گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » به مذاکرات میان امریکا و طالبان هیچگونه امیدواری موجود نیست .!
به مذاکرات میان امریکا و طالبان هیچگونه امیدواری موجود نیست .!

به مذاکرات میان امریکا و طالبان هیچگونه امیدواری موجود نیست .!

nauandeshi Peshawar 09

           مردم منتظر رهبران جدید سیاسی اند !

تا خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان  پاکستان نه میتواند هیچگونه همکاری را انجام دهد .

یادداشت نواندیشی : محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان برای انجام گفتگو های صریح به واشنگتن فرا خوانده شد تا حساب میلیاردها دالر پول نقدی که  در راستای مبارزه با تروریزم سالیانه به پاکستان تحویل داده میشود را بدهد . البته تخصیص مبارزه با شبکه حقانی و لشکر طئیبه که انهدام آنها  از سوی ایالات متحده امریکا بصورت مکرراز ارتش پاکستان  مطالبه  شده است سوالاتی است که پاسخ عمیقی را می طلبد . روی همین اصل روزنامه امت چاپ کراچی با یکی از مهره های اصلی پشت پرده جناح بنیاد گرای مذهبی ارتش پاکستان جنرال به ظاهر متقاعد  میرزا اسلم بیگ مصاحبه ای انجام داده است که با توجه به اهمیت آن نواندیشی نیزبرگردان  برخی از نقاط عمده آنرا خدمت شما عزیزان خواننده تقدیم میدارد

 

 

سوال : نخست وزیر پاکستان غرض ارائیه شکایت علیه هند به واشنگتن سفر کرد اما اعلامیه مشترک میان نوازشریف و رئیس اوباما حاکی از آن است که پاکستان به امریکا وعده سپرده است که علیه شبکه حقانی و لشکر طئیبه عملیات نظامی را انجام خواهند داد ، از نظر شما این مسأله چگونه است ؟

Obama sharif 23

جواب : اصلأ ارائیه مدارک درباره تروریزم هندوستان برای امریکا نه تنها خوش آیند نیست بلکه در برابر از پاکستان می خواهند که شبکه حقانی را منهد یم سازند ، شگفت انگیز و جالب است که ایالات متحده امریکا با به کار گرفتن جدید ترین تکنولوژی طی پانزده سال تمام نتوانیست شبکه حقانی را از میان بردارد برای از میان بردن آن دست به دامن پاکستان شده است .دومین تقاضای امریکا مبارزه با لشکر طئیبه است که در پاکستان هیچگونه موجودیتی ندارد ، و تمامی فعالیت های لشکر طئیبه در مناطق کشمیر اشغالی انجام میگیرند . سومین خواست امریکا از پاکستان مبارزه با داعش است آنگونه که امریکا در داخل عراق و سوریه به آن می پردازد .!!در روشنائی این مطالبات امریکا باید گفت که هبران سیاسی پاکستان در یک خوشباوری کامل به سر میبرند که شاید امریکا از هندوستان نیز پاسخ دریابد . اکنون زمان آن رسیده است که با باز ساختن چشمان مان این خوشباوری را به دور اندازیم و بدانیم که اصلأ درنگاه امریکا جایگاه پاکستان چیست ؟ تا با ملاحظه به آن از خواهشات بلند بالای خود امتناع نمائیم .

سوال : ترغیب طالبان برای انجام گفتگو های صلح یکی ازخواسته های مهم امریکا به حساب می آید ، از سوی دیگر از پاکستان می خواهد که شبکه حقانی را منهدم سازد ! این معادله را چگونه می بینید ؟

Mullah Mansoor 24

جواب : این پرسش باید از تنظیم کننده گان اعلامیه مشترک امریکا ، پاکستان  پرسید که چگونه باید پاکستان وارد افغانستان شد و شبکه حقانی را منهدم ساخت ؟ و یا هم برای انهدام لشکر طئیبه وارد کشمیر اشغالی گردید و آنرا منهدم ساخت ؟ و یا هم به درخواست هندوستان حافظ محمد سعید و گروه جماعت الدعوه که مشغول امور خیریه و بشر دوستانه میباشند  خاتمه بخشید ؟ حل  مسأله کشمیرکه  یکی از اساسی ترین مسائل در منطقه است و ایالات متحده امریکا اندکترین توجه به آنرا ندارد باید در پرتوفیصله های  سازمان ملل متحد در حق اکثریتی از مردم آن خیطه حل وفصل شود . اما در باره مذاکرات طالبان با حکومت اشرف غنی نیز باید گفت که طالبان شرائطی برای آغاز گفتگو با اداره کابل را گذشته اند و آن خروج کامل سربازان امریکا از افغانستان میباشد . دومین شرط طالبان با اداره کابل لغو قرار داد امنیتی میان کابل وواشنگتن است زیرا با این گونه معاهدات امنیتی رژیم های دست نشانده همچون حکومت حامد کرزی و اشرف غنی بقأ می یابند . اکنون که طالبان در شمال افغانستان مشغول نبرد اند ملااختر محمد منصور رهبر طالبان طی اعلامیه ای به همه کشور های همسایه اطمینان داده است که از ناحیه حاکمیت طالبان برقلمرو افغانستان اطمینان داشته باشند . و به گفته ملا اختر محمد منصور طالبان خواهان مناسبات دوستانه با تمام کشورهای همسایه بوده است ………

Pakistan poletics 24

سوال : اوضاع داخلی پاکستان را چگونه ارزیابی میکنید ؟

جواب : بدون تردید پاکستان نیاز مند تغییر در سیاست داخلی است که هیچاه از سوی احزاب سیاسی به آن توجه نه شده است . و باید گفت که مردم پاکستان منتظر رهبران جدید سیاسی اند زیرا اکنون سیاست پاکستان در دست چند خانواده سرمایه دار قرار دارد هر چند عمران خان یکی از همین گونه سیاست گذاران مطلوب بوده مگر با تأسف و دریغ که وی نیزبا ؤرود چهره های اشراف در نهضت انصاف  نتوانیست توقعات مردم را برآورده سازد . چنین به نظر میرسد که در انتخابات آئنده رهبریی جدیدی که بتواند با کشور های همسایه بویژه افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی و حاکمیت طالبان روبط نیکی داشته باشد ……. متن مکمل این گفتگو را خواننده گان ارجمند میتوانند که در سایت روزنامه امت    مرور فرمائند .

مأ خذ : روزنامه امت چاپ کراچی 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا