالغ هنگفتی را بدست آورد و به سلامتی به شهر کویته بازگشت . جالب آنجاست که بی کفایتی زمامداران حاکم بر کابل سبب شده تا غریزه ء یکعده از اوباشان  را که در بخشی  از این شرکت سهامی یعنی دولت جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت دارند به جوش آورد و بالاخیره در مسابقه ثروت اندوزی به رقابت بپردازند . اما درعین حال سرنوشت  دونهاد معلوم الحالی  که  در کنار سائر نهاد ها و مغازه های « صلح فروشی »بنام های شورای عالی صلح افغانستان تحت رهبریی استاد برهان الدین ربانی و کمیسیون تحکیم صلح و ثبات افغانستان به قیادت پروفیسور صبغت الله مجددی رسمأ و بصورت علنی در تجارت « صلح با مخالفان » مشغول هستند  تا هنوز معلوم نیست ! و هیچکسی حتی به شمول خانم سلطانی و حاجی عبدالبصیر که تازه به این تجارت شروع کرده اند به سرنوشت و آئنده این دو نهاد رسمی اشاره ای نکردند !!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا