گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » اسد درانی ازجنرالان پاکستان برای اسارت افغانها نقشه می کشد ؟!
اسد درانی ازجنرالان پاکستان برای اسارت افغانها نقشه می کشد ؟!

اسد درانی ازجنرالان پاکستان برای اسارت افغانها نقشه می کشد ؟!

 

nauandeshi kabul 18

نواندیشی کابل : اسد درانی چهره آشنا به همه آنانی  است که با به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق افغانستان بویژه  اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی  مجبور به ترک میهن و مهاجرت به پاکستان شده بودند میدانند که  اسد درانی این جنرال به ظاهرمتقاعد سازمان اطلاعات ارتش پاکستان که حین انتقال قدرت سیاسی از رژیم دکتر نجیب الله به مجاهدین موقتأ غرض مدیریت این پروژه استراتیژیک در دفتر مرکزی ایالتی صوبه سرحد سابق پیشاور اقامت گزیده بود از گروه  اصلی منهدم کننده گان افغانستان به شمار می آید . همین جنرال اسد خان درانی در یک گفتگوی مستقیم با تلویزیون الجزیره را که قبلأ از سوی تربیون نواندیشی منتشر شده است گفته است که وی در ایجاد گروهی بنام طالبان نقش اساسی داشت و اگر اکنون بار دیگر فرصت دست دهد از آنها حمایت خواهند کرد .! اینک  نخستین بخش آن گفتگو را که حاوی همین مطلب و چنانچه در گفتگوی آخیر نیز که

با شبکه طلوع نیوز انجام داده است و وی از تلاشهای  صلح آمیز طالبان پس از سقوط رژیم آنها یاد آوری نموده است ، با این تفاؤت که در مصاحبه کنونی طالبان را مبارزان ضد اشغال ندانیسته اند اما در گفتگو با الجزیره گفته است که طالبان در اکثریت افغانستان نفوذ دارند و در عین حال برای تحقق صلح تلاش کردند که در آن زمان به مسأله  صلح طالبان هیچگونه توجهی نه شد . نواندیشی بخشی از تازه ترین اظهارات مبنی برانهدام ساختار های اصلی افغانستان توأم با بخشی از گفتگوی جنرال متقاعد اسد درانی بزرگترین منهدم کننده افغانستان خدمت شما تقدیم میدارد .

مهدی حسن خبرنگار الجزیره:‌ آیا از نقش پاکستان به‌ویژه آی‌اس‌آی یا سازمان استخبارات نظامی ‌آن کشور که شما زمانی رییس اش بودید، در ایجاد جنبش طالبان پشیمان هستید؟

درانی:‌ آنچه را که ما انجام دادیم یکی از نیاز‌های شرایط آن زمان بود. تا هنوز هم از آنچه انجام شده است، پشیمان نیستم و من فکر می‌کنم که ما آن طوری که لازم بود، بازی کردیم.

مهدی حسن خبرنگار الجزیره:‌ با توجه به آنچه که شما گفتید و اتفاقاتی که بعدا در افغانستان از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی و مجاهدین رخ داد، اگر به گذشته نگاه کنیم شما گفته‌اید که من اگر دوباره برگردم عین بازی را ادامه خواهم داد. این در حالی است که شما یک زمانی دست‌اندرکار همین سیاست بودید؟

درانی:‌ شکی نیست که بازی را اندکی بهتر از آنچه انجام یافت، انجام می‌دهم…

Mehdi Hasan Aljazeera And asad Durani 30

مهدی حسن خبرنگار الجزیره: … وقتی می‌گویید «بازی بهتری» ‌انجام می‌دهید به چه معناست؛ آیا طالبان بیشتری را تجهیز و آموزش می‌دهید یا طالبان کم‌تری را…؟

درانی:‌‌ (باخنده) نه. بعد از خروج اتحاد جماهیر شوروی مجاهدین قادر به ایجاد حکومت نشدند و به همین خاطر طالبان ظهور کرد….

مهدی حسن خبرنگار الجزیره:‌ بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی و در واقع تا همین اواخر، شما به‌صورت مستمر از طالبان حمایت کردید؛ آن‌ها را آموزش داده و تجهیز کردید و تنها دلیلی که آن‌ها قادر شدند تا دوباره خود را احیا کنند نیز همین بود که دولت، ارتش و استخبارات پاکستان آن‌ها را حمایت کرد و این واقعا ظالمانه بود، مگر نه؟‌

درانی: بعد از سال ۲۰۰۱ و بعد از اشغال افغانستان، طالبان نخستین گام را برای مصالحه با رژیم کابل برداشتند که جدی گرفته نشد. اگر آن‌ها دوباره خود را احیا کردند، دلیلش این است که می‌خواهند در برابر اشغال خارجی مقاومت کنند؛ یک بر سه حصه مردم افغانستان نسبت به طالبان همسویی دارند….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا