گـزیده اخبــار
خانه » اجتماعی » اداره ء کابل بنام اصلاحات در حوزه امنیتی چند چهره را جابجا ساخت .
اداره ء کابل بنام اصلاحات در حوزه امنیتی چند چهره را جابجا ساخت .

اداره ء کابل بنام اصلاحات در حوزه امنیتی چند چهره را جابجا ساخت .

 

nauandeshi kabul 18

نواندیشی کابل : محمد اشرف غنی رئیس اداره وحدت ملی افغانستان  در احکامی جداگانه ای، تاج محمد جاهد پسر کاکای مرحوم مارشال فهیم راکه ازهمان دوران جهاد همرازو یار گرمابه و گلستان  مارشال فهیم بود  را به عنوان وزیر امور داخله، و محمد فرید حمیدی را به عنوان لوی څارنوال نامزد کرده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس مطبوعات قرار گرفته، گفته شده است که رئیس جمهور وزارت امور پارلمانی را موظف کرده است تا بر اساس احکام قانون اساسی نامزدان مذکور را جهت کسب رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی کند.

فرمان ریاست جمهوری افغانستان درباره تقرر وزیر داخله

بر پایه معلومات ارایه شده، محمد فرید حمیدی، با ۱۵ سال سابقه کار در عرصه‌های حقوقی و قضایی، دارای مدرک لیسانس علوم جنایی از اکادمی پولیس، لیسانس حقوق و علوم سیاسی از پوهنتون کابل و همچنان فوق لیسانس (ماستری) دربخش حقوق جزا از پوهنتون آزاد اسلامی، و فوق لیسانس در رشته اداره عامه از پوهنتون هاروارد امریکا می‌باشد.دگر جنرال تاج محمد جاهد، با ۲۲ سال سابقه کار در امور نظامی، تا پیش از این به عنوان قوماندان قل اردوی ۲۰۷ ظفر در هرات کار کرده است و دارای سند لیسانس از حربی پوهنتون می‌باشد.افزون براین، رئیس جمهور تقرر نورالحق علومی را به عنوان سفیر افغانستان در هالند منظور کرد. علومی در بیشتر از یک سال گذشته به عنوان وزیر امور داخله کار کرده بود.دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در ادامه گفته است که بر اساس حکم رئیس جمهور، پاسوال عبدالرحمان رحمان به عنوان معین ارشد امنیتی، جایگزین محمد ایوب سالنگی شده است.

رحمان قبل از این در پست‌های مختلف از جمله قوماندان گارنیزون کابل و معین امنیتی وزارت امور داخله کار کرده است.آگاهان میگویند که هرچند آقای تاج محمد جاهد از فرزندان کاکای مارشال محمد قسیم فهیم و ازمجاهدین سابق جبهه پنجشیر وازجمله چهره های است که در پارلمان افغانستان از نفوذ کافی بهره مند است اما با توجه به حساسیت اکثریت اعضای مجلس شورای ملی به مسأله امنیت گمان نه میرود که آقای جاهد بتواند رأی مجلس را بحیث وزیر داخله کسب کند . و اگر موفق به کسب  رأی اکثریت  پارلمان که بتواند رأی لازم برای احراز مقام وزارت داخله را نیز حاصل کند نباید توقع داشت که در بوجود آوردن امنیت برای افغانستان بهتر از جنرال علومی که یک افسر مسلکی در نیروهای امنیتی میباشد مفید برای امنیت بوده باشد . زیرا برای تأمین امنیت در کشور بیش از هر عنصر دیگری انگیزه ای  لازم است که با امکانات کمتر نیز گاهی بهترین نتائیجی را بدست می آورند . اما اگر بر مدیریت جمعی در امر تأمین امنیت نیز حساب باز کرد و طوری انگاشت که گویا در قرن بیست ویکم مسأله رجال منتفی است  و بیشتر از رهبریی مبتنی بر عقل جمعی باید حساب را بازنمود بازهم یکی دیگری از ارکان حوزه امنیتی یعنی معاون اول امور امنیتی جنرال عبدالرحمن رحمن که با آقای حنیف خان اتمر نسبت خانواده گی دارد و در راستای مأموریت آقای حنیف خان اتمر دو باره به پست معاونت  امنیتی تقرر حاصل نموده است بدون شک مواضع دو تیم  انتخاباتی ای که حکومت وحدت ملی را تمثیل و تشکیل می دهند منعکس خواهند ساخت . البته گزینش عبدالرحمن رحمن بحیث معین ارشد امنیتی از سوی حنیف خان اتمر  مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی افغانستان سوابق تشکیلاتی آقای رحمن است که برای چندین سال در دوران رژیم دکتر نجیب الله که در آن زمان آقای حنیف خان اتمر نیز جزئی از افسران استخباراتی خدمات دولتی یعنی ( خاد ) بود و آقای جنرال رحمن به اتهام عضویت در جمیعت اسلامی افغانستان چند سالی در زندان پلچرخی سپری نموده است . و گزینش وزیر داخله برویت تقسیم قدرت مندرج موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی از صلاحیت های تیمی است که ریاست اجرائیه را نیز تمثیل میکند وطبیعتأ تیم اصلاحات و هم گرائی برهبریی عبدالله ، عبدالله فرد مناسبی برای کرسی وزارت داخله معرفی مینمایند که آقای رحمن برای احراز این پست مناسب ترین چهره بوده است .اما جالب ترین بخش این فرمان تقرر جنرال نورالحق علومی بوده که بحیث سفیر افغانستان در هالند تقرر یافته است زیرا آقای جنرال علومی دارای تابعیت دوم کشوری است که وی  از سوی رئیس غنی بحیث نمائنده دولت اش در آنکشور منصوب میشود .                                                                                                              

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا