گـزیده اخبــار
خانه » سیاسی ، امنیتی » آرتش آلمان میتواند برای همیشه در افغانستان بماند !کرزی
آرتش آلمان میتواند برای همیشه در افغانستان بماند !کرزی

آرتش آلمان میتواند برای همیشه در افغانستان بماند !کرزی

             آرتش آلمان میتواند برای همیشه در افغانستان بماند !  

    رئیس جمهور کرزی در گفتگو با شپیگل انلاین

در آستانه تشکیل  دومین کنفرانس  ”بن” پیرامون مسائل افغانستان، که پاکستان از شرکت در آن اعلام انصراف کرده، اشپیگل آنلاین آخرین سخنان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ! را منتشر کرده است. نخستین کنفرانس ” بن ” درباره افغانستان  10 سال پیش برپا شده بود.اشپیگل آنلاین می نویسد آقای کرزی مطمئن است که  پس از خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان که قرار است در سال  2014  صورت گیرد، این کشور دست کم ده سال دیگر به کمک های جامعه بیت المللی نیازمنداست. کرزی اعتراف کرد: متاسفانه ما در زمینه ایجاد امنیت و ثبات برای همه افغانها شکست خورده ایم. این بزرگترین شکست ماست”. وی گفت :” از نظر ما ارتش آلمان می تواند برای همیشه در افغانستان بماند ــ  ولی اتخاذ تصمیم با آلمانها ست”کرزی گفت امروز افغانستان ” بیش از هر زمان دیگر “  در نبرد علیه تروریسم ، در خط مقدم جبهه قرار دارد، وی هشدار داد که  ” اگر ما  در این نبرد شکست بخوریم ، همۀ ما به شرائطی بد تر از شرائط قبل از 11.سپتامبر 2001  باز خواهیم گشت.

بنا به نوشته نشریه انگلیسی گاردین نیروهای امنیتی افغانستان 4 میلیارد  دالر کسر بودجه دارند. تصمیم در مورد چگونگی بر طرف ساختن این کمبود مالی در کنفرانس  آتی سران ناتو در تابستان آینده اتخاذ خواهد شد که احتمالا در شیکاگو برپا خواهد گشت.

 کرزی بشدت از رفتار پاکستان انتقاد کرد و گفت پاکستان تاکنون متاسفانه حاضر به هیچ نوع کمکی برای آغاز مذاکرات با طالبان نبوده است. برخی از محافل قصد دارند در آینده نیز از طریق طالبان نفوذ خود را درافغانستان حفظ کنند. تا زمانی که این وضع تغییرنکند مذاکره ای هم صورت نخواهد گرفت ، .

رفتار پاکستان کار کنفرانس افغانستان در بن را دشوار کرده است. پاکستان اعلام کرده در کنفرانس بن که روز دوشنبه آغاز می گردد شرکت نخواهد کرد. دلیل این بایکوت حمله هواپیما های ناتو  در 25 نوامبر  به مناطق مرزی افغانستان است که طی آن 24 سرباز پاکستان کشته شدند.

“اولریش کیرش ” رئیس سازمان حمایت از ارتشیان آلمان با توجه به این که پاکستان در کنفرانس شرکت نمی کند نسبت به احتمال شکست کنفرانس هشدار داد و گفت : ” افغانستان و پاکستان ” یک موضوع واحد هستند. بنابر این تشکیل کنفرانسی که مهمترین کشور در آن حضور ندارد، بویژه کشوری که سلاح اتمی نیزدارد، بی معنی است”.

اعتمادی به رژیم کرزی نیست

” پتر اشتروک ” وزیر دفاع سابق آلمان نگران سیر امور در افغانستان است. وی ، در بن  محل تشکیل کنفرانس،  گفت :” اعتماد من به رژیم کرزی از بین رفته است “. پتر اشتروک   رئیس ” بنیاد فریدریش ابرت “، که یک بنیاد سیاسی  نزدیک به حزب سوسیال دموکرات آلمان است، گقت مردم افغانستان می توانند به بنیاد های سیاسی آلمان اعتماد داشته باشند،” ما آنها را تنها نخواهیم گذاشت”

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,druck-801526,00.html

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا