گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » امنیت بزرگتـــرین پروژه نفــت وگــاز مــوســوم به “تاپــی ” و ارتبــاط مـــجــهول امنیـــتی با طالبـــان !
امنیت بزرگتـــرین پروژه  نفــت وگــاز مــوســوم به “تاپــی ” و ارتبــاط  مـــجــهول امنیـــتی با طالبـــان !

امنیت بزرگتـــرین پروژه نفــت وگــاز مــوســوم به “تاپــی ” و ارتبــاط مـــجــهول امنیـــتی با طالبـــان !

nauandeshi politecal desk 04

                  چگونهدکتورین نظامی پاکستان گام به گام عملی میشود !

 پروژه  نفت وگاز موسوم به TAPI یا پروژه مشترک گاز کشور های ترکمنستان ، افغانستان ، پاکستان و هندوستان از پروژه های محسوب میشود که با مطالعه تاریخ دقیق منطقه بویژه این خیطه ای از جغرافیای منطقه ریشه در عمق استراتیژیی های برخی از کشورهای منطقه دارد . از آنجمله حلقه های نظامی و حکومت های ملکی پاکستان از بدوتأسیس آن مسأله نفت و گاز آسیای میانه و صدور آن از طریق افغا نستان و پاکستان را جز دکتورین امنیتی خود قرار داد و بتأسی از این دکتورین امنیتی حتی از انهدام فرهنگ و تمدن باستانی افغانستان نیز دریغ نه کردند .

جالب است که سیاست مداران پاکستان توانیستند با این استراتیژیی خویش چشم جهانیان و قدرتهای بزرگ را بسوی  خود جلب کنند و به منافع افغانستان را نیز از عینک منافع استراتیژیک پاکستان بنگرند . روی همین استراتیژیی در تبانی با شرکت هاو کانسرسیوم های  معروف نفت گاز مانند شرکت نفتی  Unocal  که در کالفرنیای ایالات متحده امریکا قرار دارد در تبانی با سازمان استخبارات ارتش پاکستان ISI دولت های نیمه مشروع حاکم بر افغانستان را با سقوط مواجه ساختند . به رویکار آوردن طالبان که پس از حوادث دردناک یازدهم سپتامبر  و سپس سقوط رژیم  طالبان به بهانه اشتراک اسامه بن لادن که متهم شماره اول انفجارات برج های دو قلوی نیویارگ بود در حول حوش همین استراتیژی می چرخند . اما پاکستان برای همیشه تلاش داشته که چنین عمق استراتیژیک کشور پاکستان اش را در جامه مذهب نگه دارد .آخیرأ نیز این پروژه را باردیگر روی زبانها آورد و بزرگترین قرار داد این پروژه که به تاپی TAPI یا مخفف ترکمنستان – افغانستان – پاکستن وهندوستان شهرت دارد درترکمنستان افتتاح گردید . کار عملی پروژه خط لوله گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (TAPI) امروز با حضور روسای جمهوری افغانستان و ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و معاون رئیس جمهوری هند، در ترکمنستان گشایش یافت.آغاز این پروژه ده میلیارد دلاری که حدود دو دهه از امضای نخستین تفاهمنامه آن می‌گذرد،

بروز  ۱۳ دسامبر در مراسمی در حوزه گازی گالکینیش در شهر ماری در جنوب ترکمنستان اعلام شد و رهبران کشورهای دخیل در این مراسم یک دکمه پیوند دو لوله گاز را به عنوان نشانه‌ افتتاح فشار دادند.قربان‌قلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان گفت: “این یک پروژه صلح و ثبات برای منطقه است. اعمار این خط لوله هزارها فرصت‌ کاری ایجاد می‌کند و موجب توسعه اجتماعی-اقتصادی در منطقه می‌شود. امیدوارم همه کشورها دخیل در این پروژه با هم همکاری کنند.”آقای برمحمدوف گفت که این پروژه تا دسامبر سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را در طول ۱۸۱۴ کیلومتر از طریق افغانستان به پاکستان و هند منتقل خواهد کرد.محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت:

افتتاح تاپی

“امروز ما شاهد یک رویداد تاریخی هستیم، دهه‌ها است در این مورد صحبت کردیم، امروز تعهد خود را نشان دادیم. فصل جدید روابط ما با ترکمنستان، پاکستان و هند امروز آغاز شد.”آقای غنی گفت: “این پروژه بخشی از برنامه چند شاخه‌ای شامل فایبر نوری، خطوط آهن و انتقال برق است که موازی با پروژه تاپی به پیش برده خواهند شد. یک شاهراه فوق‌العاده همکاری میان آسیای مرکزی و آسیای جنوبی.”ترکمن‌گاز، شرکت دولتی گاز ترکمنستان رهبری کنسرسیوم اعمار خط لوله گاز تاپی را به عهده گرفته است نواز شریف، نخست وزیر پاکستان هم با تاکید بر اهمیت منطقه‌ای این پروژه گفت: “امروز روزی مهمی برای همه ما است. این نشانه‌ واضح برای آغاز پروژه‌ای است که سرنوشت‌ها را تغییر خواهد داد.از مدیریت افغانستان و پاکستان سپاسگزارم. این پروژه سعادت مشترک ما را در پی دارد.”حامد انصاری، معاون رئیس جمهوری هند نیز گفت: “ما تعهد قوی به اجرای این پروژه داریم. ما نمی‌توانیم چشم‌انداز خود را زیر تاثیر دیدگاه مردمان گمراه قرار بدهیم. با چشم‌انداز مشترک به سوی آینده‌ روشن نسل‌های بعدی گام بر می‌داریم.”

Turkmanistan and Ashraf ghani

اما جالب ترین و درعین حال مهمترین بخش این سناریو آنگاه است که وقتی این پروژه استراتیژیک با دستان  چهارمقام عالی رتبه  کشور های ترکمنستان – افغانستان – پاکستان و هندوستان بازگشائی شد هنوز نشان دستهای این چهار تن از مقامات بلند پایه بر محل بازگشائی به مشاهده میرسید که آقای نوازشریف نخست وزیر پاکستان درسالون  هواپیمایی که وی را حمل میکرد به خبرنگاران گفت که ما بر طالبان نه میتوانیم بغیر همکاری در فرآیند صلح فشار وارد کنیم ، اما خواجه محمد اصف وزیر دفاع پاکستان که با ارائیه چنین اظهارات توجه جلب کن و غیر قابل باورازسوابق و مستنداتی برخوردار است طی یک صحبت  با بخش اردوی تلویزیون BBC با وضاحت گفته است که بخاطر امنیت پروژه (TAPI) که از افغانستان عبور میکند با طالبان تماس خواهیم گرفت اما با واکنش شدید حکومت وحدت ملی وزارت دفاع پاکستان طی اعلامیه ای اظهارات صریحی  مبنی بر تقاضای حکومت پاکستان از طالبان افغانستان را برداشت نادرست از سخنان  خواجه محمد آصف وزیر دفاع پاکستان در مطبوعات پاکستان و جهان خوانده اند در اعلامیه وزارت دفاع پاکستان  بر اهمیت مذاکرات با حکومت افغانستان تأکید بعمل آمده است .

kandahar Air port attack 15

از سوی دیگر وقتی محمد اشرف غنی غرض اشتراک درکنفرانس کشورهای  قلب آسیا در اسلام آباد پاکستان به سر میبرد و سرگرم اشتراک در کنفرانس قلب اسیا بود چهارده تن از مردان جلیقه پوش انتحاری بر میدان هوائی قندهار حمله نمودند و چندین تن از افراد بی گناه را به خاک وخون کشاندند ، مهمتر ازهمه در این حمله خونین ۱۴ تن از جلیقه پوشان وپیش مرگان که هنوز بسیاری آنها به دلیل کم بودن سن شان از واجبات و فرائض مذهبی در معافیت به سر میبردند فقط در راستای اظهار یک واکنش غیر عقلانی و متحجرانه در برابر کنفرانس قلب آسیا قربانی گشتند و بالاخیره به جائی پیوستن به بهشت بصورت ناخواسته وارد جهنم شدند . البته این واقیعتی است مشهود که نقشه ها ، دستأ ویزها و شعبده بازی های شیطان کوچکی مانند پاکستان به یکی دوموردی ختم نه میشود ، هم ازین روست که می بینیم به قولی «  هرلحظه به رنگی بت عیار در آمد …!!.» وقتی میان دوجناح سنتی و حامیان اصلی نظریه پاکستان  رقابت بر شیوه تطبیق موبا موی عمق استراتیژیک آنکشور یعنی رقابت در  کشتار خوب مردم بینوای افغانستان براه می افتد ، می بینیم که چگونه مهره های سنتی ای را به کمک پادو های بومی شان می فرستند که با جلادان کمک کنند تا به  حاکمان ذلیل شده افغان پیک  جلادان را برسانند که از جلادان تقاضا  نمایند تا با  فشار بر  زنگیان مست ،  آنها را به بازار مکاره ء موسوم به صلح هدایت کنند . ! این حقیقت اظهر من الشمس را تمامی جهان و ازجمله حامیان بین المللی نظام مافیائی حاکم در کابل میدانند که چه کسی و چه جناحی در پاکستان کلید اصلی طویله خانه های از زنگیان مست را دردست دارند ؟  و در پرتو این حقیقت از تمامی صلح طلبان راستین و از تمامی گرداننده گان مغازه ای بنام صلح  و روشنفکران اصلاح طلبی که می دانند دیگر نباید به کسانی که در دشمنی با صلح واقعی از قصابی ای بنام” شورای صلح “تغذیه می شوند باور کرد ، زیرا شواهد واسناد معتبری  وجود دارند که مراکز تربیتی و بهداشتی ای که در آنسوی مرز مشغول تمرین و مشق های آدم کشی اند از معدن گندیده ای بنام شورای صلح تمویل و تجهیز میگردد . به شرکای حقیقی  و سهمداران حقوقی شرکت سهامی باید گوشزد کرد که چگونه با وعده های سر خرمن بویژه آنگاه که مسأله عوائد چند صد میلیون دالری  ازبابت حق العبور گازو نفت که ازراه ابریشم واقع در افغانستان  به جیب های مردم فقیر افغانستان سرازیر خواهند شد ، باور کرد در حالیکه صد ها میلیارد دالر پول نقد که طی چهارده سال تمام از سوی جامعه جهانی سرازیر شده است بر وضعیت عمومی زندگی مردم افغانستان هیچگونه تأثیری نداشته است ؟ امروزهیچ  افغان شریف و درد دیده این  کشور بدون انجام اصلاحات عمیق و گسترده در تمامی نهاد های جامعه افغانی باور نه میکنند که اگر بجایی چند صد میلیون دالر که افغانستان با انتقال نفت و گاز از افغانستان به هند و بالاخیره اروپا حاصل خواهند کرد ، صد ها میلیارد دالر نیزسالانه و بصورت منظم  سرازیر شود هیچگونه جائی نخواهند گرفت .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا