گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » بروی کدامین مصلحتی نامه محرمانه‌ پاکستان عنوانی حکومت کابل پس از چند لحظه از انتشار در سایت رادیو آزادی حذف شد ؟
بروی کدامین مصلحتی نامه محرمانه‌ پاکستان عنوانی حکومت کابل پس از چند لحظه از انتشار در سایت رادیو آزادی حذف شد ؟

بروی کدامین مصلحتی نامه محرمانه‌ پاکستان عنوانی حکومت کابل پس از چند لحظه از انتشار در سایت رادیو آزادی حذف شد ؟

nauandeshi politecal desk 04

رادیو آزادی اندکی پس از انتشار نامه 10 ماده‌ای «سرتاج عزیز»مشاور امنیتی نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان، آنرا از روی خروجی سایت خود حذف کرد.بنابر این گزارش، رادیو آزادی با انتشار مطلبی نامه محرمانه دولت پاکستان به حکومت افغانستان را افشا کرد و نوشت: این نامه را «سرتاج عزیز» در ماه سنبله سال جاری هنگام شرکت در نشست «ریکا» در کابل، به حکومت افغانستان سپرده است.

Azadi and sartajaziz latter to Afghanistan 15

بنا به ادعای رادیو آزادی، پاکستان در این نامه، 10 مورد از خواسته‌های خود را از حکومت افغانستان و همچنان چگونگی اقداماتش در رابطه به مبارزه با تروریسم را به این شکل اعلام کرده است:

اول، اقدام در برابر «مولانا فضل الله» رهبر تحریک طالبان پاکستان، جلوگیری از رفت و آمد افراد مربوط به این گروه و پاکسازی ریاست امنیت ملی افغانستان از افرادی که از تحریک طالبان پاکستان حمایت می کنند.

دوم، پاکستان در برابر شبکه حقانی و طالبان افغانستان اقدامات آشکاری را انجام داده،کارخانه‌های مین‌سازی آنان را از بین برده، طالبان را تشویق کرده تا به پروسه صلح حکومت افغانستان بپیوندند و در خاک پاکستان بر ضد افغانستان عملیات راه‌اندازی نکنند.

سوم، پاکستان پس از سرکوب طالبان افغان آماده است تا در کنار آمریکا و چین با پروسه صلح افغانستان همکاری لازم کند.

چهارم: نیاز جدی است تا جلو کمپین‌های ضد پاکستان در افغانستان گرفته شود، زیرا این کار سبب برانگیخته شدن احساسات ضد افغانستان در پاکستان می‌شود و اسلام‌آباد خواهان ادامه آن نیست.

پنجم: پاکستان همچنان نگران است که از جانب هند بر ضد پاکستان از خاک افغانستان استفاده شود و حکومت این کشور باید آن اقدامات هند را که در خاک افغانستان بر ضداسلام‌آباد صورت می‌گیرد، متوقف بسازد.

Azadi Radio saeit and no Rezult 15

پس از انتشار گزارشی در باره نامه پاکستان به افغانستان در جستجوی سایت رادیو آزادی با متن فوق الذکر را می بینید 

ششم: فضای ایجاد شده بر ضد پاکستان در افغانستان، زندگی حدود 3 میلیون مهاجر افغان در پاکستان را با خطر روبرو می‌سازد اما اسلام‌آباد تاکنون از احساسات ضد مهاجرین افغان در پاکستان جلوگیری کرده است.

هفتم: موضوع دیگر این است که هر زمان که مساله پشتونستان در رسانه‌های افغانستان مطرح می‌شود مرز بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان خط دیورند نامیده میشود، این کار مدیریت مرز را با چالش مواجه می‌کند.

هشتم:حملات در امتداد مرز با پاکستان نیز نگران کننده بوده و باید جلو فعالیت‌های تروریست‌ها در نزدیکی مرزها گرفته شود.

نهم: مطرح کردن خواست‌ها مبنی بر تحریم کردن واردات از پاکستان مناسبات تجارتی میان 2 کشور را متضرر ساخته و ترانزیت افغانستان را با خطر روبرو خواهد ساخت.

دهم: اگر فضای ضد پاکستان در افغانستان همچنان ادامه یابد، پیشنهاد و برنامه رئیس جمهور غنی در زمینه اتصال منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی عملی نخواهد شد. نکته جالب توجه این خبر این بود هنگامی که تلاش کردیم به لینک اصلی خبر مراجعه کنیم، با پیغام «صفحه مورد نظر شما وجود ندارد، مواجه می‌شدیم».آگاهان علت اصلی حذف این خبر مهم را از صفحه انترنیتی خود و اینکه چه مصلحتی سبب شده باشدچیزی نگفتند اما وقتی چنین عکس العمل یک بنگاه معتبر خبررسانی را در قبال یکی از حساس ترین مسائل می بینند آنرا متناسب با شأن یک رسانه نه یافتند و گفتند  هر چیزی که  باشد طبیعی به نظر نه می آیند . 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا