گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » اعزام افغانها به جبهه جنگ سوریه !
اعزام افغانها به جبهه جنگ سوریه !

اعزام افغانها به جبهه جنگ سوریه !

 

nauandeshi peshawar 17

نواندیشی پیشاور: درگزارشی که سازمان دیده بان حقوق بشر که مرکز آن در نیویارک است منتشر ساخته گفته شده که سپاه پاسداران ایران حد اقل از نومبر سال ۲۰۱۳ ایران هزاران نفر از افغان‏هایی ‏را که بدون مدرک قانونی در ایران زندگی می‏کنند استخدام نموده تا در سوریه بجنگند و چند تن نیز گزارش کرده‏ اند ‏ که مقامات ایران آنها را مجبور به انجام این کار کرده‏اند ‏. ایران افغان‏ها ‏را ترغیب نموده است که از اماکن مقدس شیعه دفاع نمایند و در مقابل به آنها کمک‏های ‏مالی و اجازۀ اقامت قانونی در ایران اعطا می‏کند تا آنها را تشویق نماید به گروه‏های ‏شبه نظامی طرفدار دولت سوریه بپیوندند.

Afghan refugees in iran 30

سازمان دیده‏ بان‏‏ حقوق بشر در اواخر سال ۲۰۱۵ با حدود سی تن افغان که در ایران زندگی کرده بودند، در مورد استخدام توسط مقامات ایران برای جنگ در سوریه کرد. برخی از آنها اظهار داشتند آنها یا بستگانشان را تحت فشار قرار دادند که در سوریه بجنگند و آنها یا بعداً فرار کرده و خود را به یونان رسانده‏اند ‏ و یا به دلیل امتناع از انجام این کار به افغانستان باز گردانده شده‏اند ‏.

یک پسر ۱۷ ساله اظهار داشت او را مجبور کردند بجنگد و به او امکان مخالفت کردن ندادند. دیگر افراد هم گفتند آنها یا به علت اعتقادات مذهبی و یا به دلیل قانونی ساختن وضعیت اقامتشان در ایران داوطلب شدند در گروه‏های ‏شبه نظامی تحت سرپرستی ایرانیان در سوریه بجگند.

منبع : سازمان حقوق بشر و روزنامه های پاکستان 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا