گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » امریکا وانتشاراسناد تازه دربارهء نگاه اسامه بن لادن نسبت به مقامات جمهوری اسلامی ایران !
امریکا وانتشاراسناد تازه دربارهء نگاه اسامه بن لادن نسبت به مقامات جمهوری اسلامی ایران !

امریکا وانتشاراسناد تازه دربارهء نگاه اسامه بن لادن نسبت به مقامات جمهوری اسلامی ایران !

Nauandeshi Qaira 10

نواندیشی قاهره :  روزنامه پراعتبار امریکائی بنام  دیلی بیست  نوشته است که کماندو های امریکا حین کشتن بن لادن به اسناد و مدارکی دسترسی پیدا کرده اند که در جریان حمله نیروهای آمریکایی به محل اختفای بن لادن در منطقه ابوت آباد پاکستان در سال دو هزار و یازده کشف و ضبط شده اند. این اسناد بنام قفسه کتاب های بن لادن و شامل برخی از کتاب های انگلیسی وی و تصاویر وی با دوستان نزدیک و اعضای خانواده اش است. برخی منابع به تاریخ روابط پیچیده میان ایران و القاعده اشاره کرده اند. شماری از اعضای القاعده بعد از آن که در پی حمله بر  افغانستان در سال دو هزار و یک از این کشور گریختند و وارد ایران شدهو در ایران بازداشت و زندانی شدند. در یکی از این گزارش ها گفته شده است رفتار ایرانی ها مشابه یهودی ها و افراد منافق است. بررسی ها نشان می دهند که ایران شمار زیادی از سران ارشد القاعده را از جمله ابوغیث و سیف العدل را بازداشت کرده است.

Ben laden and ...23

اسناد و اطلاعات شامل کتاب ها و مقالاتی است که رهبر القاعده در آن زمان مشغول مطالعه آن ها بوده است.تعدادی از مکاتبات بن لادن و درخواست های عضویت در القاعده هم در میان این اسناد است.در میان کتاب های به دست آمده از مخفیگاه بن لادن، کتابی از یک سرهنگ بازنشته بریتانیایی در مورد اشتباهات نظامی اطلاعاتی، کتاب “ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ” نوشته پل کندی (مورخ بریتانیایی) و کتاب “راهنمای مختصر فهم اسلام” دیده می شود.اسناد منتشر شده هم شامل ۱۰۳ صفحه (متن ترجمه انگلیسی) نامه‌ها، یادداشت‌ها و مطالب دیگری است که جزئیات فعالیت های القاعده را نشان می دهدویل مک کانت تحلیلگر موسسه بروکینگز به خبرنگار دیلی بیست گفته است من فکر می کنم غیرقابل انکار است که ایران زمانی که فعالیت های القاعده به نفع آن بوده است چشمان خود را بر تحرکات آن بسته است. القاعده به اندازه گروه داعش مواضع ضدشیعی نداشته است. آنها می دانستند که باید مصالحه کنند. این کارشناس امور منطقه گفت سران القاعده با وجود انتقادات شدید از اقدامات تهران گاهی به علت بازداشت اعضای خود توسط تهران خوشحال هم می شدند.اما کلینت واتس تحلیلگر امور منطقه در موسسه تحقیقات سیاست خارجی گفت اسناد موجود نشان می دهند که اعضای القاعده تا حدی از ایران بیزار بوده اند.

osama ben laden 23

از جمله اعضا و وابستگان القاعده که در ایران بازداشت و زندانی شدند می توان به ام حمزه و حمزه همسر و پسر بن لادن اشاره کرد. در یکی از نامه های کشف شده در محل اختفای بن لادن گفته شده است زمانی که این افراد در ایران از زندان آزاد شدند باید در خانه امن نگهداری شوند تا بن لادن تصمیم گیری کند که آنها را به کجا اعزام کند. در نامه دیگری گفته شده است القاعده نگران آن است که ایران بعد از آزادی همسر و پسر بن لادن از طریق آنها از بن لادن جاسوسی کند. به همین علت خطاب به ام حمزه همسر بن لادن گفته شده است بعد از خروج از ایران باید همه چیزهایی را که در ایران با خود داشته است مانند لباس، کتاب و غیره را کنار بگذارد. نویسنده گزارش دیلی بیست نوشته است اسناد کشف شده در محل اختفای بن لادن حقایق بیشتری را درباره القاعده نشان می دهند. برای مثال در یکی از این نامه ها خطاب به سران القاعده گفته شده است نباید درختان بیش از حد مصرف مردم محلی قطع شوند و حتما باید بعد از قطع درختان درخت جدیدی به جای آنها کاشته شود یا نباید درختان با هدف صادرات قطع شوند. حتی گفته شده است تغییرات جوی به خشکسالی در برخی مناطق و سیل در مناطق دیگری منجر می شود.

نواندیشی محلی برای بیان دید گاه های متفاوت است لزومأ آنچه که از این تارنما انتشار می یابند مواضع نواندیشی نه میباشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا